Foto: Reuters/EPA/Scanpix/LETA
Ar šampanieša straumēm, grezniem tērpiem, sarkano paklāju un prieka asarām 9. februāra vakarā (Latvijā 10. februāra agrās rīta stundās) Losandželosā tika aizvadīta 92. ASV Kinoakadēmijas balvas "Oskars" ceremonija. Arī šogad tā iztika bez vadītāja, bet pasākumu atklāja dziedātājas un aktrises Džanelas Monē priekšnesums, vispirms ar tituldziesmu no filmas "It's a Beautiful Day in the Neighborhood", bet vēlāk viņai pievienojās dejotāju pulciņš, tērpušies aktuālo filmu tēlu kostīmos. Ceremonijas viesus izklaidēja arī dažādi citi priekšnesumi un aizkustināja uzvarētāju pateicības runas, kuras vairāki balvu saņēmēji izmantoja, lai paustu savus uzskatus par dzimumu vienlīdzību, klimata pārmaiņām un citām aktuālām tēmām. Piedāvājam atskatu uz spilgtākajiem mirkļiem šā gada "Oskara" balvas ceremonijā.


Korejiešu triumfs

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vispirms, protams, šā gada "Oskara" balvas vēsturi rakstīja dienvidkorejiešu režisors Džūnho Bona (Bong Joon-ho), kurš par savu filmu "Parasite" ("Parazīts") tika pie veseliem četriem "Oskariem", tai skaitā galvenā – labākās filmas "Oskara".

Atgādinām, ka šis ir vēsturiski nozīmīgs gadījums ASV kinoakadēmijas vēsturē, kad kategorijā "Labākā filma" pirmo reizi ir uzvarējis darbs, kas nav angļu valodā, turklāt tas balvai pieteikts kategorijā "Labākā ārvalstu filma". Protams, arī šajā – ārzemju filmas kategorijā – "Parasite" plūca uzvaras laurus, bet Džūnho Bona saņēma "Oskarus" gan kā labākais režisors, gan labākais scenārija autors.

Tikmēr Džūnho Bona un pārējās "Parasite" komandas dzimtenē Dienvidkorejā pēc uzvaras sākušies teju nacionālie svētki. Vairākas televīzijas pārtraukušas ierasto programmu, lai paziņotu skatītājiem prieka vēsti, bet raidījumu vadītājs, kurš komentēja "Oskara" ceremonijas tiešraidi, pat bijis spiests vēlāk publiski atvainoties auditorijai par spiegšanu un gavilēm tiešajā ēterā.

"Parasite" veidotājus jau publiski apsveicis arī Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins, sakot, ka viņi valstij devuši "lepnumu un drosmi". Turklāt viņš apliecinājis gatavību nostāties filmu veidotāju pusē, ja tā saskarsies ar cenzūru no valsts institūcijām. Te jāpiebilst, ka vēl pavisam nesen Džūnho Bona bija iekļauts slepenā melnajā sarakstā, jo viņš līdz ar citiem kolēģiem 2014. gadā bija attiecies pieņemt valsts finansējumu, lai veidotu publisku atbalsta kampaņu iepriekšējai Dienvidkorejas prezidentei Pakai Kihje, kura 2017. gadā tika atstādināta no amata.

Džeina Fonda – klimata protests arī 'Oskara' ceremonijā

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Aktrise Džeina Fonda, kura ir pazīstama arī kā kaismīga klimata pārmaiņu aktīviste, šogad pasniedza "Oskara" balvu galvenajā kategorijā "Labākā filma". Esot uz skatuves brīdī, kad tai pievērsta vislielākā uzmanība, 82 gadus vecā aktrise bija tērpusies vakarkleitā, ko bija valkājusi jau 2014. gadā Kannu kinofestivālā. Rokās viņa nesa sarkano mēteli, ko jau iepriekš bija nosaukusi par "pēdējo apģērba gabalu, ko viņa nopirkusi". Sarkanais mētelis aktrisei bija mugurā 2019. gada rudenī, kas viņa tika arestēta pie klimata pārmaiņām veltīto protestu laikā.

Ar šo žestu Džeina Fonda vērsa uzmanību uz modes ilgtspēju un eko-apziņu aprindās, kur par slikto toni tiek uzskatīts ierasties uz pasākumiem vienā un tajā pašā tērpā vairākas reizes.

Jāpiebilst, ka arī pāris dienu pirms "Oskara" balvas ceremonijas viņa bija piedalījusies klimata pārmaiņām veltītā protestā Vašingtonā.

Hoakina Fīniksa asaras, brāli pieminot

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Hoakins Fīnikss, labākā aktiera "Oskaru" saņemot, bija izvēlējies teikt piesātinātu runu par vairākām viņam būtiskām tēmām. Vispirms viņš lūdzu ikvienam likt lietā mīlestību un līdzjūtību, lai panāktu netaisnīgu sistēmu pārmaiņas. "Mēs runājam par cīņu pret pārliecību, ka viena tauta, viena nācija, viena rase, viens dzimums, vai viena suga var dominēt, kontrolēt un izmantot citas bez soda," savā runā sacīja Fīnikss.

Tāpat viņš atgādināja par klimata krīzi un dzīvnieku tiesībām, uzsverot ka esam attālinājušies no dabas. "Daudzi no mums ir vainīgi pie egocentriskā pasaules uzskata, mēs ticam, ka esam pasaules centrs. Mēs dabu esam izlaupījuši. Mēs uzskatām, ka mums ir tiesības mākslīgi apsēklot govi un tad nozagt viņas mazuli [..]. Tad mēs paņemam viņas pienu, kas bija domāts viņas teļam, un lejam to pie savas kafijas un brokastu pārslām."

Viņš uzsvēra, ka mēs baidāmies sevi mainīt, jo domājam, ka no kaut kā nāksies atteikties. "Taču cilvēciskas būtnes savās labākajās izpausmēs ir tik radošas un atjautīgas, ka spēj radīt sistēmu, kas būtu izdevīga ikvienai dzīvai būtnei," sacīja aktieris.

Visbeidzot, saņemot "Oskaru", Hoakins Fīnikss citēja savu vecāko brāli Riveru Fīniksu – 90. gadu tīņu elku, aktieri un mūziķi, kurš gāja bojā 23 gadu vecumā 1993. gadā. "Mans brālis, kad viņam bija 17, sarakstīja šo tekstu - tiecies pēc atbrīvošanas ar mīlestību un miers sekos." Pieminot savu brāli, Hoakins Fīnikss nespēja valdīt asaras.

Hildura Gudnadotira atgādina par sieviešu jautājumu

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Islandiešu čelliste un komponiste Hildura Gudnadotira šogad tika pie "Oskara" balvas par labāko filmas mūziku. Viņa novērtēta par filmas "Joker" ("Džokers") skaņu celiņu. Viņa ir tikai ceturtā sieviete ASV kinoakadēmijas vēsturē un pirmā kopš 1997. gada, kura saņēmusi balvu šajā kategorijā.

Savu uzvaras runu viņa veltīja visām meitenēm, sievietēm, mātēm un meitām, kurās dzird sevī "burbuļojam mūziku". "Lūdzu runājiet, mums ir jādzird jūsu balsis," savā runā sacīja Gudnadotira.

Par savu darbu pie filmas "Joker" mūzikas jau iepriekš viņa teikusi, ka mēģinājusi iztēloties filmas galvenā varoņa pārdzīvojumus. "Viņš bija cilvēks, kurš piedzīvoja mokošu ceļu. Es centos iztēloties, kas notiek viņa galvā."

Islandē dzimusī un šobrīd Berlīnē dzīvojošā mūziķe arī rakstījusi mūziku pērn plašu popularitāti iemantojušajam seriālam "Chernobyl" ("Černobiļa"). Gudnadotira iepriekš arī vairākkārt koncertējusi Latvijā – festivālos RIXC un "Skaņu mežs".

Bilijas Elišas 'Yesterday'


Viens no apcerīgākajiem un aizkustinošākajiem mirkļiem šā gada "Oskara" balvas ceremonijā bija piemiņas brīdis tiem kino industrijas pārstāvjiem, kuri devušies mūžībā aizvadītā gada laikā.

Īpašās "In Memoriam" sadaļas laikā uz skatuves kāpa jaunā dziedātāja un šā gada piecu "Grammy" balvu saņēmēja Billija Eiliša, lai klusinātā, intīmā versijā nodziedātu "The Beatles" slaveno dziesmu "Yesterday".

Piemiņas video, kas tika demonstrēts dziesmas laikā uz lielajiem ekrāniem, tika iesākts ar pāragri bojā gājušā basketbolista Kobes Braienta foto. Atgādinām, ka viņš "Oskara" balvu saņēma 2018. gadā kategorijā "Labākā animētā īsfilma". Tāpat "In Memoriam" laikā tika godināta franču režisore Anjēze Varda, itāļu režisors Franko Dzefirelli, aktieri Roberts Fosters, Pīters Fonda, aktrises Anna Karina, Bibi Andersone, Dorisa Deja, "Mana skaistā lēdija" un citu filmu mūzikas autors, pianists un diriģents Andrē Previns, "Zvaigžņu karu" Čūbijs - Pīters Meihjū un daudzi citi aktieri, producenti, kostīmu mākslinieki, scenārija autori, operatori un vizuālo specefektu meistari. "In Memoriam" sadaļu noslēdza tikai dažas dienas pirms "Oskara" balvas ceremonijas 103 gadu vecumā mirušais Holivudas "zelta laikmeta" pēdējais aktieris Kērks Daglass.

Daudzu ārvalstu mediju vērtējumā Eilišas dziedājums un piemiņas video tika novērtēts kā viens no emocionālākajiem ceremonijas mirkļiem, taču acīgākie pamanīja, ka uz ekrāna neparādījās ne 20 gadu vecumā pērn mirušais jaunais aktieris Kamerons Boiss, ne aktieris un komiķis Tims Konvejs, ne 70. gadu sākumā populārā aktrise, dziedātāja un modele Pegija Liptona. Taču īpaši ievērots tika, ka "In Memoriam" sadaļā netika minēts arī Luks Perijs, kurš mūžībā aizgāja 2019. gada maijā, 52 gadu vecumā. Aktieris, kurš plašu popularitāti ieguva 90. gadu seriālā "Beverly Hills 20210", vienu no savām pēdējām lomām nospēlēja pie Kventina Tarantino un ir redzams šā gada "Oskara" balvai nominētajā filmā "One Upon a Time in Hollywood" ("Reiz Holivudā")

Eminems atdod 18 gadus vecu parādu

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Par negaidītu pārsteigumu "Oskara" ceremonijas apmeklētājiem un arī skatītājiem kļuva iepriekš neizziņotais repera Eminema priekšnesums.

Viņš ceremonijā izpildīja dziesmu no Kērtisa Hansona filma "8 Mile" ("8. jūdze". 2002), kurā pats arī spēlēja galveno lomu. Filmā skanēja nu jau par klasiku uzskatāmais Eminema hits "Lose Yourself", kas 2003. gadā tika godalgots ar "Oskara" balvu kategorijā "Labākā dziesma". Tomēr toreiz pazīstamais reperis uz ceremonija neieradās, turklāt arī intervijās pirms ceremonijas pauda, ka viņam nav izredžu uzvarēt.

Eminema uzstāšanās šā gada "Oskara" ceremonijas viesu vidū raisīja atšķirīgas emocijas. Bija tādi, kuri priekšnesuma laikā dziedāja līdzi un atbalstīja Eminemu, bet bija arī tādi, kuru sejas izteiksmes nepārprotami liecināja par neizpratni. Kā vēsta "Hollywood Reporter" – to vidū bija gan jaunā dziedātāja Billija Eiliša, gan ekrāna vecmeistars Mārtins Skorsēze.

Pašironiskie kaķi

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Kā atzīts vairāku ārvalstu mediju recenzijās, viena no pagājušā gada sliktākajām filmām ir Endrjū Loida Vēbera slavenā mūzikla "Cats" ("Kaķi") ekranizācija. Tā izpelnījusies arī deviņas nominācijas "Zelta avenei", ko pasniedz gada sliktākajām filmām. Īpaši mūzikla ekranizācija nopelta par savdabīgajiem kostīmiem.

Taču "Oskara" balvas ceremonija neiztika bez pašironiska "kaķu" uznāciena. Piesakot kategoriju "Labākie vizuālie efekti" uz skatuves kāpa komiķi Džeimss Kordens un Rebela Vilsone (abi redzami arī iepriekšminētajā filmā – mūziklā). Viņi bija tērpušies visai neveiklos un pamatīgi spalvainos kaķu kostīmos, ar visai amatierisku un nemākulīgu grimu.

"Kā filmas "Cats" dalībnieki, mēs labāk nekā jebkurš cits zinām, cik liela nozīme ir labiem vizuālajiem efektiem," piesakot kategoriju teica abi komiķi.

Jāpiebilst, ka balvu šajā kategorijā saņēma filma "1917".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!