Fоtо: Ruta Rancevaite

Piektdien, 31. maijā, Lietuvā, Panevēžas centrā, durvis vērs jauns laikmetīgās mākslas muzejs – "Stasys Museum".

Muzejam atrodoties pusceļā starp Lietuvas galvaspilsētu Viļņu un Latvijas galvaspilsētu Rīgu, tā atklāšana iezīmēs jaunu mākslas pieturu Baltijas reģionā, pozicionējot Panevēžu kā plaukstošu mākslas centru, norāda muzeja pārstāvji. Vienlaikus tas paver dialogu starp starptautiskām mākslas kopienām un aicina ārvalstu apmeklētājus iepazīt gan pilsētas māksliniecisko, gan pilsētvides dzīvi.

Laikmetīgās mākslas muzejs "Stasys Museum", kurā investēti vairāk nekā 10 miljoni eiro, darbosies kā daudzfunkcionāls kultūras centrs un līdztekus izstādītajiem mākslas darbiem izcelsies ar unikālu panorāmas jumta terasi un gastro kafejnīcu, kā arī iedvesmojošām atpūtas un izklaides telpām. Pirms tam muzeja vietā atradās "Garsas" – viena no senākajām kinozālēm Lietuvā, un pēc muzeja atklāšanas pagrabstāvā šī kinozāle tiks atklāta no jauna, demonstrējot nekomerciālo kino.

Muzejs ir nosaukts mākslinieka Stasa Eidrigeviča vārdā. Viņš tiek raksturots kā unikāli talantīgs vizuālais mākslinieks, kas pārstāv modernās un laikmetīgās mākslas ainu. Viņš labi pārzina daudzas tehnikas un ir pētījis dažādus žanrus. Mākslinieks apgalvo: "Manos darbos robežas starp glezniecību un ilustrāciju, fotogrāfiju un grafiku, skulptūru un scenogrāfiju, zīmējumu un fresku bieži vien ir neskaidras."

Eidrigevičus sasniedzis starptautisku atzinību un jau vairāk nekā 40 gadu dzīvo Polijā. 2019. gadā Eidrigevičus saņēma Polijas Republikas Nopelnu ordeņa Komandiera krustu, tāpēc muzejs simbolizē saikni ar Polijas mākslas aprindām. Kopumā mākslinieks ir sarīkojis vairāk nekā 100 izstādes visā pasaulē un saņēmis vairāk nekā 40 starptautisku apbalvojumu. Tikmēr muzeja direktore Vaida Andrijauskaite stāsta: "Ir lieliski, ka tagad mums ir muzejs, kas godina mākslinieku Eidrigeviču – vienu no slavenākajām Lietuvas personībām. Muzejs izcels veiksmes stāstu, kas rezonē gan vietējā, gan pasaules mērogā".

Atklāšanas izstāde ICON - O – STASYS

Muzejs tiks atklāts ar Staša Eidrigevičus izstādi ICON - O – STASYS, kuras nosaukums varētu radīt jautājumu – ko tas nozīmē? Ir vairākas piedāvātās interpretācijas, un tām varētu sekot arī citas: galu galā atbilde ir apmeklētāju ziņā. Simbols "O" varētu apzīmēt primitīvajā stilā izteiktu seju vai aci. Abi ir nozīmīgi temati Staša daiļradē. Tas varētu arī iezīmēt centrālo punktu, kas simbolizē krustpunktu starp Stasi un publiku, kā arī starp publiku un muzeju...

Izstāde ICON - O - STASYS būs apskatāma līdz 2024. gada novembrim, un tās platība ir vairāk nekā 1000 kvadrātmetru, ieskaitot trīs muzeja stāvus un āra skulptūras. Viss pirmais stāvs ir veltīts mirkļiem no Staša biogrāfijas, kā arī iepazīstina ar viņa daiļrades laika grafiku. Otrajā stāvā saglabāsies pastāvīga ekspozīcija, kurā būs aplūkojamas gandrīz visas tehnikas, ar kurām mākslinieks ir strādājis. Trešais stāvs ir vairāk mūsdienīgs, to veido mediju mākslas darbi, un tajā būs arī pagaidu ekspozīcija.

Līdztekus Eidrigevičus pastāvīgajai ekspozīcijai, muzejā būs skatāmas arī citu starptautiski atzītu laikmetīgās mākslas pārstāvju izstādes. Piemēram, jau šoruden muzejā būs skatāma pazīstamā austriešu mākslinieka Hermaņa Nīča (Hermann Nitsch) personālizstāde. Kā stāsta "Stasys Museum" kuratore Līna Albrikiene (Lina Albrikienė), Nīčs ir viens no galvenajiem personāžiem, kas 20. gadsimta 60. gados aizsāka Vīnes akcionismu – vienu no radikālākajiem 20. gadsimta mākslas virzieniem. Mākslinieka darbi tiek izstādīti visā pasaulē, un starptautisko mākslas kolekcionāru aprindās pēc tiem ir liels pieprasījums.

Panevēža kā starptautisks mākslas centrs, kas savieno Latviju un Lietuvu

"Stasys Museum" tiek pieteikts kā daudzslāņains daudzkultūru fenomens un kalpo arī kā stratēģisks elements pilsētas kultūras identitātes un pievilcības veidošanā. Muzejs pieder Panevēžas pašvaldībai, un finansējums tā būvniecībai nāca no Lietuvas Kultūras ministrijas un pašvaldības. Vaicāts par "Stasys Museum" nozīmi, Panevēžas pilsētas mērs Ritis Račkausks (Rytis Račkauskas) apgalvo: "Tas ir liels pavērsiens, kas veido pilsētas, visa reģiona un Lietuvas identitāti. Muzeja atklāšana Panevēžā apliecina mūsu ambīcijas kļūt par starptautisku mākslas piesaistes centru".

Muzeja pārstāvji norāda, ka, pateicoties "Stasys Museum", Panevēža attīstās par pasaules mākslas kultūras centru, kas stiprina kultūras saites, veidojot sadarbības ar dažādiem starptautiski atzītiem māksliniekiem, mākslas institūcijām un kopienām, kuras ir vai nu saistītas ar Stasi Eidrigeviču, vai atbilst muzeja kuratora vīzijai. Muzejs, pateicoties tā atrašanās vietai, paplašina kultūras pieturpunktus starp Latviju un Lietuvu, tādējādi veicinot laikmetīgās mākslas attīstību reģionā.

"Stasys Museum" aizpilda vakuumu, padarot reģionā pieejamu starptautiski atzītu mākslu, tādējādi sniedzot taustāmu ieguldījumu mākslinieciskās zinātkāres un kultūras nozares attīstības veicināšanā reģionā," norāda muzeja direktore Vaida Andrijauskaite.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !