Foto: Publicitātes attēls

11. oktobrī pirmizrādi piedzīvos izrāde, ko režisors Alvis Hermanis kopā ar autoriem Vili Daudziņu un Kasparu Znotiņu veido jau vairākus gadus - "Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis".

Slovēņu filozofs, neoliberālisma un politkorektuma kritiķis Slavojs Žižeks pret kanādiešu klīniskās psiholoģijas doktoru Džordanu Pītersonu. Kurš spēj pārliecināt vairāk - kreiso vai konservatīvo uzskatu apoloģēts? Pirms dažiem gadiem Toronto notika abu intelektuāļu publiska diskusija, kura tika reklamēta kā gadsimta intelektuālā divkauja. Šī konfrontācija tomēr izpalika, jo abi izvēlējās miermīlīgu taktiku. Tā bija kā boksa cīņa, kuras laikā neviens no bokseriem tā arī nedevās uzbrukumā. Uz JRT skatuves tiks izspēlēta intelektuāļu sadursme, kuru visi gaidīja un tā arī nesagaidīja toreiz, vēsta iestudējuma veidotāji.

Viens no izrādes autoriem un Džordana Pītersona lomas atveidotājs Kaspars Znotiņš stāsta: "Savulaik mūsu izrādei "Klusuma skaņas" bija otrs nosaukums "Saimona un Garfunkela nekad nenotikušais koncerts Rīgā". Tad nu tagad mēs kopā ar Vili un Alvi, Slavoja Žižeka un Džordana Pītersona iedvesmoti, no viņu tekstu atgriezumu atgriezumiem esam izveidojuši tekstu kolāžu, kam varētu dot apakšvirsrakstu "Žižeka un Pītersona nekad nenotikušais intelektuālais kautiņš Rīgā". Starp citu, igauņi atkal priekšā - šovasar doktors Pītersons uzstājās Tallinā, pilsētas lielākajā arēnā savas pasaules tūres ietvaros. Uz pasākumu skatītāji, ieturot Pītersona stilu, ieradās kleitās un uzvalkos."

Savukārt otrs izrādes autors Vilis Daudziņš, kurš atveidos filozofu Slavoju Žižeku, dalās: "Žižeks provocē. Viņš jokojas un šokē. Tas ir veids, kā viņš sarunājas ar auditoriju. Par sevi viņš saka, ka ir pareizticīgs marksists un kristiešu ateists. Viņam ir divi droši paņēmieni, kā piesaistīt klausītāju uzmanību – pirmkārt, skaidrot savas filozofiskās idejas ar anekdotēm un, otrkārt, likt klausītājam palūkoties uz novērojamo objektu no citas perspektīvas. Reizēm viņam pat izdodas apvienot šos abus paņēmienus vienā piemērā. Mūsu diskusija būs mēģinājums palūkoties uz pasauli no divu dažādu domātāju viedokļa. Maz ticams, ka kāds pēc šīs sarunas mainīs savu pasaules uzskatu – kļūs par kaislīgu marksistu vai, gluži otrādi, pāries konservatīvo nometnē. Ar divām stundām teātrī tam būs par maz. Drīzāk tas ir mūsu aicinājums, kā saka Žižeks, atvērties paradoksiem. Lai arī Džordans Pītersons un Slavojs Žižeks aizstāv pretējas ideoloģijas, kā viens, tā otrs mēģina atbildēt uz jautājumu, kas nodarbina mūs visus, proti, kas ir dzīves jēga un laime."

Biļetes uz jauniestudējumu oktobrī ir izpārdotas. Ierobežotu biļešu skaitu vēl iespējams iegādāties uz izrādēm "Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis" novembrī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!