Foto: DELFI

Piektdien, 24. aprīlī, plkst. 18 Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas pasākums, kurā tiks paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām, sveikta speciālbalvas ieguvēja literatūrzinātnē Eva Eglāja-Kristsone un godināts mūža balvas ieguvējs – dzejnieks Leons Briedis – par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā – dzejā un atdzejā, kā arī par nozīmīgo devumu intelektuālās domas attīstībā Latvijā.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojuma rezultātā par LALIGABA balvas ieguvēju nominācijā "Labākais dzejas krājums" atzīts Ulža Bērziņa dzejas krājums "Izšūpojušies. Bibliotēka ostmalā", kas nācis klajā apgādā "Neputns", balvu dzejniekam pasniedza tekstu grupas "Orbīta" dzejnieks Semjons Haņins.

Nominācijā "Labākais prozas darbs" laurus guva Ingas Ābeles romāns "Klūgu mūks", ko izdevis apgāds "Dienas Grāmata", balvu rakstniecei pasniedza e-grāmatu portāla Las.am līdzīpašniece Anna Berga.

Nominācijā "Labākais ārvalstu literatūras tulkojums" triumfēja Daces Meieres tulkojums no itāliešu valodas -Kurcio Malapartes eseju grāmata "Nolādētie toskānieši", ko izdevis apgāds "Neputns", balvu tulkotājai pasniedza "Baltic International Bank" akcionārs Valērijs Belokoņs.

Nominācijā "Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem" par balsojuma līderi kļuva Ingas Gailes dzejas krājums "Vai otrā grupa mani dzird?", ko izdevis apgāds "Liels un mazs", balvu pasniedza Jaunā Rīgas teātra aktrise Guna Zariņa.

Nominācijā "Spilgtākā debija" par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Katrīnas Rudzītes dzejas krājums "Saulesizplūdums", ko izdevis apgāds "Literatūras kombains", balvu pasniedza mākslinieks un   scenogrāfs Kristiāns Brekte.  

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas "Mājo" veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas.

LALIGABA speciālbalvu par ieguldījumu literatūrzinātnē - ekspertu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Šlāpins - svinīgi pasniedza literatūrzinātniecei Evai Eglājai-Kristsonei par pētījumu "Dzelzsgriezēji. Latvijas un Rietumu trimdas rakstnieku kontakti", ko izdevis LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts un kas veltīts latviešu literātu kontaktiem abpus dzelzs priekškara 20. gadsimta politisko kolīziju kontekstā. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Dzejnieks Leons Briedis tikai svinīgi sveikts par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, saņemot simbolisko LALIGABA lampu, kā arī naudas balvu 3000 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas. Balvu svinīgi pasniedza režisore Māra Ķimele. Balvas pasniegšanu simboliski pavadīja kentaura tēls, kuru Leons Briedis savulaik bija iedzīvinājis kā intelektuālās domas simbolu Latvijā. 

Savukārt Latvijas Literatūras centrs pasniedza speciālbalvu tulkotājai Kaijai Straumanis (Ročestera, ASV) par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūras tulkošanā un popularizēšanā angliski runājošajās valstīs, gādājot par divu Latvijas autoru grāmatu izdevumiem - Ingas Ābeles romāna "Paisums" tulkojumu ("High Tide"), kas nāca klajā ASV apgādā "Open Letter Books" 2013. gadā, un Zigmunda Skujiņa romāna "Miesas krāsas domino" tulkojumu ("Flesh-Coloured Dominoes"), kas nāca klajā Lielbritānijā apgādā "Arcadia Books" 2014. gadā. Kaija Straumanis beigusi Ročesteras universitātes literāro tulkojumu maģistra programmu, tulko no vācu un latviešu valodas angļu valodā, strādā par redaktori apgādā "Open Letter Books" un kļuvusi pazīstama arī kā fotogrāfe. Speciālbalvas ieguvējai piešķirta naudas balva 750 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Pasākumā rakstniekus sveica LALIGABA lasošās vidusskolas klases no Rīgas Franču liceja un Āgenskalna Valsts   ģimnāzijas, kurus lasīšanai un darbu vērtēšanai mudināja skolotājas un literatūrzinātnieces Lita Silova un Iveta Ratinīka.

Šogad LALIGABA ietvaros sadarbībā ar uzņēmumu "Pure Chocolate" un Šokolādes muzeju izsludināja arī LALIGABA lasošo klašu konkursu 4.-5. klašu skolēniem, kas vainagojās ar trīs klašu-uzvarētāju iesaisti oriģinālliteratūras bērniem izvērtēšanā. Konkursā uzvarēja un par lasošajām klasēm kļuva Valkas pamatskolas 5.d klase, Blīdenes pamatskolas 4. klase un Jēkabpils pamatskolas 5.c klase. Lasošās klases ciemojās Pūres Šokolādes muzejā, kā arī tikās ar rakstniekiem Ievu Melgalvi un Māri Runguli. Savukārt Latvijas Nacionālajā bibliotēkā grāmatu mākslinieces Elīnas Brasliņas darbnīcā bērniem bija iespēja iejusties grāmatu ilustrētāju lomā un apgūt digitālas zīmēšanas prasmes. Lasošo klašu darbu organizēja literatūrkritiķe Anda Baklāne. Pasākumā tika izteikta atzinība LALIGABA lasošo klašu favorītiem - dzejoļu grāmatas "Oliņš Boliņš sēž uz soliņa" autorei Ievai Samauskai, kā arī romāna "Bulta, Zvaigzne un Laī" autorei Ievai Melgalvei.

Portāla "Delfi" publikas balsojumā par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Ingas Ābeles "Klūgu mūks", romāns izpelnījās arī grāmatu tīkla "Jānis Roze" atzinību kā visvairāk pirktais no Latvijas Literatūras gada balvai nominētajiem darbiem.

Šā gada pasākuma vadmotīvs bija notikušās un nenotikušās revolūcijas Latvijā, godināt rakstniekus kā šo revolūciju hronistus un aicinot Latvijas rakstniekus un lasītājus vienoties kopīgā sauklī: "Par brīvību, brālību, literatūru!" Balvas pasniegšanas pasākumu šogad veidoja dzejniece un dramaturģe Inga Gaile, režisore Elīna Marta Martinsone un scenogrāfe Ieva Kauliņa. Pasākumu vadīja žurnālists Kārlis Streips un publicistes Anete Konste un Elīna Kolāte. Pasākumā spēlēja mūzikas grupa "Zāle". 

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kas gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Par balvas norisi kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja, Latvijas Rakstnieku savienība un Latvijas Literatūras centrs.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā strādāja literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis, dzejnieks, Latvijas Rakstnieku savienības literārais konsultants Aivars Eipurs, dzejnieks, tulkotājs un žurnāla "Latvju Teksti" redaktors Guntars Godiņš, publicists, portāla"Satori" redaktors Ilmārs Šlāpins, dzejniece, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Iveta Ratinīka, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska, grāmatu dizainere Rūta Briede, dzejnieks Artis Ostups, literatūrzinātniece un literatūras skolotāja Lita Silova.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!