Nacionālajā Kino centrā (NKC) noslēdzies 2021. gada jaunu filmu ražošanas konkurss ar pieejamo finansējumu 1 538 805 eiro; atbalstīti 15 filmu projekti, kas tiks producēti 11 Latvijas filmu studijās. No šiem projektiem četri ir jaunas spēlfilmas, kas vēstīs par sievietēm dažādos laikmetos, informē NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Finansējums 300 000 eiro apmērā ražošanas pirmajam posmam piešķirts režisores Ilzes Kungas-Melgailes filmai "Dzīve pārtraukta" par Atmodas laika personību Itu Kozakeviču. Galvenajā lomā būs redzama Ērika Eglija-Grāvele.

Konkursā ar 158 297 eiro atbalstīta arī Signes Birkovas filma "Lotus" par baltvācietes Alises fon Trotas likteni 20. gadsimta sākumā. Galvenajā lomā – Severija Janušauskaite (Lietuva).

Tāpat finansējumu 300 000 eiro apmērā saņēmusi režisora Dāvja Sīmaņa jaunā filma "Marijas klusums", kas pieteikta kā vēsturisks trilleris balstīts slavenās teātra un kino aktrises Marijas Leiko dzīvesstāstā. Galvenajā lomā – Inese Kučinska.

Ceturtā spēlfilma, kas atbalstīta NKC konkursā, ir Lienes Lindes komēdija "Zelta punkts" par mūsdienu sievieti Mariju ar trauksmainu milleniāļa dzīvi. Caur skumju, absurdu un komisku notikumu virkni Marta ir spiesta iemācīties, ka dažkārt, lai tiktu laukā no bedres, tajā ir jāiekrīt vēl dziļāk. Galvenajā lomā – Inga Tropa-Fišere.

Savukārt dokumentālās filmas veidos režisori Andrejs Verhoustinskis, Vitālijs Manskis, Ivars Zviedris, Elizabete Mežule-Gricmane, Dāvids Ernštreits un Inese Kļava, Liene Laviņa-Kalnaella un Sandijs Semjonovs, Laila Pakalniņa, Jānis Ābele, bet animācijā strādās Edmunds Jansons, Gints Zilbalodis un Krista Burāne.

Taps dokumentālās filmas par Arkusu Gunāru Reningeru un viņa Salaspils koncentrācijas nometnē rakstīto dienasgrāmatu, ievērojamo disidentu Gunāru Astru, komponistu, mūziķi un grupas "Pērkons" līderi Juri Kulakovu, sportisti Patrīciju Eiduku, dzejnieku Anatolu Imermani, putnu un dzīvnieku kontroles speciālistiem Rīgas lidostā, kā arī Malienas pensionāri Māru, kurai pirms gandrīz 30 gadiem vēderā atrada kočeru – ķirurģisku instrumentu, kuru tur dakteri bija aizmirsuši citā operācijā. Taps arī filma par 2020. gadu un pasaules norisēm, kas būs fons sarunai par brīvību un nebrīvi, ko visa gada garumā risina režisori Alvis Hermanis un Vitālijs Manskis, aktieri Čulpana Hamatova un Jevgeņijs Mironovs, iestudējot teātra izrādi, kas balstīta Mihaila Gorbačova biogrāfijā.

Taps arī trīs jaunas animācijas filmas. Krista Burāne veidos filmu "Dziesmiņa par Brīnumskapi". Tā pieteikta kā muzikāli izglītojoša animācijas īsfilma pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem, pirmā no piecām īsfilmām ciklā Brīnumskapis, kas balstīts populārajā Aigara Voitišķa dziesmu ciklā ar Pētera Brūvera, Māras Zālītes un Ievas Samauskas tekstiem.

Režisors Edmunds Jansons veidos filmu "Laimīgie", kas būs aizraujošu un bīstamu dēku stāsts Amazones džungļos, kur dzīvo tētis Aleksandrs, pētnieks un piedzīvojumu meklētājs, ar mazo brāli Aleksi, bet Ilze (9) ierodas no pilsētas skolas brīvlaikā, kamēr mamma Vilma remontē savu lidmašīnu. Ilze un Aleksis džungļos satiek mežonīgus zvērus un mantkārīgus zeltračus, kamēr beidzot atklāj mītiskā Velna kalna noslēpumu.

Savukārt starptautiski novērtētais režisors Gints Zilbalodis veidos filmu "Straume", kurā, lai izglābtos no milzu plūdiem, individuālists Kaķis stājas pretī savām lielākajām bailēm un iemācās draudzēties un sadarboties ar dažādu raksturu zvēriem, nonākot vienā laivā ar nesavtīgo Kapibaru, mantu vākšanas apsēsto Lemuru, draudzīgi rotaļīgo Retrīveru un līdera dotībām apveltīto Putnu.

Jau ziņots, ka Nacionālais Kino centrs (NKC) 2021. gada 15. janvārī izsludināja 2021. gada filmu ražošanas konkursu ar mērķi atbalstīt jaunu pilnmetrāžas spēlfilmu un visu garumu animācijas un dokumentālo filmu ražošanu. Projektu iesniegšana noslēdzās 15. februārī, konkursam tika iesniegti kopā 35 projekti, kopējais projektos pieprasītā finansējuma apjoms bija 4 065 381 eiro. Konkursa projektu prezentācijās tiešsaistes formātā piedalījās 14 spēlfilmu, 16 dokumentālo filmu un četri animācijas filmu projekti; pēc prezentāciju norises eksperti apkopo projektu vērtējumu pēc dažādiem kritērijiem un sniedz rekomendācijas Nacionālā Kino centra vadītājai par finansējuma sadali attiecīgajā konkursā.

Foto: ""Purina"

Šāgada ražošanas konkursa pieteikumus vērtēja NKC ekspertu komisijas; spēlfilmu komisijā strādā režisori Andis Mizišs un Edmunds Jansons, NKC pārstāve Inga Blese; dokumentālo filmu komisijā – producente Līga Gaisa, režisore Maira Dobele, NKC pārstāve Lelda Ozola; animācijas filmu komisijā – režisors un dramaturgs Ivo Briedis, kinokritiķe Ieva Viese-Vigula, NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Jau sesto gadu filmu ražošanas konkursā ekspertu komisiju darbam tiek piesaistīti arī sabiedrības pārstāvji, kas iepazīstas ar projektiem un sniedz ekspertiem rekomendējošus ieteikumus, atbalstot publiskā finansējuma piešķiršanu tādiem projektiem, kas ir aktuāli un nozīmīgi dažādām auditorijām Latvijā. 2021. gadā projektu izvērtēšanā līdzdarbojās Latvijas Televīzijas pārstāve Zane Valeniece, kinoteātra Kino Bize pārstāvis, antropologs Māris Prombergs un Latvijas žurnālistu asociācijas pārstāve, Latvijas Radio žurnāliste Zane Mače.

Paralēli jaunu filmu projektu konkursam Nacionālajā Kino centrā ir atvērts arī ražošanā esošo filmu atbalsta konkurss, kur plānoto finansējumu saņem projekti, kas atbalstīti NKC iepriekšējo gadu konkursos. Šajā konkursā pieteikumus pieņem līdz septembrim un izvērtē katru mēnesi, pieejamais finansējums ir 2 268 374 eiro, tas paredzēts piecām pilnmetrāžas spēlfilmām (režisori Linda Olte, Juris Kursietis, Aigars Grauba, Ināra Kolmane, Māris Martinsons), piecām dokumentālajām filmām (režisori Kārlis Lesiņš, Pēteris Krilovs, Dāvis Sīmanis, Una Celma, Kristīne Briede) un piecām animācijas filmām, tai skaitā divas pilnmetrāžas (režisori Roze Stiebra un Jānis Cimmermanis), divas īsfilmas (režisori Dace Rīdūze un Zane Oborenko) un viens minoritārais kopražojums (Filmu studija Rija).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!