Foto: Kadrs no video/AP/Scanpix/LETA
22. janvārī Losandželosā tika izziņoti ASV kinoakadēmijas balvas "Oskars" nominanti, no kuriem visvairāk nomināciju tika britu karaļnama drāmai "Favorīte" (The Favourite) un melnbaltajam meksikāņu ģimenes stāstam "Roma" – abas uz "Oskara" balvu pretendē 10 kategorijās. Savukārt Bredlija Kūpera debija režijā – "Zvaigzne ir dzimusi" (A Star is Born) – uz prestižo statueti pretendē astoņās kategorijās, tostarp arī kā "Labākā oriģināldziesma".

Lady Gaga, kura ir dziesmas "Shallow" autore, arīdzan uzstāsies "Oskara" balvas ceremonijā kopā ar Bredliju Kūperu. Tāpat ir apstiprināts, ka ceremonijā uzstāsies grupa "Queen" – tās oriģinālsastāva ģitārists Braeins Mejs un ģitārists Rodžers Teilors kopā ar dziedātāju Ādamu Lambertu, ar kuru mūziķi koncertē kopā jau kopš 2011. gada. Iemesls tam ir filma "Bohēmista rapsodija" (Bohemian Rhapsody), kas uz "Oskara" balvu pretendē piecās kategorijās, tostarp arī kā "Labākā filma".

Tāpat ceremonijā uzstāsies kategorijā "Labākā oriģināldziesma" nominētie Džiliana Velša un Deivids Rolingss (filma "The Ballad of Buster Scruggs"), Dženifera Hadsone (filma "RGB"), kā arī "pārsteigums", proti, neatklāts mākslinieks, kurš izpildīs kompozīciju no filmas "Mērija Popinsa atgriežas" (Mary Poppins Returns). Vēl gan nav apstiprināts, vai arī Kendriks Lamārs un dziedātāja SZA izpildīs savu singlu no filmas "Melnā Pantera" (Black Panther).

91. "Oskara" balvas ceremonija, kurai šogad pirmo reizi 30 gadu laikā nebūs vadītāja, notiks 24. februārī.

'Shallow' no filmas 'A Star is Born'

"Shallow" ir kompozīcija no Bredlija Kūpera debijas kā režisoram filmā "A Star is Born" ("Zvaigzne ir dzimusi"), kurā viņš atveido atkarību māktu slavenu mūziķi, kurš iemīlas par sevi jaunākā dziedātājā (atveido Lady Gaga). Dziesmas autore ir Lady Gaga kopā ar Marku Ronsonu, Entoniju Rosomondo ("Klaxons", "The Libertines") un Endrjū Vaijatu ("Miike Snow").

Kompozīcija jau ir izpelnījusies ne tikai klausītāju un kritiķu atzinību, kā arī vainagojusies ar komerciāliem panākumiem, bet arī tikusi pie virknes apbalvojumu. "Zelta globusa" ceremonijā tā tika pie "Labākās oriģināldziesmas" titula, "Critics' Choice" balvu pasniegšanā Lady Gaga tika godalgota par "Labāko dziesmu", "Grammy" ceremonijā Gaga tika godināta kategorijās "Labākā popmūzikas dueta vai grupas uzstāšanās" un Labākā vizuālajiem medijiem rakstītā dziesma", savukārt BAFTA ceremonijā filmas "A Star is Born" skaņu celiņš saņēma balvu kategorijā "Labākā filmas mūzika".

'All The Stars' no filmas 'Black Panther'

Kompozīcija "All The Stars" ir no režisora Raiena Kūglera "Marvel" supervaroņu filmas "Melnā Pantera", kas kopumā "Oskara" balvai nominēta septiņās kategorijās. Iepriekš šī žanra filmas izpelnījušās nominācijas un balvas tehniskajās, pārsvarā specefektu kategorijās, taču šogad pirmo reizi supervaroņu filma pretendē arī uz labākās filmas godu. Tāpat novērtēta gan filmā skanošā mūzika, gan skaņu efekti.

"All the Stars" mūzikas un vārdu autors (kopā ar dziedātāju SZA) ir amerikāņu reperis Kendriks Lamārs, un tā tika laista klajā 2018. gada janvārī kā filmas skaņu celiņa galvenais singls. Līdz šim brīdim dziesma paspējusi gūt starptautisku atzinību, piemēram, tā tika nominēta "Zelta globusam" kategorijā "Labākā oriģināldziesma", "Grammy" balvai četrās kategorijās (tostarp arī kā "Gada dziesma"), kā arī saņēma Afroamerikāņu filmu kritiķu asociācijas apbalvojumu kā "Labākā dziesma".

'I`ll Fight' no filmas 'RBG'

Dziesmu, kuru izpilda Dženifera Hadsone, radījusi godalgotā mūzikas autore Daiena Vorena. Viņa iepriekš radījusi tādas ikoniskas kompozīcijas kā Selīnas Dionas izpildīto "Because You Loved Me", Tonijas Brekstones "Unbreak My Heart" un grupas "Aerosmith" hitu "I Don't Want to Miss a Thing".

"RBG" ir Betsijas Vestas un Džūlijas Koenas dokumentālā filma, kas vēsta par ASV Augstākās tiesas tiesneses Rutas Beideres Ginsburgas karjeru un dzīvi. Pēc pirmizrādes "Sundance" filmu festivālā tā tika izlaista ASV, kur saņēma gan pozitīvas atsauksmes, gan arī pieklājīgus kases ieņēmumus. ASV Nacionālā kinokritiķu padome atzina "RBG" par 2018. gada labāko dokumentālo filmu, kā arī tika nominēta BAFTA balvai kategorijā "Labākā dokumentālā filma" un "Oskara" balvai šai pašā kategorijā.

'The Place Where Lost Things Go' no filmas 'Mary Poppins Returns'

Dziesmas "The Place Where Lost Things Go", kuru filmā dzied galvenās lomas atveidotāja aktrise Emīlija Blanta, mūzikas un vārdu autors ir kino un teātra komponists Marks Šaimens. Par saviem veikumiem viņš iepriekš saņēmis gan "Grammy", gan "Emmy" un "Tony" balvas, kā arī septiņas reizes ticis nominēts "Oskaram".

Fantāzijmūzikls "Mērija Popinsa atgriežas" ir stāsts par atraitni ar trim bērniem Maiklu Benksu un viņa māsu Džeinu, kuri ir bezgala priecīgi, kad kādu dienu pie viņiem atgriežas bijusī auklīte Mērija Popinsa. Maģiskā dāma šoreiz māca Benksa bērniem, kā izmantot savu iztēli, savukārt Maiklam un Džeinai līdz tikt galā ar pieaugušo problēmām. Filma uz "Oskara" statueti pretendē arī kategorijās "Labākais kostīmu dizains", "Labākais oriģinālais skaņu celiņš" un "Labākais mākslinieka darbs".

'When a Cowboy Trades His Spurs for Wings' no filmas 'The Ballad of Buster Scruggs'

Dziesmas "When a Cowboy Trades His Spurs for Wings" autori ir radošais un arīdzan dzīves partneru tandēms Džiliana Velša un Deivids Rolingss, un tā dzirdama brāļu Koenu jaunākajā veikumā "The Ballad of Buster Scruggs"(Balāde par Basteru Skragsu). Tiesa, filmā to izpilda aktieri Villijs Vatsons un Tims Bleiks Nelsons. Velša ar Koeniem jau sadarbojusies iepriekš – 2000. gada filmas "O Brother, Where Art Thou?" skaņu celiņā, kas 2002. gadā saņēma "Grammy" balvu kā "Gada albums".

Sešdaļīgais humoristiskais vesterns, kurā redzami tādi spīdekļi kā Džeimss Franko, Laiems Nīsons un Toms Veitss, vēsta par dzīvi un vardarbību Mežonīgajos rietumos, sekojot līdzi dziedoša kovboja, banku laupītāja, ceļojoša impresārija, padzīvojuša dārgumu meklētāja, perversa mednieku pārīša un vilciena vagona "gaitām".

Filma, kas skatāma straumēšanas vietnē "Netflix", "Oskaram" pretendē arī kategorijās "Labākais kostīmu dizains" un "Labākais adaptētais scenārijs".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!