Foto: Publicitātes foto

Šī gada 16. maijā Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos režisora Gata Šmita iestudējums "Bezkaunīgais vecis" pēc Anšlava Eglīša leģendārās lugas.

Iestudējums atgādinās par būtiskajiem jautājumiem - cik alus kausu dienā drīkst izdzert, sasniedzot sešdesmit piecu gadu vecumu? Vai, esot pensijā, pirkt sev modīgas drēbes ir ētiski? Vai jaunas brilles ir greznība?! Cik gadu vecumā vajadzētu pārstāt vadīt automašīnu? Vai trakulīgi izbraucieni pie dabas ir pelnīta atpūta mūža nogalē, vai tomēr vecuma plānprātības izpausme?

Asprātīgā dzīves vērotāja, Holivudas filmu žurnālista un daudzu romānu autora Anšlava Eglīša lugā balstītā komēdija jautā – kā būtu, ja kādu dienu Indrāntēvs iznāktu no pirtiņas un sāktu dzīvot tādu dzīvi, par kādu vienmēr sapņojis?

Romānu "Bezkaunīgie veči" Anšlavs Eglītis uzrakstīja 1968. gadā un tas ir veltīts viņa, Staņislava Borbala un Pētera Vegera draudzībai un visu trīs kaislībai uz kalniem.

Pateicoties romānam, Anšlavam Eglītim izveidojas draudzība ar prozaiķi Gunāru Janovski, kurš dzīvoja emigrācijā Lielbritānijā. Savā pirmajā iepazīšanās vēstulē 1969. gadā viņš sajūsmināts raksta: "Mums visiem tuvojas vecums, un par to mēs čīkstam un vaidam. Jūs esat mācējis parādīt, ka šis vecums, pareizi uztverts, var gandrīz vai nozīmēt labākas dzīves sākumu."

Lugas "Bezkaunīgie veči" 1970. gada pirmiestudējumā Amerikas Latviešu teātra Vašingtonas ansamblī Osvalda Uršteina režijā spēlēja pats režisors, Kārlis Ģērmanis, Rūdolfs Mucenieks un Hilda Prince. 1990. gadā šo lugu uz Nacionālā teātra skatuves iestudēja Mihails Kublinskis un veču lomas spēlēja Alfrēds Jaunušans, Jānis Kubilis un Kārlis Sebris, Zuzanna – Velta Līne. 2012. gadā Valmieras teātrī Jāņa Znotiņa un Reiņa Suhanova režijā veču lomās iejutās Rihards Rudāks, Januss Johansons un Juris Laviņš, Zuzanna – Skaidrīte Putniņa.

Šajā iestudējumā lomās: Jānis Bertolds, seniors – Juris Lisners, Longins Laukmanis – Voldemārs Šoriņš, Askolds Olte – Ivars Puga, Zuzanna Bertolde, seniora sieva – Lāsma Kugrēna, Mairita Bertolde, juniora sieva – Evija Krūze, Jānis Bertolds, juniors – Ainārs Ančevskis, Indulis Laukmanis, Longina brāļadēls – Kaspars Aniņš, Blāzma Bertolde, juniora meita – Elizabete Skrastiņa, sulainis Džefrijs un narkodīleris – Džordžs Stīls.

Mākslinieciskā grupa: režisors Gatis Šmits, dramaturģe Justīne Kļava, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Berta Vilipsone, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, grima māksliniece Gunda Zvirbule, muzikālais noformējums – Aleksandrs Tomass Matjussons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!