Foto: Publicitātes attēls
Valmieras teātrī 2. oktobrī gaidāma ievērojamā latviešu dramaturga Gunāra Priedes lugas "Jaunākā brāļa vasara" iestudējuma pirmizrāde Ineses Mičules režijā.

Kā raksta teātra pārstāve Marta Cekule, šī ir luga, kuru jauns cilvēks rakstījis jaunībai un šajā izrādē uz Valmieras teātra Lielās zāles skatuves debitēs seši jaunākās paaudzes aktieri.

Lugu "Jaunākā brāļa vasara" Gunārs Priede sarakstīja 1954. gadā, bet gadu vēlāk to Dailes teātrī iestudēja režisors Pēteris Pētersons. Kā raksta jaunā iestudējuma veidotāji, 1955. gada 4. februāra rītā, pēc lugas "Jaunākā brāļa vasara" pirmizrādes Dailes teātrī, jaunais arhitekts Gunārs Priede pamostas kā slavens dramaturgs, aizsākot jaunu posmu latviešu literatūrā. Luga bija pretstats pēckara gados rakstītajai dramaturģijai, kas tapa pēc sociālistiskā reālisma prasībām un sižeta šabloniem. Gunāra Priedes darbs vēstīja par jaunu cilvēku sapņiem, konfliktiem un pārdzīvojumiem konkrētos vēsturiskos apstākļos.

Luga ir stāsts par jaunā Uģa Daugavieša vasaru, viņa veidošanos par personību un pārpratumi, ko veido jaunības maksimālisma sadursme ar dzīves realitāti, pirmā nelaimīgā mīlestība, skumjas, kļūdas un maldi, ir izaudzis no Gunāra Priedes paša personiskās dzīves pieredzes un vērojumiem. "Jaunākā brāļa vasara" kļuva par pirmo lugu, kas atspoguļoja padomju dzīves realitāti ar visu tās deformēto ideoloģiju, nebaidoties balansēt starp toreiz pieļaujamo un nepieļaujamo jaunu cilvēku redzējumā.
Režisore Inese Mičule uzsver, ka mūsdienās ir būtiski šo lugu iestudēt, pirmkārt, lai "esošajai un jaunajai teātra paaudzei apliecinātu, ka Gunāra Priedes atstātais mantojums nav aizmirstams ideoloģiski saindētā laikmeta dēļ, kurā viņš dzīvoja un rakstīja. Otrkārt, lugas varoņu redzējuma dēļ. Tajā jauna cilvēka iekšējie un ārējie konflikti ir mūžīgi un nodarbinājuši cilvēkus visos laikos."

Izrādes radošajā ansamblī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ieva Veita-Breidaka, gaismu māksliniece Santa Grāvelsiņa un komponists Edgars Šubrovskis.

Lomās: Anna Nele Āboliņa, Ieva Estere Barkāne, Kārlis Freimanis, Katrīna Griga, Eduards Johansons, Meinards Liepiņš, Mārtiņš Meiers, Māra Mennika, Ieva Puķe, Sandis Runge, Krišjānis Salmiņš, Uldis Sniķers, Diāna Krista Stafecka, Krišjānis Strods.

Biļetes pieejamas Valmieras teātra un "Biļešu paradīzes" kasēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!