Foto: Publicitātes foto
Pēc rekonstrukcijas Dubultu dzelzceļa stacija Jūrmalā ieguvusi jaunu funkciju – līdztekus vilcienu pasažieru apkalpošanai ikvienam apmeklētājam turpmāk bez maksas būs pieejama laikmetīgās mākslas izstāžu zāle 'Mākslas stacija Dubulti'.

Tajā no 29. maija apskatāma pirmā izstāde "Man sirdī tīģer's". Šī ir Eiropā vienīgā laikmetīgās mākslas telpa, kas darbojas joprojām funkcionējošā dzelzceļa stacijā.

""Mākslas stacija Dubulti" ir izcils piemērs, kā apvienot transporta, kultūras un publiskās pārvaldes resursus, lai radītu unikālu un ikvienam pieejamu mākslas platformu. Esmu patiesi gandarīts, ka Jūrmalā būs par vēl vienu mākslas telpu vairāk, jo kultūrtūrisms ir neatņemama Jūrmalas sastāvdaļa. Līdztekus restaurētajiem pilsētas enkurobjektiem – Dzintaru koncertzālei, Aspazijas mājai, kā arī vairākiem pilsētas muzejiem – šis ir būtisks papildinājums mākslas daudzveidībai," uzsver Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis.

Savukārt VAS "Latvijas dzelzceļš" prezidents Uģis Magonis pauž: "Dzelzceļa stacijas vēsturiski ir bijušas ne tikai vietas, kur pienāk un atiet vilcieni, bet arī savdabīgi sabiedriskās dzīves un kultūras centri. Pēdējo gadu desmitu laikā to funkcija gan ir mainījusies – dzīves ritms kļuvis daudz straujāks, un cilvēki vairs neuzkavējas stacijās, lai gaidītu vilcienu, tādēļ ekonomisku apsvērumu dēļ ne viena vien stacija ir slēgta. Taču sadarbībā ar pašvaldībām mēs tām atkal varam piešķirt sabiedriskās dzīves funkciju, un Jūrmala ir atradusi brīnišķīgu veidu, kā izmantot šo staciju savu iedzīvotāju labā."

VAS "Latvijas dzelzceļš", kura pārziņā ir dzelzceļa infrastruktūra, tostarp stacijas, veikusi kapitālo remontu Dubultu stacijas ēkā, nomainot logus un durvis, rekonstruējot grīdas segumu un atjaunojot griestus. Stacijā izbūvētas mūsdienīgas tualetes, arī personām ar kustību traucējumiem. Dubultu stacijas ēka uz 12 gadiem ir nodota Jūrmalas pašvaldībai, kas nodrošinās ēkas apsaimniekošanu un mākslas funkcijas īstenošanu. Ēkā līdzās laikmetīgās mākslas izstādēm arī turpmāk būs iespēja iegādāties vilciena biļetes, stāsta Jūrmalas domes pārstāvji.

Dubultu stacijas biļešu kases darba laiks ir no plkst. 6.20 līdz 21.50, savukārt izstādes ekspozīciju visā ēkā ikviens interesents varēs aplūkot no plkst.10.00 līdz 19.00.

Līdz 15. septembrim jaunajā izstāžu zālē apskatāma starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde "Man sirdī tīģer's" projektā "Pastāvēs, kas pārvērtīsies. Rainis un Aspazija – 150". Iecere tapusi mākslas zinātnieces un izstāžu kuratores Ingas Šteimanes vadībā: "Dubultu stacija ir laikmetīgās mākslas platforma ar unikālu publisko funkciju apvienojumu – joprojām funkcionējošā stacijā veiksmīgi integrētu mākslas izstāžu zāli. Arī logo – putns ar tīģera kājām – simboliski ataino mākslas stacijas duālo dabu, un ir tapis, iedvesmojoties no izstādes "Man sirdī tīģer's"."

"19. gadsimtā galvenais izteiksmes veids bija vārdi un valoda, savukārt mūsdienās tā ir vizuālā izpausme, tostarp laikmetīgā māksla. Ja Rainis un Aspazija dzīvotu 21. gadsimtā, iespējams, viņi sabiedrību provocētu ar skandaloziem mākslas darbiem. Turklāt laikmetīgā māksla, kas Latvijā nereti pasniegta ar elitārisma pieskaņu, Jūrmalā būs pieejama ļoti demokrātiskā formā, tā, kā tas notiek, piemēram, pasaulslavenajā Francijas kūrortā Nicā. Tā ir iespēja nākt un iepazīt aizraujošo laikmetīgās mākslas pasauli," papildina izstādes "Man sirdī tīģer's" līdzkurators Arno Jundze.

Izstādes tēma ir piedošanas – atriebības trauslā robeža, kas sasaucas ar Raiņa idejām lugā "Jāzeps un viņa brāļi". Izstādē piedalās 12 laikmetīgie mākslinieki no Brazīlijas, Ēģiptes, Izraēlas, Maķedonijas, Šveices un Latvijas, tostarp no Jūrmalas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!