Foto: Publicitātes foto

Šajā nedēļas nogalē - 12. septembrī - sāksies festivāla "Baltijas pērle" kino seansi.

Festivāla "Baltijas pērle" ģenerāldirektore Marina Ļipčenko īpaši iesaka noskatīties piecas no kino programmā iekļautajām filmām.

Ar detalizētu seansu plānu iespējams iepazīties šeit, kā arī festivāla mājaslapā

Galīgā montāža: dāmas un kungi (Final Cut: Hölgyeim és uraim)


Foto: Publicitātes foto

Ungārija, 2013, 84 min

Režisors: Ģerģs Pālfi.
Lomās: Bridžita Bardo, Alēns Delons, Bruno Gancs, Kērks Duglass, Džuljeta Mazīna, Grēta Garbo, Marčello Mastrojāni, Rita Heivorte, Marlons Brando, Mārtijs Makflajs, Kamerona Diaza, Laiza Minelli, Merilina Monro un daudzi citi.

"Šo filmu nu gan būtu aplami palaist garām, ņemot vērā, ka kinoteātru repertuāros to nebūs nekādu izredžu ieraudzīt. Režisors Ģerģs Pālfi nekad nav licis skatītājiem vilties, bet šoreiz, šķiet, pārspējis pats sevi. Unikāli montēta filma par īsteni sievišķīgu sievieti un īsteni vīrišķīgu vīrieti," stāsta Marina Ļipčenko.

Vienlaikus vērienīgs un intīms mīlas stāsts, kas neatstās vienaldzīgu nevienu īstu kino mākslas, kino valodas un kino vēstures cienītāju. Tas apbur ar unikālo montāžu, iedvesmojošo noskaņu un režisora izcilo humora izjūtu.

Sižets ir sens kā pasaule: nevainojams Vīrietis kādu rītu pamostas, ieiet dušā, iziet no mājas un... satiek brīnišķīgu Sievieti. Mīlestība no pirmā acu uzmetiena, iepazīšanās, ideāls randiņš, ko caurvij romantika un kaisle, kopā pavadīta nakts... Bet paiet laiks un sākas ikdienas dzīve. Vai tajā atliks vietas arī viņu mīlestībai?

Šajā filmā Vīrietis ir valdzinošs kā Marčello Mastrojāni "Saldajā dzīvē", brutāls kā Breds Pits "Cīņas klubā", zēniski aizkustinošs kā Alēns Delons "Roko un viņa brāļos", bezbailīgs kā Šons Konerijs un Daniels Kreigs Džeimsa Bonda lomā, mazliet neveikls kā Čārlijs Čaplins "Jaunajos laikos" un, protams, ļoti smieklīgs - kā Vudijs Allens "Enijā Holā"...

Bet viņa Sieviete - dievišķa kā Sofija Lorēna, neparedzama kā Džīna Lolobridžida, gracioza kā Odrija Hepberna, draiskulīga kā Odrija Totū, vēsa un atsvešināta kā Grēta Garbo, lādzīga kā Džūlija Robertsa, burvīgi smaidoša kā Ava Gārdnere, valdzinoša kā Monika Belluči, gudra kā Šārona Stouna, aizkustinoša kā Džuljeta Mazīna un skūpstās kā Kima Novaka...

Šo filmu iespējams noskatīties tikai kinofestivālu ietvaros un tikai līdz šī gada beigām!

Seansi:

Piektdien, 12. septembrī, 17:30 - "Splendid Palace", Lielā zāle.
Otrdien, 16. septembrī, 18.30 - "Splendid Palace", Lielā zāle.
Svētdien, 21.septembrī, 20.00 - "Splendid Palace", Lielā zāle.

Karte uz zvaigznēm (Maps to the Stars)

Foto: Publicitātes foto

Kanāda, ASV, Vācija, Francija, 2014, 111 min

Režisors: Deivids Kronenbergs.
Lomās: Džūliana Mūra, Roberts Petinsons, Džons Kjūsaks, Olīvija Viljamsa.

"Godam pelnīta nominācija Kannu "Zelta palmas zaram" un fascinējošs Džūlianas Mūras tēlojums. Deivids Kronenbergs šajā filmā ļoti gudri un nesaudzīgi atrāda Holivudas spožā ietērpa neglīto oderi." teic Ļipčenko.

Nominācija Kannu kinofestivāla galvenajai balvai "Zelta palmas zars" un godalga par labāko sieviešu lomas atveidojumu Džūlianai Mūrai.

Daudzslāņainākā un neparastākā filma, ko uzņēmis sarkastiskais kanādiešu provokators Deivids Kronenbergs. Esiet sveicināti Holivudā! Sapņu fabrikā, kur piepildās ilgotais, kur pulcējas zvaigznes. Tomēr tās iemītnieki nemaz nav līdzīgi talantīgi atveidotajiem tēliem. Zem Losandželosas glāsmainajiem saules stariem Beverlīhilzas piļu īpašnieki peldas greznībā un tīksminās slavas spozmē. Te sastopam atzītu slavenību psihoterapeitu, cinisku un jau novecojošu kinozvaigzni, jaunu miljonāru, kas dziedē savu ekstravaganto grēku rētas, romantisku sapņotāju, kas pagaidām vēl nav pamanījies izsisties, un maldinošu trausluma iespaidu atstājošu nesen uzlēkušu zvaigznīti, kuras acīs ļaunu vēstošā nāves dejā griežas pagātnes dēmoni. Blīvā darbība pārslēdzas ne tikai no personāža uz personāžu, bet arī no vienas intonācijas uz citu...

Kinematogrāfa galvaspilsēta sola laimi uz plakātiem un kinolentēs tiem, kuri tiecas tikt līdz zvaigznēm. Bet tā ir arī grēku un neirožu, incestu un greizsirdības, halucināciju un infernālu himeru valstība. Sapņu un ilgu pilsēta atmodina rēgus un uzjunda kaislības, savukārt Kronenbergs metodiski velk laukā no skapjiem skeletus, atmaskojot ikvienu šīs mirdzošās un liekulīgās pasaules iemītnieku.

Seansi:

Sestdien, 13. septembrī, 21:00 - "Kino Citadele".
Piektdien, 19. septembrī, 19:30 - "Kino Citadele".

Mīlestības seja (The Face of Love)

Foto: Publicitātes foto

ASV, 2013, 92 min

Režisors: Erijs Pozins.
Lomās: Anete Beninga, Eds Hariss, Robins Viljamss un citi.

"Ļoti spēcīgs, atmiņā paliekošs darbs, kurā filmējies arī nesen mūžībā aizgājušais Robins Viljamss. Smalka un lēnprātīga saruna par jūtām, kas nosaka to, kādi esam," norāda Ļipčenko.

Iespējams, šajā pasaulē ikvienam cilvēkam ir dubultnieks, kas viņam līdzinās kā divas ūdens lāses. Filmas galvenā varone par to pārliecinās pati savām acīm. Reiz gleznu galerijā viņa sastop vīrieti, sava vīra - viņas dzīves lielās mīlestības - dubultnieku.

Kas tas ir? Halucinācijas? Velna darbi? Slimīgas iztēles auglis? Pašapmāns? Nepārvaramajā vēlmē satuvināties spēcīgas šaubas un svārstīšanās mijas ar izlēmīgu rīcību. Abu tikšanās ir viņas iniciatīva. Savukārt par mīlestības sākumu ir atbildīgs viņš. Bet kura mīlestības? Varbūt, ka runa tikai par Viņa mīlestību, kas izrauj no pagātnes dēmonu gūsta un no jauna dāvā radīšanas prieku? Vai arī Viņas mīlestību pret personu, kas identiska tai, ko savulaik neizsakāmi mīlējusi? Kāda tā ir, Mīlestības seja?

Ārkārtīgi smalka un skaista filma ar ģeniālu aktieru saspēli tuvplānos. Vissarežģītākās jūtas ieaustas spēcīgas psiholoģiskās drāmas audeklā. Var jau būt, ka tieši te atradīsies atbildes uz mūžīgajiem jautājumiem, ko cilvēkiem uzdod mīlestība.

Seansi:

Piektdien, 12. septembrī, 19:50 - "Kino Citadele".
Otrdien, 16. septembrī, 18:45 - "Kino Citadele".
Piektdien, 19. septembrī, 17.45 - "Kino Citadele".

Jaunais kinoteātris 'Paradiso' (Nuovo Cinema Paradiso)

Foto: Publicitātes foto

Itālija, Francija, 1988, 119 min

Režisors: Džuzepe Tornatore.
Lomās: Filips Nuarē, Antonella Atili, Salvatore Kasčio, Iza Danieli, Leo Gullota, Marko Leonardi, Pupella Madžio, Agnese Nano.

"Kinofilma, kas iemieso visa festivāla "Baltijas pērle" kvintesenci. Ne velti tās beidzamais seanss festivāla pēdējā dienā ieplānots kinoteātrī "Splendid Palace" - apburošā kino vēstures pērle tiks izrādīta vietā, kas glabā nenovērtējamas atmiņas un uztur dzīvu kino mākslas brīnumu," norāda Ļipčenko.

43 starptautiskas kino godalgas, to skaitā Kannu kinofestivāla "Zelta palmas zars", divas Francijas Kultūras ministrijas balvas "Cēzars", ASV Kinoakadēmijas "Oskars", "Zelta globuss", pieci Britu Kinoakadēmijas (BAFTA) apbalvojumi, divas Eiropas Kinoakadēmijas balvas "Fēlikss".

Itāļu režisors radījis neparasti skaistu un aizkustinošu stāstu - nevainojams scenārijs, izjusts tēlojums un lieliskā Enio Morikones mūzika, kas ar savu melodiskumu, harmoniju un skaistumu apvij katru kadru.

Filma par mīlestību un uzticību Kino aizved uz laiku, kad cilvēki vēl bija viegli iespaidojami, vaļsirdīgi un sentimentāli, bet kinoteātris - valdzinoša vieta, kas pavēra durvis uz citādi nepieejamu pasauli. Kinoteātris "Paradiso" nelielajā Sicīlijas pilsētiņā ir īsta paradīze, kur izšķiras cilvēku likteņi, kur vietējie iedzīvotāji iemīlas, pieaug un katrs atrod savu laimi.

Tiek atmodināts dižā neoreālisma laikmets, kad zem klajas debess notiekošie seansi patiesi padarīja kino par mākslu tautai. Lietpratīgi veidotā stāsta struktūra ļauj viegli pārslīdēt no pagātnes uz tagadni, sekojot līdzi XX gadsimta kino industrijas vēstures gaitai.

Lēnītēm dziest gaisma, projektors čīkstēdams griež filmas rulli, atskan ritmiska kinolentes švīkstoņa... un sākas burvība, kas mudina smieties, raudāt, sašust, apbrīnot vai skumt...

Kino piemīt dīvaina vara pār tiem, kas atrodas kinozāles tumsā, bet tikai izcilākās filmas spēj būtiski iespaidot realitātes uztveri, iegremdējot sapnī un arī sašķaidot to drumslās... , mainot vai stiprinot līdzšinējo skatu uz dzīvi.

Seansi:

Trešdien, 17. septembrī, 18.30 - Rīgas Kongresu nams, Lielā zāle.
Sestdien, 20. septembrī, 18.30 - Rīgas Kongresu nams, Lielā zāle.
Svētdien, 21. septembrī, 17.45 - "Splendid Palace", Lielā zāle.

Zils-Marijas mākoņi (Clouds of Sils Maria)

Foto: Publicitātes foto

Šveice, Vācija, Francija, 124 min

Režisors: Olivjē Asaijass.
Lomās: Žiljeta Binoša, Kristena Stjuarte, Hloja Greisa Moreca, Larss Eidingers, Džonijs Flinns.

"Man ir tuvas filmas, kas ierindojamas kategorijā "kino par kino". Turklāt šis ir pirmais "Chanel" modes nama spēlfilmas projekts un tajā žilbinošu aktiermeistarību apliecina Žiljeta Binoša. Viena no izsmalcinātākajām festivāla filmām, kurā netrūkst ne vieda skaistuma, ne melanholijas, ne kinematogrāfiskas lietpratības," stāsta Ļipčenko.

Ja agrā rudens rītā dodas pastaigā pa savrupo Šveices Alpu miestiņu Zils-Marija, kad siltais gaiss pa nogāzēm ceļas augšup no gravas uz kalnu pāreju, pārvērsdamies mākonī, ko vējš izritina neiedomājami garā strēmelē, var laimēties ieraudzīt mākoņu "Maloijas čūsku", kas izvijas caur kalnu virsotnēm un slīd no smaragda ezeriem kā tuvojošās vētras priekšvēstnese...

Slavena aktrise ierodas Šveicē, lai saņemtu apbalvojumu, ko piešķir nopelniem bagāts scenārists, kura filmā viņa veiksmīgi debitējusi jaunībā. Filma ar sarežģītu, provocējošu sižetu un intriģējošo nosaukumu "Maloijas čūska" viņai savulaik atnesa pasaules slavu, bet nu, pēc 20 gadiem, pārsteidz piedāvājums nonākt šīs drāmas otrā pusē, iejusties citā lomā, piespiežot saskarties ar pagātni, no kuras sieviete tik ilgi vairījusies. Atsedzas satraucoši noslēpumi un aizritējušajās desmitgadēs nesadzijušās rētas.

Tā ir pagātnes un nākotnes pretstāve pašā Zils-Marijas sirdī, kur laiks ir pamiris mēmā apbrīnā, kur pavasara gaisma, gaisa dzidrums un pagātnes miglas saplūdušas mākoņu fenomenā. Pārvērtējot piedzīvotā jēgu, ieskatoties bezgala dziļajā laika spogulī, pretī vīd tukšums, kurā pašas atspulgs sastindzis absolūtajā tagadnē.

Kinolente sajūsmina ar izsmalcināto scenāriju, lielisko operatora darbu un izcilo aktrišu ansambli. No vienas puses tā ir valdzinoša, melanholiska drāma, no otras - filma par sievieti, kas mainīgās pasaules priekšā jūtas patiesi apjukusi un izbrīnīta. Par to, kā lomas apstākļi pārgroza aktrises likteni, par lugu un dzīvi, kas atkārto šī stāsta izšķirošās epizodes.

Seansi:

Svētdien, 14. septembrī, 18.45 - "Kino Citadele".
Trešdien, 17. septembrī, 20.30 - "Splendid Palace", Lielā zāle.
Sestdien, 20. septembrī, 18.10 - "Kino Citadele".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!