Foto: AP/Scanpix/LETA
Februāra sākumā tika izziņotas ASV kinoakadēmijas balvas "Oskars" nominācijas, aizsākot gaidīšanas svētkus, kas rezultēsies ar ceremoniju un kino pasaulē tik iekāroto zeltīto statuešu pasniegšanu. Līdz tam – aicinām iepazīties ar dažādās kategorijās nominētajiem darbiem un kino profesionāļiem. Šoreiz – uzmanības centrā pieci aktieri, kas nominēti par darbu galvenajā lomā.

"Oskara" balvai kategorijā "Labākais aktieris" nominēti pieci aktieri par ļoti atšķirīgām lomām – sākot no Benedikta Kamberbača toksiski maskulīnā kovboja Fila Džeinas Kempiones vesternā "The Power of the Dog" līdz Holivudas leģendas Denzela Vašingtona darbam Džoela Koena neparastajā Šekspīras traģēdijas ekranizācijā. Jāatzīmē, ka neviens no šogad nominētajiem aktieriem nav debitants "Oskaru" pasaulē – katrs no viņiem ir ticis vismaz nominēts, bet Havjers Bardems un Denzels Vašingtons jau var palepoties ar zeltītā vīriņa statuetēm.

Havjers Bardems par lomu filmā 'Being the Ricardos'

Spāņu aktieris Havjers Bardems jau saņēmis "Oskara" balvu par labāko otrā plāna aktierdarbu brāļu Koenu filmā "Kur sirmgalvjiem nav vietas" – atveidojot nervus satricinošo un psihopātisko algoto slepkavu Antonu Čiguru. Šī ir jau ceturtā reize, kad aktieris ir nominēts šai balvai. Ārona Sorkina biogrāfiskajā drāmā "Being the Ricardos" viņš atveido savulaik populārā amerikāņu televīzijas seriāla "I Love Lucy" (tas bija pamatā arī pašmāju "Sirdsmīļajai Monikai") aktieri Dezi Arnazu. Pati filma līdz šim saņēmusi visai remdenas atsauksmes no kritiķiem, taču gan Bardema, gan viņa ekrāna partneres Nikolas Kidmenas darbs tiek slavēts un izpelnījies "Oskara" nominācijas.

Benedikts Kamberbačs par lomu filmā ‘The Power of the Dog’

Britu aktiera karjerā šī ir otrā "Oskara" nominācija, un paradoksāli, bet arī pirmo nomināciju viņš saņēma par slēpta homoseksuāļa – matemātiķa Alana Tūringa – atveidojumu. Džeinas Kempiones augsti novērtētajā (ar 12 nominācijām tā atrodas "Oskaru" līderpozīcijā) vesternā Kamberbačs iejūtas ārēji ļoti maskulīna un skarba kovboja Fila tēlā, kurš filmas gaitā pamazām atklājas kā sevī noslēdzies un emocionāli trausls homoseksuālis. "The Power of the Dog" jau ieguvusi "Sudraba lauvu" Venēcijas kino festivālā un "Zelta globusu" kā labākā filma, kā arī nokļuvusi daudzu kritiķu pagājušā gada labāko filmu saraksta augšgalā.

Endrū Gārfīlds par lomu filmā ‘tick, tick...BOOM!’

Iespējams, daudziem varētu būt pārsteigums, ka arī amerikāņu aktierim, kurš vislabāk pazīstams kā Zirnekļcilvēka atveidotājs iepriekšējās franšīzes sērijās, šī ir jau otrā "Oskara" nominācija, taču aktieris pirms dažiem gadiem saņēma ļoti atzinīgus vērtējumus par karavīra-pacifista lomu kara filmā "Kauja par Heksoridžu". Mūzikls "tick, tick...BOOM!" ir režisora Lina Manuela Mirandas debijas filma, tā pamatā ir autobiogrāfiska Brodveja izrāde, kas vēsta par jaunā, pāragri mūžībā aizgājušā dramaturga Džonatana Larsona centieniem gūt panākumus uz teātra skatuves, un Gārfīlds tajā atveido galveno lomu.

Vils Smits par lomu filmā ‘King Richard’

Populārajam aktierim un reperim Vilam Smitam šī ir jau trešā nominācija "Oskaram", un daudzi kritiķi uzskata, ka šoreiz viņam ir vislabākās izredzes to arī iegūt. Pirmoreiz Smits tika nominēts jau 2002. gadā par boksera Muhameda Alī atveidojumu filmā "Ali", un arī šoreiz viņš guvis atkārtotu panākumu ar sporta drāmu. "King Richard" ir biogrāfisks stāsts par Ričardu Viljamsu, tenisa zvaigžņu Serenas un Venusas Viljamsu tēvu, un viņa cīņu par meitu sasniegumiem profesionālajā sportā. Par savu darbu titullomā Smits jau saņēmis "Zelta globusu".

Denzels Vašingtons par lomu filmā 'The Tragedy of Macbeth'

67 gadus vecais Denzels Vašingtons, bez šaubām, ir "smagsvars" starp šī gada nominantiem, jo var lepoties ar veselām divām zeltītā vīriņa statuetēm par darbu filmās "Slava" un "Treniņa diena", bet 2020. gadā "The New York Times" viņu nosauca par izcilāko 21. gadsimta aktieri, un šī ir viņa devītā nominācija. Džoela Koena neparastajā, vizuāli askētiskajā melnbaltajā Šekspīra leģendārās traģēdijas ekranizācijā Vašingtons atveido bēdīgi slaveno titulvaroni, kurš nogalina karali, lai tiktu tronī, taču viņa valdīšanai lemts īss mūžs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!