Foto: Zigmunds Šīns
Šonedēļ Latvijas kinoteātros nonāk režisora Ronalda Mežmača debijas spēlfilma "Elpot zem ūdens" ar Kasparu Dumburu galvenajā lomā, portālu "Delfi" informē filmas veidotāji. Režisors vēlējies pastāstīt par narkomānijas slimību un piedāvāt sabiedrībai paskatīties uz to ar citām acīm.

"Narkomānija neizvēlās pēc labturības principa, dzimuma, ģimenes stāvokļa vai izglītības līmeņa," stāsta Ronalds Mežmačs. "Tā var skart jebkuru no mums – ārstus, politiķus, mūziķus, skolotājus, veikala pārdevējus, māti, tēvu, māsu. Šajā ziņā tā ir ļoti demokrātiska." Kamēr mūs pašus vai kādu no tuviniekiem nav skārusi smaga slimība, izvēlamies izlikties, ka sabiedrībā tā nepastāv, norāda filmas veidotāji. Ļoti reti vai nemaz neaizdomājamies, kā mūsu ielās jūtas neredzīgi cilvēki, cilvēki ar īpašām vajadzībām, cik atstumti sabiedrībā ir bērni un pieaugušie ar garīgiem traucējumiem. Taču, ja pret cilvēkiem ar šīm vai citām nopietnām saslimšanām vismaz izturamies ar līdzjūtību, tad narkomānija izraisa tieši pretējas jūtas – ar narkomāniju slimus cilvēkus nosoda, izvairās, tos bieži vien nepieņem pat paši tuvākie.

"Filma "Elpot zem ūdens" ir balstīta uz patiesiem tēliem un notikumiem. Tas nav viena konkrēta cilvēka stāsts, bet gan situāciju kopums, ar kurām atkarīgie sastopas," stāsta Ronalds Mežmačs. "Sabiedrībā pastāv stereotips, ka narkomānijas skarti cilvēki ir ar vāju gribas spēku, nolaidušies un slinki. Bet patiesība ir ļoti atšķirīga. Tā saucamie neredzamie narkomāni, kuriem ir savi uzņēmumi, augsts izglītības līmenis, viņi ir sabiedrībā zināmas personības, kas ir sasnieguši savā karjerā ļoti daudz, neskatoties uz to, ka viņu slimība ir vērsta uz pašiznīcināšanos. Vai šāds ir vājš cilvēks? Varam tikai iedomāties, ko šādi cilvēki spētu paveikt, ja šī slimība tiktu atbilstoši ārstēta. Esmu pieredzējis tuvu cilvēku nāvi šīs slimības dēļ un arī redzējis brīnumu – cik ļoti atkarīgais izmainās, kad uzsāk atveseļošanos."

"Ar filmu vēlos sasniegt pēc iespējas plašāku sabiedrības daļu un nodot vēstījumu, ka atveseļošanās no narkomānijas slimības ir iespējama, un tas, kurš uzsāks šo ceļu, piedzīvos lietas, kuras nespēja iztēloties pat vispārdrošākajos sapņos," turpina Ronalds Mežmačs. "Filmas sagatavošanās posmā iepazinos ar dažādiem veidiem, kā atkarīgie cilvēki ārstējas, un, ja ir kādi jautājumi par šo, droši sazinieties ar mani e-pastā r.mezmacs@gmail.com."

Spēlfilma "Elpot zem ūdens" ir mūsdienīgs stāsts par narkomānu Raiti, kurš ir iestrēdzis atkarības ritenī un nespēj tikt no tā ārā. Raitis ir nozadzis narkotiku saini un cenšas to pārdot, riskējot ar visu, ieskaitot līdzcilvēkus. Vienlaikus viņš cenšas izveidot attiecības ar oficianti Janu, kuru saticis atbalsta grupā. Balansējot starp pretrunīgām izvēlēm, narkomānija ved Raiti arvien dziļāk negodībā, neuzticībā un dzīves nevadāmībā.

"Elpot zem ūdens" ir veltījums spēlfilmas producenta Feliksa Haidukova brālim Dmitrijam, kurš pameta šo pasauli 2020. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!