Foto: Jānis Deinats

"Filmu studijas Deviņi" un režisores Ināras Kolmanes veidotais pilnmetrāžas spēlfilmas projekts "Mātes piens" saņēmis finansiālu atbalstu ES programmā "Radošā Eiropa Media" filmas projekta attīstīšanai. Tas noticis vienlaikus ar Nacionālā Kino centra piešķirto atbalstu filmas ražošanai. Tāpēc filmas veidotāji prezentē pirmo filmas video rullīti – tīzeri.

Filmas projekts "Mātes piens" tiek veidots pēc populārā rakstnieces Noras Ikstenas romāna "Mātes piens" motīviem. Filmas režisore ir Ināra Kolmane, scenārija autors Arvis Kolmanis. Tīzera filmēšanā piedalījusies starptautiska komanda – operators Rolandas Leonavičius (Lietuva), mākslinieki Algirdas Garbačiauskas (Lietuva) un Elena Šimulynaitė (Lietuva), rekvizitore Dace Rožlapa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, u.c.

Šobrīd galvenajai mātes lomai izvēlēta aktrise Maija Doveika, mātes lomai jaunības gados Elīna Vaska un meitas lomai Rūta Kronberga, kura spēlēja mazo meiteni Billi filmā "Bille".

Filmas stāsts aptvers laika posmu no Otrā pasaules kara beigām un vēstīs par sieviešu likteņiem, kur vēstījuma centrā ir 20. gadsimta 70. un 80. gadi. Jauna daudzsološa ārste konfliktā ar totalitāro padomju režīmu zaudē visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Taču pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt gan mātes depresijai, gan pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā. Mātes un meitas dzīvesstāsti norisinās padomju okupētajā Latvijā laikposmā no 1945. līdz 1989. gadam līdz sabrūk Padomju savienība. Filmas idejiskās koncepcijas pamatā ir cilvēku savstarpējo un sociālo attiecību, kā arī vēsturisku procesu atspoguļojums caur divu sieviešu – mātes un meitas – dzīvesgājumu un pasaules skatījumu.

Filmu "Mātes piens" plānots veidot kā starptautisku projektu, piesaistot starptautiskos kopproducentus un citu valstu radošos speciālistus. Viens no topošā filmas projekta partneriem jeb kopproducentiem jau kopš filmas projekta sākuma ir arī Latvijas tehnoloģiju un izklaides uzņēmums SIA "Tet".

Rakstnieces Noras Ikstenas romāns "Mātes piens" ir ieguvusi lielu atsaucību visa pasaulē. Tā jau ir tulkota un izdota vairāk nekā 20 valstīs, tai skaitā, Apvienotajā Karalistē, Itālijā, Ungārijā, Igaunijā, Maķedonijā, Gruzijā, Zviedrijā, Ukrainā, Sīrijā, Horvātijā, Japānā, Krievijā, Spānijā, Vācijā, Austrijā, Lietuvā, Francijā, ASV, tikko Arābu Emirātos un Norvēģijā un citur. Grāmata arī ir ieguvusi daudz dažādas starptautiskas prestižas recenzijas.

Filmas veidotāji tic, ka Noras Ikstenas spēcīgā balss literatūrā kopā ar režisores Ināras Kolmanes balsi kinematogrāfā tiks sadzirdēta Latvijā un plaši pāri robežām.

Iepriekšējā režisores Ināras Kolmanes veidotā pilnmetrāžas spēlfilma "Bille" (2018), kas veidota programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" un ir Latvijas – Lietuvas – Čehijas kopražojums, ieguvusi gan skatītāju mīlestību, gan dažādus apbalvojumus, tai skaitā Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" kā Labākā pilnmetrāžas spēlfilma. Šobrīd filma "Bille" vēl joprojām ceļo un piedalās starptautiskos filmu festivālos un konkursos Eiropā, Āzijā, Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā. "Bille" ir arī kļuvusi par pirmo Latvijas spēlfilmu, kuras izrādīšanas tiesības iegādājusies vispasaules starptautiskā televīzijas un interneta platformu (VOD) grupa "HBO Europe" izrādīšanai Eiropas valstīs. Latvijā "Bille" joprojām skatāma filmu un seriālu lietotnē "Shortcut", gan arī nopērkama DVD.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!