Foto: Publicitātes foto

Piektdien, 1. martā, 75.jubileju atzīmē latviešu aktrise Olga Dreģe. Dailes teātrī viņa ir jau kopš 23 gadu vecuma un šajā laikā spēlējusi vairāk nekā simts teātra lomas, kā arī filmējusies kino. Savukārt pagājušā gadsimta 90. gados Dreģe paspējusi darboties arī politikā – bijusi 5. Saeimas deputāte.

Dreģe kā aktrise tiek raksturota kā temperamentīga, ārkārtīgi muzikāla un dabiska. Pie aktrises talantiem īpaši tiek uzsvērta samtainā tembra un plašā diapazona balss. Par savu darbu viņa saņēmusi arī vairākus augstus apbalvojumus, tostarp Triju Zvaigžņu ordeni un Lilitas Bērziņas balvu.

Jubilāres temperaments un aktierspēle iemūžināta arī vairākās populārās Rīgas Kinostudijas filmās. To skaits sasniedz gandrīz divus desmitus. Viņa bijusi gan Blaumaņa vilinošā krogusmeita Matilde "Purva bridējā", dzirkstošā Anna filmās "Vella kalpi" un "Vella kalpi Vella dzirnavās" un, protams, neaizmirstamā Dagnija "Limuzīnā Jāņu nakts krāsā". Nedrīkst aizmirst arīvienu no spilgtākajiem tēliem latviešu televīzijas seriālu salīdznoši neilgajā vēsturē – uzticamo draudzeni un kaimiņieni Hildu no "Sirdsmīļās Monikas". Arī patlaban aktrise filmējas jaunajā režisoru Jāņa Cimermaņa un Māra Putniņa mākslas filmā "Džimlai rūdi rallallā", kur iejūtas kara laika brīvprātīgās-pensionāres lomā.

Sveicot aktrisi jubilejā, atgādinām par piecām spilgtām Olgas Dreģes ekrāna varonēm, kuras joprojām mēdz citēt gan dažādos saviesīgos pasākumos,gan ikdienā, un , kuras joprojām mīl un apbrīno latviešu kino skatītājs.

Debija sākas ar drāmu


Foto: Arhīva foto

Kinokarjeru Olga Dreģe sāka gandrīz vienlaikus ar parādīšanos uz teātra skatuves. 1962. gadā viņa piedzīvoju debiju uz lielajiem ekrāniem, filmējoties drāmā "Diena bez vakara", kas stāsta par kāda ārsta traģisko likteni. Viņš, ilgus gadus strādājot pie rentgena aparāta, ieguvis smagu starojuma devu, kā dēļ pamazām mirst. Radi, draugi un ārsti nespēj palīdzēt, bet viņš turpina savu darbu, palīdzot citiem.

Dreģei, Māra Rudzīša režisētajā filmā gan atvēlēta vien neliela epizode, bet jau pašā karjeras sākumā bija iespēja saspēlēties ar tādām zvaigznēm kā Alfrēds Videnieks, Lidija Freimane, Velta Līne, Vija Artmane un Kārlis Sebris.

Krodziniece Matilde

Četrus gadus vēlāk Dreģe uzaicināta spēlēt zirgu puiša Edgara vilinošo mīlētāju, krodzinieka Iņķa meitu Matildi. Pēc Rūdolfa Blaumaņa darbu motīviem uzņemtajā filmā "Purva bridējs" Edgars dzērumā solījis Matildi precēt, taču patiesībā mīl Kristīni.

Režisors Leonīds Leimanis filmā veiksmīgi izmantojis aktrises muzikalitāti un kādā epizodē Matildei paredzēja nelielu gabalu arī nodziedāt.

Daiļā 'Vella kalpu' Anna


Foto: Rīgas Kino muzejs

"Ak dies', cik šis Vella kalps ir skaists. Dievs, atdod mani vellam!" tā filmā "Vella kalpi" (1970.) teica valdzinošā Olgas Dreģes atveidotā Anna, vienā no visu laiku populārākajām latviešu filmām "Vella kalpi". Aktrise ar milzīgiem panākumiem piedalījās arī tās turpinājumā "Vella kalpi Vella dzirnavās" (1972.).

Daiļās Annas lomu aktrise joprojām atceras kā vienu no skaistākajiem notikumiem visā mūžā, viņa savulaik atklāja laikrakstam "Vakara Ziņas". Viņas pašas mīļākās epizodes esot bijuši deju kadri krogā un "visas tās jāšanas un skriešanas". Aktieri esot tā uztrenēti jāt, ka pēcāk esot saņemti pat nopietni piedāvājumi startēt sacensībās, taču tas Olgu nepaglāba arī no smaga kritiena no zirga. Vienīgi laimējies, ka galvā tobrīd bijusi drošības ķivere.

Arī filmas turpinājuma tapšanas laikā aktrise piedzīvojusi vairākas sāpīgas epizodes. Tā, piemēram, trauma gūta filmas "Vella kalpi Vella dzirnavās" uzņemšanā Zlēkās. Kāda brīdī bijis jālec zirga mugurā no pāris metru augstuma, bet zirgs paspējis aizskriet pirms Olga nonākusi uz tā muguras.

Ģimenes trieciennieks - Dagnija


Foto: Kadrs no video

Tieši lieliskais aktieru ansamblis, tostarp Olga Dreģe Dagnijas Tūteres lomā filmu "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" (1981. gada) ir padarījuši par vienu no Latvijas visu laiku iemīļotākajām filmām, ko tūkstoši ir gatavi skatīties katru gadu atkal no jauna.

"Man, kā vēsturniecei..." vai "Šo kreklu es pirku sudrabkāzām.." un citi Dagnijas Tūteres izteicieni jau sen ir kļuvuši par sava veida folkloru un tiek citēti vietā un nevietā, apliecinot milzīgo filmas popularitāti un, protams, spožo Olgas Dreģes aktiermeistarību.


Uzticamā Hilda


Foto: Arhīva foto

Viens no beidzamajiem aktrises Olgas Dreģes ekrāna tēliem ir Hilda, aušīgās, sirsnīgās un sievišķīgās Monikas (Mirdza Martinsone) kaimiņiene un sirdsdraudzene situāciju komēdijseriālā "Sirdsmīļā Monika", kas ir latviešu auditorijai adaptēta populārā, 1950. gadu amerikāņu seriāla "I Love Lucy" versija.

Abas varones Monika un Hilda visdažādākajās situācijās bija atbalsts viena otrai un piedzīvoja gan jautrus, gan mulsinošus un neveiklus mirkļus, tomēr vienmēr viss beidzās laimīgi ar gardu smiešanos (attēlā tandēms teju 20 gadus pirms seriāla uzņemšanas).

Seriāla pirmās sezonas filmēšana tika uzsākta 1999. gadā un to demonstrēja Latvijas Neatkarīgā televīzija. Jau ar pirmajām tā sērijām "Sirdsmīļā Monika" un visi četri seriāla pamataktieri - Olga Dreģe, Mirdza Martinsone, Jānis Reinis un Leons Krivāns ieguva plašu publikas atzinību.

Seriāla un tā aktieru aktivitātes nerobežojās filmēšanu un demonstrēšanu skatītājiem. Tika izdoti divi komerciāli veiksmīgi mūzikas albumi ar seriāla mūziku, veidots īpašs Vecgada šovs, kā arī ar koncertturneju izbraukāta visa Latvija, kopā sniedzot vairāk kā 70 koncertus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!