Dūdu un bungu grupa "Auļi" turpina iepazīt senās latviešu tradīcijas un laiž klajā Meteņdienai veltītās dziesmas "Metens" videoklipu, kā arī aicina iet budēļos.

Pērn "Auļi" laida klajā savu piekto studijas albumu "Gadalokos", kurā katra no ietvertajām 16 kompozīcijām veltīta kādai no gadskārtām senajā latviešu kalendārā. Tuvojoties Meteņiem grupa piedāvā mūzikas videoklipu skaņdarbam "Metens", kurā tradīcijai pietuvinātā formā atainota Budēļos iešana un lauku, un mājinieku budināšana – modināšana – pēc garās ziemas.

Stāsta folkloras kopas "Grodi" budēļu vadītājs Jānis Jasjukevičs: "Budēļi ir auglības gari. To mītnes vieta ir labības lauki. Rudeņos, ar īpašiem Jumja ķeršanas rituāliem šos auglības garus labības pļāvēji liek gulēt, bet Meteņos – pavasara sākumā – modina augšā. Budēļi pavēsta par pavasara tuvošanos un modina auglības spēkus cilvēkos un zemē. Budēļos tradicionāli iet tikai vīrieši, jo viņi ir tie, kas laukus apar, apsēj un kopj. Meteņos budēļi staigā no mājas uz māju, no sētas uz sētu, no lauka uz lauku, ceļā veicot dažādas rituālas darbības, un ar to palīdzību svētot un darot auglīgus laukus, lopus un māju iemītniekus. Meitas, kuras dabū budēļa pērienu, visu gadu ir stipras un veselas, auglīgas – viņām izdodas visi iesāktie darbi, kā arī ir pamatotas cerības rudenī iziet pie vīra. Budēļus mājinieki gaida, vienmēr pacienā, jo uzskata, ka līdz ar budēļiem mājās un laukos ienāk svētība, tiek aktivizēts auglības un dzīvības spēks. Budēļiem projām ejot, mājas iemītnieki tos kārtīgi pabaro un dod līdzi cienastus. Enerģijas apmaiņai ir jānotiek!

Šī senā Zemgales tradīcija – budēļos iešana - bija gandrīz aizmirsta. Bet pateicoties folkloras kopai "Grodi" un ģeologam, dabas un kultūras pētniekam Viktoram Grāvītim, XX gadsimta deviņdesmitajos gados, budēļi atkal atdzima Latvijā. Ik gadu Latvijas folkloras biedrības rīkotajos starptautiskajos masku tradīciju festivālos Grodu budēļi nes svētību un modina pavasari. Nu jau ir modušies arī šīs tradīcijas turpinātāji Zemgalē."

Folkloras kopa "Grodi" palīdzējusi "Auļu" dalībniekiem iejusties Budēļu maskās un devusi padomus tradīcijas iepazīšanas procesā. Klips tapis "Ruķeļu" mājās pie Jura un Dainas Zalāniem.

""Auļiem" šī ir nenovērtējama pieredze, jo esam tradīciju aplūkojuši ne tikai no teorētiskā skatupunkta, bet arī pamēģinājuši paši būt daļa no tās. Līdz šim piedāvājām klausītājiem pašiem iztēloties un vizualizēt "Auļu" gadskārtām veltītos skaņdarbus, bet nu gribam parādīt kā izskatās, ka "Auļi" iet budēļos!" atceroties filmēšanas procesā piedzīvoto, saka grupas "Auļi" dūdinieks Kaspars Bārbals.

Video režija – Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics; montāža: Kaspars Bārbals, Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis, operatori: Gatis Indrēvics, Ēriks Kukutis. producents: studija "Lauska".

Sīkāk ar latviskajām maskošanās tradīcijām būs iespēja iepazīties Rīgā, no 24. līdz 26. februārim Latvijas Folkloras biedrības rīkotajā Starptautiskajā masku tradīciju festivālā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!