Fоtо: Publicitātes foto

Režisors Viesturs Kairišs Valmieras teātrī iestudē poļu dramaturga Juliuša Slovacka lugu "Baladīna" ar Elīnu Vāni galvenajā lomā, kuras pirmizrāde paredzēta 12. maijā, portālu "Delfi" informē teātra pārstāve Zane Ceriņa.

"Baladīna", kas stāsta par varaskāres pārņemtu, līdz saltai nežēlībai nocietinātu sirdi, kas ar viltu un nelietību Baladīnai liek iet pāri līķiem uz karaļa troni, ir sarakstīta 1834. gadā. Pēc lugas pabeigšanas dzejnieks mātei vēstīja: "Es uzrakstīju jaunu lugu… salīdzinājumā ar visiem iepriekšējiem darbiem, kas izvirduši no manām smadzenēm, šī traģēdija ir pati labākā. Uzrakstīta tā, ka to varētu sacerēt pati tauta."

Juliušs Slovackis, Zigmunts Krasiņskis un Ādams Mickevičs – poļu 19. gadsimta romantisma diženākie pārstāvji, jaunās poļu nacionālās literatūras aizsācēji un nesamierināmie sāncenši dzejas laukā – veidoja slaveno "praviešu trijotni", kuru vārdi pasaules literatūras vēsturē iemūžināti ar neizdzēšamiem burtiem.

Režisora Viestura Kairiša interesei par poļu kultūru un šī darba iestudēšanu ir personiski, "dzimtas asinīs" sakņoti iemesli: "Mans kā latgalieša vienīgais asiņu piejaukums ir poļi. Šis darbs, kas latviski bija izlasāms, pateicoties rakstnieka Jāzepa Osmaņa tulkojumam, mani piesaistīja uzreiz. Tajā ieraudzīju to pašu, ko Raiņa un Riharda Vāgnera darbos – mītisko savienojumā ar valstisko, individuālo ar tautu kara laikā, komēdiju ar asiņainu traģēdiju, Šekspīra "Makbeta" un "Sapnis vasaras naktī" savienojumu," stāsta režisors un piebilst, ka tieši Valmieras teātrī strādā aktrise, kura var nospēlēt galveno – Baladīnas – lomu. Tā ir Elīna Vāne.

Kopā ar Elīnu Vāni izrādē piedalās aktieri Inga Apine, Rūta Dišlere, Dace Everss, Kārlis Freimanis, Tālivaldis Lasmanis, Ivo Martinsons, Mārtiņš Meiers, Māra Mennika, Krišjānis Salmiņš un Imants Strads.

Izrādes radošajā komandā apvienojušies režisora pastāvīgie domubiedri – scenogrāfs Reinis Dzudzilo, kostīmu māksliniece Krista Dzudzilo, horeogrāfe Elīna Lutce, komponists Rihards Zaļupe, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš un video mākslinieki – Dzudzilo un Toms Zeļģis.

Izrāde "Baladīna" būs skatāma arī 19., 26. maijā un 7. jūnijā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !