Foto: Jānis Deinats
Režisores Ināras Kolmanes filmu "Mātes piens" noskatījušies jau vairāk nekā 42 000 skatītāju visā Latvijā. Divas nedēļas nogales pēc kārtas tā ir bijusi visvairāk skatītā filma Latvijā.

Kā atgādina filmas veidotāji, "Mātes piens" kinoteātros un kino skatīšanās vietās tiek izrādīta kopš 2. februāra.

Filma "Mātes piens" ir stāsts par trīs paaudžu sievietēm. Jaunās kinolentes scenāriju rakstījis Arvis Kolmanis pēc Noras Ikstenas grāmatas "Mātes piens" motīviem. Filmā ir atspoguļots laika periods no četrdesmitajiem gadiem līdz pat Atmodai.

Filmas režisore Ināra Kolmane stāsta: "Mēs kopā ar filmas mākslinieku un operatoru lielu vērību piegriezām laikmeta fonam. Gandrīz visas lokācijas tika veidotas no nulles. Arī kostīmu māksliniece un grimētāja ļoti iedziļinājās tā laika tērpos, frizūrās un grimā. Tika meklēti arī padomju laika čemodāni, trauki, mēbeles u.c. Izrādās, ka cilvēkiem mājās vēl joprojām ir daudz tā laikmeta priekšmeti, ar kuriem viņi dāsni dalījās ar mums, par ko es saku vārdos neizsakāmu paldies."

Ne visas laikmeta relikvijas vēl ir spējušas saglabāt funkcionalitāti līdz mūsdienām, turpina Ināra Kolmane: "Filmā kā spilgta metafora izmantota vilcieni un sliedes, bija svarīgi tos parādīt atbilstoši attiecīgajam laikmetam. Vecais vilciens ar dermantīna sēdekļiem nebija braucams, tādēļ filmējām to, tam stāvot uz vietas. Komandas puiši to kustināja imitējot braukšanu, un aiz loga un pa virsu zaļajam fonam tika imitēta gaismas kustība. Un vēlāk, pēcapstrādes periodā, Beļģijas kolēģi kompjūtergrafikā ielika ainas aiz loga, kas tika filmētas atsevišķi ar speciālo tehniku.

Latvijas skatītāji ir atgriezušies kinoteātros, vēsta filmas izplatītāja Ilze Roķe: "Mana sadarbība ar Filmu studiju "Deviņi" sākās 2018. gadā pie filmas "Bille", un tiklīdz Ināra Kolmane pateica, ka viņa režisēs filmu "Mātes piens", man bija skaidrs, ka es vēlētos būt daļa no komandas. Esmu pateicīga Latvijas skatītājiem, kas tik augstu novērtē šo darbu, un ļauj mums visiem Latvijas kino nozares cilvēkiem noticēt, ka pašmāju kino ir nepieciešams. Katram režisoram, aktierim, producentam, kinoteātru darbiniekam un arī filmu izplatītājam ir svarīgi, lai ieguldītais darbs tiktu novērtēts. Neviena cita valsts uz pasaules neuzfilmēs filmu Latvijai. Filmu ir noskatījušies vairāk nekā 42 000 skatītāju, un jau tagad var teikt, kā tā ir rekordiste pēcpandēmijas laikā."

"Mātes piens" stāsta par jaunu un daudzsološu padomju laika ārsti Astru, kuru atveido Maija Doveika, bet jaunības epizodēs – Elīna Vaska-Botere, kas konfliktē ar totalitāro padomju režīmu, zaudējot visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Viņa ir spiesta pamest zinātni un doties uz lauku ambulanci, līdzi ņemot arī savu meitu Noru, kuru atveido Rūta Kronberga, kas pazīstama kā galvenās lomas - Billes atveidotāja filmā "Bille". Pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt mātei pārvarēt depresiju, gan arī pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā.

Filmā redzami aktieri: Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksi Gorbunov un citi.

Filma veidota kā Latvijas un Beļģijas kopprodukcija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!