Fоtо: Vida Press
Neraugoties uz pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, tradicionālā Amerikas Kinoakadēmijas balva tomēr tiks pasniegta, vien jāgaida līdz 25. aprīlim, kas ir neierasti vēls ceremonijas laiks. Arī šogad par balvu sacenšas spēcīgi nominanti, un, ja labākās filmas kategoriju aplūkojām jau pagājušonedēļ, tagad kārta nākamajai ne mazāk svarīgajai kategorijai – "Oskara" balvai par labāko vīriešu aktierdarbu galvenajā lomā. Šogad uz to pretendē gan rūdīti klasiķi, gan jaunpienācēji, kā arī priekšlaikus mūžībā aizgājis aktieris, kuram paredzēja spožu Holivudas zvaigznes karjeru. Tiecoties uz arvien iekļaujošāku attieksmi un uzklausot skarbo kritiku, akadēmija šogad ne tikai nominējusi uzreiz divas sievietes par labāko režiju, bet arī ievērojami pievērsusi uzmanību rasu diversifikācijai, kas lieliski redzama tieši labākā aktiera nomināciju sarakstā.

Rizs Ahmeds par Rubena lomu filmā “Sound of Metal”

Rizs Ahmeds ir viens no jaunpienācējiem "Oskara" nominantu pulciņā, kā arī pirmais pakistāņu izcelsmes aktieris, kurš saņēmis šo nomināciju. Taču Ahmeda ceļš kino aizsākās jau pirms 15 gadiem britu režisora Maikla Vinterbotoma filmā "Ceļs uz Gvantanamo", kam sekoja arī dalība kulta komēdijā "Četras lauvas" (2010). Holivudā Rizu Ahmedu pamanīja pēc dalības Dena Gilroja trillerī "Nakts reportieris" (2014), kurā viņš spēlēja Džeika Džilenhola partneri kriminālo reportāžu rūpalā draudīgajās Losandželosas ielās.

Dariusa Mardera filmā "Sound of Metal", kas nominēta arī kā labākā filma, Ahmeds iejūtas bundzinieka un izbijuša narkomāna Rubena tēlā, kurš pēkšņi zaudē dzirdi un spiests mainīt ierasto dzīvi. Aktiera tēlojums saņēmis plašu atzinību, un tieši Ahmeda pašatdeves pilnais aktierdarbs kritiķu skatījumā ir filmas lielākā vērtība, kas palīdz pārvarēt arī scenārija negludumus.

Paralēli aktiera darbam Rizs Ahmeds ir arī hiphopa mūziķis un politiskais aktīvists. Līdz šim viņam iznākuši divi studijas albumi.

Čedviks Bousmens par Levī Grīna lomu filmā “Ma Rainey’s Black Bottom”

Čedvikam Bousmenam tika prognozēta izcila karjera, taču liktenis izrādījās nežēlīgs pret jauno Holivudas zvaigzni – pagājušā gada augustā Bousmens mira pēc vairāku gadu ilgas cīņas ar vēzi. Pēc teātra režijas studijām viņam bija veiksmīga karjera uz skatuves. Pirmo nozīmīgo kino lomu Bousmens nospēlēja 2013. gadā, atveidojot beisbolistu Džekiju Robinsonu filmā "42". Pēc tam viņš atveidoja arī dziedātāju Džeimsu Braunu un ASV Augstākās tiesnesi Tērgudu Māršalu. Slavu visā pasaulē aktierim atnesa Melnās Panteras loma "Marvel" supervaroņu filmu sērijā.

Džordža Volfa vēsturiskajā drāmā "Ma Rainey's Black Bottom" Bousmens atkal atveido mūziķi – trompetistu Levī Grīnu, kurš piedalās džeza leģendas Mā Reinijas ierakstu sesijā. Grīnam ir lielas ambīcijas pašam kļūt par zvaigzni, taču pagājušā gadsimta 20. gadu vēsturiskās situācijas kontekstā tās noved pie traģiska iznākuma.

Par savu darbu filmā, kas iznāca jau pēc aktiera nāves, Bousmens saņēmis arī "Zelta globusu". Visdrīzāk Čedviks Bousmens kļūs par trešo aktieri "Oskara" balvas vēsturē, kas saņems "Oskaru" pēc nāves. Pirmie divi bija Pīters Finčs par filmu "Televīzijas tīkls" 1977. gadā un Hīts Ledžers par Džokera atveidojumu filmā "Tumšais bruņinieks" 2009. gadā.

Entonijs Hopkinss par Entonija lomu filmā “The Father”

Cienījamais sers Filips Entonijs Hopkinss savos 83 gados ir līdz šim vecākais "Oskaram" nominētais aktieris balvas vēsturē. Tas, protams, paver Hopkinsam labas izredzes, kaut gan savu "Oskaru" viņš jau ir godam nopelnījis – 1992. gadā par leģendārā sērijveida slepkavas Hanibāla Lektera atveidojumu filmā "Jēru klusēšana". Kopā Hopkinss bijis nominēts "Oskaram" sešas reizes, tostarp arī pagājušogad par pāvesta Benedikta XVI lomu filmā "Divi pāvesti".

Populārā franču dramaturga Floriana Zellera debijas filmā "The Father" leģendārais Velsas izcelsmes aktieris iejūtas ar demenci sirgstošā seniora Entonija tēlā, izmisīgi tiecoties saglabāt ierasto dzīvi un attiecības ar meitu Annu. Filmas pamatā ir Zellera luga "Tēvs", kas 2016. gadā Intara Rešetina režijā iestudēta arī Latvijas Nacionālajā teātrī; tajā tēva lomā iejutās Valdis Lūriņš.

Gerijs Oldmens par Hermana Mankeviča lomu filmā “Mank”

Britu aktieris Gerijs Oldmens savos 63 arī uzskatāms par visnotaļ cienījamu "Oskara" balvas pretendentu. Un, tāpat kā seram Entonijam Hopkinsam, arī Oldmenam zeltītā vīriņa statuete jau ir mājās – to viņš saņēma 2018. gadā par leģendārā britu premjera Vinstona Čērčila atveidojumu vēsturiskajā drāmā "Tumšākā stunda". Kino Oldmens debitēja jau 80. gadu sākumā, vēlāk Holivudā iekaroja slavu kā dažādu ļaundaru atveidotājs un, protams, komisārs Džims Gordons Betmena filmu triloģijā.

Deivida Finčera stilizētajā drāmā "Manks" aktieris atveido Holivudas "zelta laikmeta" scenāristu Hermani Mankeviču, kurš cīnās ar alkoholismu un lielo filmu studiju bosiem, paralēli radot savu labāko darbu – scenāriju Orsona Velsa filmai "Pilsonis Keins". Oldmena nominācija ir viena no kopumā desmit "Manka" potenciālajām iespējām iegūt zeltīto statueti, bet pašam Oldmenam šī ir trešā nominācija aktiera karjerā.

Stīvens Jans par Džeikoba Ji lomu filmā “Minari”

Iespējams, mūsu platuma grādos vismazāk zināmais kandidāts uz prestižo statueti šogad ir Stīvens Jans, pirmais Āzijas izcelsmes amerikānis (Jans dzimis Seulā), kuram ticis šis gods. Lai gan Jans pavisam noteikti nebūs svešs populārā seriāla "Staigājošie miroņi" faniem – tajā viņš atveidoja Glena Rī lomu. Jans piedalījies arī tādās kino gardēžu iecienītās filmās kā "oskarotā" Džunho Bona filmā "Okja" un Lī Čan Donga psiholoģiskajā trillerī "Degošais".

Lī Aizaka Čanga mazbudžeta hitā "Minari", kas pēc panākumiem Sandensā izrāvusies arī līdz "Oskaru" nominācijām par labāko filmu un režiju, Stīvens Jans iejūtas korejiešu ģimenes tēva Džeikoba tēlā. Filmā viņš mudina ģimeni pārcelties no saulainās Kalifornijas uz Arkanzasas laukiem jaunas dzīves meklējumos (darbība notiek 20. gs. 80. gados), taču saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, ko rada pilsētnieku centieni nodarboties ar lauksaimniecību.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !