Foto: Andrejs Strokins
Režisora Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" filmēšana negaidīti apturēta — galvenās lomas atveidotājs, čehu aktieris Petrs Buhta filmēšanas laukumā guvis nopietnu traumu. Vēsturiskais trilleris seko leģendārā anarhista Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam, un tā uzņemšana tiks pabeigta rudenī, kad aktieris būs atveseļojies un atkal gatavs filmēties, portālu "Delfi" informē Nacionālā Kino centra pārstāve Kristīne Matīsa.

Kopš 14. jūnija kinopilsētiņā "Cinevilla" tika filmētas armijas rekrutēšanas ainas, kā arī anarhistu uzbrukums bankai, un vienā no filmas dubliem galvenās lomas aktieris, skrienot pa "Cinevillas" ielām, neveiksmīgi pakrita un nopietni savainoja kāju. Saskaņā ar ārstu prognozēm, atveseļošanās periods var izrādīties diezgan garš, tādēļ tika nolemts ne vien pārtraukt filmēšanu Latvijā, bet arī pārcelt plānoto epizožu uzņemšanu Čehijā un darbu turpināt rudenī. Savainotais aktieris 19. jūnija vakarā ar specializēto medicīnisko transportu tika pārvests uz Prāgas slimnīcu tālākai ārstēšanai.

Filmas producents Roberts Vinovskis stāsta: "Šis gadījums mums atkal apliecina, cik savdabīgs ir filmas tapšanas process. No vienas puses tas prasa skrupulozu plānošanu, jo ir iesaistīti lieli cilvēkresursi un apjomīgs tehniskais nodrošinājums, no otras — tas tik un tā ir ļoti dzīvs un neparedzams, jo ik uz stūra var parādīties negaidīti pavērsieni un grūtības. Mūsu gadījums izvērties visai dramatisks, taču šobrīd jau notiek vērienīga darbu pārplānošana. Tādēļ gribu teikt īpašu paldies izpildproducentei Ilzei Krūmiņliepai un viņas komandai, uz kuras pleciem ir viss apjomīgais un komplicētais situācijas risināšanas process, tāpat gribu pateikties visiem filmēšanā iesaistītajiem cilvēkiem par izpratni un atbalstu. Vēl liela pateicība arī Rīgas 2. Slimnīcas, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas un Medicīnas centra ARS personālam par profesionalitāti un palīdzību šai sarežģītajā brīdī! Rudenī darbs turpināsies ar jaunu sparu."

Vēsturiskais trilleris "Gads pirms kara" seko jauna cilvēka Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam 1913. gadā, īsi pirms Pirmā pasaules kara sākuma — laikā, kas pārvērta pasauli. Pēteris Mālderis ir reāla vēsturiska personība, viens no pagājušā gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem, un filmas pamatā ir sazvērestības intriga, ko Pēteris cenšas atrisināt. Dažādie stāsta pavērsieni vienlaikus ir arī reālu vēstures notikumu atspulgs, tādēļ filmas galvenais varonis savā ceļā sastop virkni pazīstamu vēsturisku personību — Ļeņinu (Lauris Dzelzītis), Freidu (Ģirts Ķesteris), Staļinu (Eduards Johansons), Trocki (Gints Grāvelis) un citus. Filma ir Eiropas paralēlās vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju.

Kā jau iepriekš ziņots, šī gada sākumā tika uzņemtas pirmās ainas ar sniega plašumiem Ikšķilē un sabiedriskiem nemieriem Rīgas Pils laukumā, savukārt vasaras filmēšanas perioda laikā darbs turpinājās dažādās Latvijas vietās un vēsturiskās ēkās — piemēram, spiritisma seanss tika filmēts Stāmerienas pilī, revolucionārās sapulces aina – bijušajā rūpnīcā "Boļševička", bet krodziņa aina iemūžināta Rīgas pilī. Filmas veidotājiem par prieku bija novērojama liela Latvijas reģionu iedzīvotāju interese par dalību masu skatos, tai skaitā par iespēju filmēties Zigmunda Freida sanatorijas kailo pacientu lomās. Par dakteri Freidu, palīdzot grimētājiem un ģērbējiem, pārtapa vēlāk lomā grūti atpazīstamais aktieris Ģirts Ķesteris. Šīs ainas filmētas gleznainajā Krimuldas muižas dārzā.

Filmas radošo kodolu veido režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts un māksliniece Kristīne Jurjāne — šādā sastāvā radošā komanda jau ne reizi vien sevi apliecinājusi ar kinematogrāfiski augstvērtīgām filmām, kas guvušas publikas un profesionāļu atzinību ne vien Latvijā, bet arī starptautiski. Par jaunāko komandas kopdarbu – Simtgades spēlfilmu "Tēvs Nakts" — 2018. gadā filmas veidotāji saņēma Latvijas Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" katrs savā kategorijā: Dāvis Sīmanis kā labākais režisors, Andrejs Rudzāts kā labākais operators un Kristīne Jurjāne kā labākā māksliniece.

Filmas producents ir Roberts Vinovskis, filma top Studijā "Lokomotīve". Robertam Vinovskim, sadarbojoties ar filmas "Gads pirms kara" radošo komandu, 2016. gadā tapa spēlfilma "Pelnu sanatorija", kas piedzīvoja lielu publikas interesi un labvēlīgas kritikas atsauksmes. Rīgas Starptautiskā filmu festivāla (Riga IFF) žūrija Pelnu sanatorijai piešķīra festivāla "Grand Prix", filma tika izrādīta četros A klases kino festivālos, iegūstot dažādas balvas, tāpat tā saņēma arī vienpadsmit nominācijas un vairākas balvas Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps.

Filma Gads pirms kara ir triju valstu kopražojums — ar Studiju "Lokomotīve" spēkus apvieno "Studio Uljana KIM" no Lietuvas un "Produkce Radim Prochazka" no Čehijas. Lietuvas pusi radošajā komandā pārstāv filmas galvenais gaismu mākslinieks, skaņu režisors un komponists, savukārt no Čehijas piesaistīts galvenās lomas atveidotājs Petrs Buhta un filmas montāžas režisore Anna Ridnova. Filma saņēmusi Nacionālā kino centra finansiālu atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!