Foto: Matīss Markovskis

Valmieras teātris ar izrādi "Smaržo sēnes", kas šogad saņēma "Spēlmaņu nakts" balvu kā labākā "Gada mazās formas izrāde", viesosies Rīgā, teātra mājā "Zirgu pasts".

Vienu no Valmieras teātra pagājušās sezonas izaicinošākajām izrādēm iestudējis režisors Mārtiņš Eihe. "Šī patiešām ir Gunāra Priedes labākā luga. Tik patiesi un godīgi – tā, kā tas bija, tolaik vēl neviens neuzdrīkstējās runāt. Nav nekāds brīnums, ka to aizliedza. Apklusināja uz daudziem gadiem," stāsta režisors. "Lugas vēstījums ir tikpat aktuāls arī šodien. Divi cenzori joprojām pastāv – nauda un iekšējā cenzūra. Un šodien jau mēs varam runāt. Nevis tikai varam, bet mums ir jārunā."

Lugas aktualitāti mūsdienās ieskicē arī teātra kritiķe Edīte Tišheizere. "Luga "Smaržo sēnes" (sacerēta 1967. gadā) man liekas skaidrs un principiāls mākslinieka vēstījums: sporas, kas izkaisītas turpat pirms piecdesmit gadiem, ir dzīvotspējīgas joprojām, un micēlijs, zem sūnām paslēpies, ir, oi, oi, oi, cik sazarots," kritiķe rakstīja.

Foto: Matīss Markovskis

Gunārs Priede ir pazīstamākais un populārākais padomju laika latviešu dramaturgs. Aktīva profesionālā dzīve Priedem noris līdz pat 1967. gadam, kad ar uzrakstīto lugu "Smaržo sēnes" viņš kļūst par pirmo un vienīgo aizliegto latviešu lugas autoru, jo varas augstākajās instancēs tiek sēta sēkla, ka dramaturgs atļāvies ironizēt par nomenklatūras darbinieku dzīvi un "tradīcijām".

Lomās – Skaidrīte Putniņa, Januss Johansons, Dace Everss vai Regīna Devīte, Inga Apine, Inese Pudža, Ingus Kniploks, Eduards Johansons, Mārtiņš Liepa, Ilze Lieckalniņa, Ģirts Rāviņš, Baiba Valante, Ilze Pukinska, Aigars Apinis, Māra Mennika, Ieva Džindža.

Foto: Matīss Markovskis

Izrādes radošajā ansamblī ir arī scenogrāfe un kostīmu māksliniece Ieva Kauliņa, muzikālo noformējumu veidojuši Mārtiņš Eihe un Emīls Zilberts.

Iestudējumu varēs noskatīties 11. martā plkst. 19.00, 12. martā plkst. 14.00, 1. aprīlī plkst. 19.00 un 2. aprīlī plkst. 14.00. Biļetes uz izrādi var iegādāties visās "Biļešu paradīze" kasēs un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!