Foto: Publicitātes attēls

No šī gada 9. marta līdz 5. maijam Mākslas muzejā "Rīgas birža" būs aplūkojama Uzbekistānas izšūšanas tradīcijai veltīta izstāde "Suzani. Vienas izšuvējas stāsts".

Izstādes projekta autores ir uzbeku mākslas vēsturniece, kuratore un publiciste Binafša Nodira un viena no vadošajām uzbeku izšūšanas speciālistēm Madina Kasimbajeva.

Kā norāda izstādes veidotāji, izšūšana ir viens no sarežģītākajiem tradicionālās mākslas veidiem Uzbekistānā. Vēsturiski izšuvumi bija neatņemama sievietes pūra sastāvdaļa un bieži tika izmantoti mājas interjeros. Mūsdienās tie kļuvuši arī par svarīgiem dizaina un modes elementiem. Suzani ir dekoratīva sienas tekstilija, kas parasti darināta no kokvilnas vai zīda auduma un izšūta ar zīda pavedieniem. Termins cēlies no persiešu vārda "suzan", kas nozīmē "adata".

Dažādos Uzbekistānas apgabalos ir vairāki izšūšanas stili ar atšķirīgiem ornamentiem un darināšanas tehnikām. Īpaši izceļas Taškentas skola, ko pārstāv divi galvenie centri – Taškenta un Pskenta. Līdz 20. gadsimta 80. gadiem Taškentas izšūto sienas tekstiliju jeb paljaku tradīcija bija nogrimusi aizmirstībā. 2000. gadu sākumā vadošie meistari pievērsās galvenokārt Nuratas, Buhāras un Šahrisabzas izšūšanas skolu tehniku un ornamentu atjaunošanai. Daudzējādā ziņā Taškentas skolas tradīcijas izzušanu veicinājis paljaku sarežģītais tapšanas process: tekstiliju pamatne, tāpat kā ornamentālie motīvi, tiek veidoti vienlaidus sedzošajā izšūšanas tehnikā, kas ir grūta, dārga un laikietilpīga.

Neskatoties uz izaicinājumiem, amatniece Madina Kasimbajeva (Madina Kasimbaeva) apņēmusies paveikt šo uzdevumu. Viņa ir vienīgā izšuvēja Uzbekistānā, kura jau daudzus gadus veiksmīgi atjauno Taškentas izšūšanas skolas tradīcijas. Savos darbos Madina izmanto apvienotas tamborēšanas-izšūšanas ar adatu tehnikas – "jurma" un "bosma".

Izstāde "Suzani. Vienas izšuvējas stāsts" ir Dr. Binafšas Nodiras (Binafsha Nodir) un Madinas Kasimbajevas kopprojekts, kas veltīts Taškentas izšūšanas skolas tradīciju atdzimšanai un nepārtrauktības nodrošināšanai. Projekta ietvaros autores detalizēti iepazīstina ar suzani tapšanas gaitu – no kompozīcijas skices līdz pilnībā izšūtam darbam.

Mākslas muzejā "Rīgas birža" eksponētajā darbā Madina Kasimbajeva radījusi savu Visumu, kur lielā rozete kompozīcijas centrā attēlo Sauli, bet mazākās ap to – planētas. Tekstilija atspoguļo priekšstatus par cilvēka un dabas vienotajām saitēm. Lai gan dažādas amatnieces izmanto vienus un tos pašus rakstus, tomēr katrai ir individuāls stils, un katra veido personīgu Visumu.

Zāles centrā izstādīto astoņus metrus garo suzani Madina Kasimbajeva kopā ar savām 15 māceklēm darināja trīsarpus gadus. Tas ir lielākais šāda veida izšuvums, kas jebkad radīts Uzbekistānā. Latvija ir pirmā valsts, kur darbs eksponēts ārpus Uzbekistānas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!