Foto: Publicitātes foto
Pagājušajā gadā Latvijas kinoteātros visvairāk skatītā filma bijusi Džeimsa Kamerona zinātniskās fantastika filma "Avatars: Ūdensceļš", bet no Latvijas kino skatītāji visvairāk devušies uz Ināras Kolmanes vēsturisko drāmu "Mātes piens", liecina Nacionālā kino centra apkopotie dati.

Kā norāda Nacionālā kino centra (NKC) pārstāve Kristīne Matīsa, lai gan kinoskatītāju paradumi mainās, tomēr kinoteātru apmeklējums stabili aug un tuvojas pirmspandēmijas rādītājiem; turklāt šajā ziņā Latvijā klājas labāk, nekā vidēji Eiropā.

Latvijas kinoteātros 2023. gadā nopirkti mazliet vairāk nekā divi miljoni kinobiļešu (2 030 545 biļetes), un tie ir jau 75% no 2019. gada skatītāju skaita (atšķirībā no 2022. gada, kad kinoteātru apmeklējums tikai mazliet pārsniedza 50% no 2019. gada rādītājiem). Pēc Eiropas Audiovizuālās observatorijas (EAO) datiem šāda augšupejoša tendence novērojama daudzviet Eiropā, lai gan dažās valstīs (piemēram, Čehijā un Turcijā) kinoteātru apmeklētāju skaits 2023. gadā ir samazinājies, salīdzinot ar 2022. gadu. Latvijas kinoskatītāji tomēr prot novērtēt lielā ekrāna priekšrocības, par to liecina arī fakts, ka ievērojami sarucis lietotāju skaits pandēmijas laikā atvērtajās kinoteātru tiešsaistes platformās – skatītāji tomēr izvēlas tās pašas filmas baudīt klātienē, kinozālē, norāda Matīsa.

Aizvadītā gada laikā Latvijas kinoizrādīšanas vietās demonstrētas 399 filmas, no tām 272 bijušas jaunu filmu pirmizrādes, un jau tradicionāli kinorepertuāra lielāko daļu aizņem ASV ražojuma kinodarbi – 77% no 2023. gadā izrādītajām filmām. Likumsakarīgi, ka arī kinoteātros populārāko filmu trijnieks atspoguļo šo tirgus sadalījumu – visvairāk skatītāju 2023. gadā apmeklējuši filmas "Avatars: Ūdensceļš" (, "Avatar: The Way of Water", 20th Century Studios), "Bārbija" ("Barbie", Warner Bros. & Mattel Films) un "Runcis zābakos: Pēdējā vēlēšanās" ("Puss in Boots: The Last Wish", DreamWorks Animation).

Foto: Nacionālais kino centrs

Populārāko filmu desmitniekā iekļuvusi viena Latvijas filma - šoreiz tā ir režisores Ināras Kolmanes un filmu studijas "Deviņi" vēsturiskā drāma "Mātes piens" pēc Noras Ikstenas romāna motīviem (55 873 skatītāji), kas ieņem septīto vietu apmeklētāko filmu sarakstā.

Latvijas filmas vispār 2023. gada laikā kinoteātros pulcinājušas 167 149 skatītājus, populārāko pašmāju filmu sarakstā "Mātes pienam" seko režisores Ilzes Kungas-Melgailes debijas spēlfilma "Mana brīvība" (studija Tasse Film) un režisora Jura Poškus spēlfilma "Saule spīd 24 stundas" (studija Fa Filma).

Kā skaidro Matīsa, atšķirīgu Latvijas filmu izrādīšanas formātu Latvijas reģionos uztur apvienība "Kinopunkts" un Latvijas Kinematogrāfistu savienības projekts "Kino visiem un visur Latvijā", kas paralēli maksas seansiem nodrošina Latvijas filmu pieejamību arī bez maksas – 254 kinovietās kopumā 2366 bezmaksas seansos demonstrētas 112 filmas, pulcinot 63 116 skatītājus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!