Fоtо: DELFI
Kultūras ministrijas (KM) rīkotajā atklātajā konkursā par Latvijas ekspozīcijas idejas koncepciju un īstenošanu nākamajā gadā gaidāmajā Venēcijas biennāles 59. starptautiskajā mākslas izstādē piecu pieteikumu vidū žūrija par atbilstošāko ir izraudzījusies mākslinieču Ingūnas Skujas un Melisas D.Breidenas darba "Tirgot ūdeni upes malā" metu.

Kā informē KM pārstāve Lita Kokale, Latvijas paviljona veidošanu īstenos "Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs," kuratores Andra Silapētere un Solvita Krese.

"Mākslinieču duets Skuja Braden mēģina pārvietot savu dzīves telpu uz ekspozīcijas vietu, plašākā kontekstā šķetinot privātās un publiskās telpas robežas. Kartējot Skujas Braden mājas mentālās, fiziskās un garīgās eksistences zonas, mēs varam atklāt ne tikai mājas iemītnieku intereses, ideālus, piederību, bet arī apjaust mūsu reģiona atšķirīgos vēstures lasījumus un testēt mūsdienu sabiedrības gatavību sadzīvot ar šodienas izaicinājumiem," minēts projekta pieteikumā.

Ar nelielu punktu atšķirību žūrijas vērtējumā otro vietu ieguva biedrība "Kim?" – mākslinieki Elza Sīle un Indriķis Ģelzis ar projektu "Klejotājs/Vieta, kuru grūti ievietot", (kuratori Zane Onckule un Honkongas izcelsmes ASV strādājošs kurators Džo-i Tangs (Jo-ey Tang). Savukārt trešo vietu metu konkursā ieguva biedrība "Latvijas Kultūras projekti" – mākslinieki Jānis Avotiņš un Andrejs Strokins ar projektu "Nākotnes atsavināšana. Citādība. Iecietība. Līdztiesība."

Metu konkursa pieteikumus vērtēja žūrija Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vadībā, kurā darbojās Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) prorektors Andris Vītoliņš, mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle un mākslas kolekcionārs, mākslas centra "Zuzeum" dibinātājs Jānis Zuzāns un mākslas zinātniece un kuratore Maija Rudovska.

"Starptautisku ievērību guvušā mākslas dueta "Skuja Braden" – latvietes Ingūnas Skujas un amerikānietes Melisas D.Breidenas – piedāvātais mets risina šobrīd tik aktuālos jautājumus privātās un publiskās telpas sadursmes zonās, to izpratni un nozīmi pašreizējā vispārējās globalizācijas laikmetā. Tēma atspoguļota caur lietišķi tehnisko un amatniecisko varēšanas prizmu, demonstrējot šobrīd jau daudzviet zudušās prasmes," norāda žūrijas komisijas priekšsēdētāja Māra Lāce.

Komisijas loceklis, LMA prorektors Andris Vītoliņš par metu konkursa uzvarētāju saka: "Mūsdienu laikmetā, ekspozīcija ir pievilcīga savas vizuālās valodas dēļ, kad vairums mākslinieku ir degradējuši savas individuālās aroda prasmes. Abas autores spēj izcilā veidā pasniegt sabiedrībai aktuālas tēmas klasiskā materiālā un sabiedrību uzrunājošā vizuālā valodā."

"Uzvarējušā meta piedāvājums centrējas ap divu Latvijas mākslinieču kopīgo daiļradi, kas pati par sevi ir aktuāla un interesanta gan vietējā, gan starptautiskā kontekstā," savu viedokli pauž mākslas zinātniece, kuratore Alise Tīfentāle.

"Mākslinieces Skuja – Braden piedāvā aktuālu un mūsdienīgu redzējumu, uzskatu, ka šis mets ir labākais no izvirzītajiem priekšlikumiem. Arī tā iekārtojums un ideja ir pārliecinoša," uzsver mākslas kolekcionārs, mākslas centra "Zuzeum" dibinātājs Jānis Zuzāns.

Venēcijas biennāles 59. Starptautiskā mākslas izstāde norisināsies no 2022. gada 23. aprīļa līdz 27. novembrim.

Latvijas dalību 59. Venēcijas mākslas biennālē finansē Latvijas valsts Kultūras ministrijas personā un mākslas kolekcionārs, mākslas centra "Zuzeum" dibinātājs Jānis Zuzāns. Ir noslēgta vienošanās par ilgtermiņa atbalstu Venēcijas starptautiskās mākslas biennāles Latvijas paviljona ekspozīcijas veidotājiem – ziedojuma līgums paredz līdzfinansējumu trīs Latvijas ekspozīciju veidošanai – kopumā 150 000 eiro apmērā.

2019. gadā notikusī 58. Venēcijas biennāle pulcēja vairāk nekā 600 000 mākslas interesentu no visas pasaules. Latviju tajā pārstāvēja māksliniece Daiga Grantiņa ar darbu "Saules Suns," ko veidoja biedrība "Kim?" sadarbībā ar biedrību "Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs."

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !