No 18. novembra Liepājas muzejā būs skatāma vērienīga Jāņa Ferdi-nanda Tīdemaņa darbu izstāde, kas veidota sadarbībā ar mākslas centru "Zuzeum".

Kā "Delfi" informē muzeja pārstāvji, izstādē "Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas" Liepājas muzeja lielajā zālē un otrā stāva vestibilā būs apskatāmi vairāk nekā sešdesmit zināmi, kā arī līdz šim neredzēti mākslinieka darbi no dažādiem daiļrades periodiem.

Ekspozīciju papildinās fotogrāfijas un dokumentālas liecības, kā arī kurato-res, Jāņa Tīdemaņa daiļrades pētnieces Ingūnas Ģēģeres apraksti un teksti no grāmatām "Jānis Ferdinands Tīdemanis" (Neputns, 2017) un "Zuzānu kolekcija" (Neputns, 2017).

Tīdemanis "gleznoja ar aknām" – tā gleznotāju žargonā mēdza dēvēt šo efek-tīgo, īpašā krāsu saspēlē un vairākslāņu virsmas apdarē balstīto glezniecības veidu. Viņa glezniecībai raksturīgi spēcīgi gaismēnu kontrasti, atraisīts, tem-peramentīgs otas triepiens un daudzveidība faktūru variācijās, vēsta izstādes veidotāji.

"Tīdemanis nebija smalku detaļu cienītājs un spilgtākas izteiksmes vārdā sa-vus tēlus bieži vien pakļāva apzinātai deformācijai, pieļaujot tīšas anatomis-kas neprecizitātes, pārspīlējumus un naivisma elementus," tā par gleznotāju vēsta organizatori.

Jānis Ferdinands Tīdemanis dzimis 1897. gada 1. oktobrī Ventspilī. Studējis mākslu Beļģijā, Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā (1922–1927) un Antverpenes Augstākajā Mākslas institūtā (1927–1934), apgūstot oforta tehniku kā arī portreta un figurālo kompozīciju gleznotāja prasmes. 1936. gadā mākslinieks atgriezās Latvijā, bet 1944. gadā devās trimdā uz Šveici, no kurienes pēc četriem gadiem – uz Kanādu. Miris 1964. gada 12. aprīlī Toronto.

Sākot ar 20. gadsimta 20. gadu beigām temperamentīgais kurzemnieks periodiski iegriezās Latvijā un burtiski saviļņoja šejienes mākslas aprindas gan ar moderna, kosmopolītiska mākslinieka iznešanos, gan ar košo un nepierasti atraktīvo gleznošanas manieri. "Viņa beļģu mākslas ietekmē bagā-tinātā, impulsīvi košā un ekspresīva sprieguma piesātinātā glezniecības va-loda papildināja tolaik jaunreālisma rāmumā ieslīgušo latviešu mākslas ko-painu ar spirgtu citādību," raksta izstādes kuratore Ingūna Ģēģere.

Jānis Ferdinands Tīdemanis gleznojis portretus, sadzīves ainas ar groteskas elementiem, aktus, ainavas un klusās dabas. Viņš ir viens no pirmajiem māksliniekiem, kurš Latvijas mākslā pievērsās sporta un modernās lielpilsē-tas tematikai, un uzskatāms par novatoru lielu ļaužu masu atveidojumā. Ie-mīļotākie motīvi – ostu un kuģu skati, krāšņi karnevāli, naksnīgi pilsētu ska-ti ar laternu staros vizmojošām ielām un izgaismotiem skatlogiem. Strādājis arī oforta, akvareļa un zīmējuma tehnikās.

Izstādi "Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas" veido Liepājas muzejs sadarbībā ar mākslas centru "Zuzeum" un Zuzānu kolekciju. Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Ingūna Ģēģere, scenogrāfs – Kristians Brekte. Grafiskā dizaina autore – Madara Krieviņa.

Izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 2022. gada 3. aprīlim muzeja darba laikā.

Muzejs darbojas "zaļajā režīmā" un to varēs apmeklēt pieaugušie ar Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem, ņemot līdzi arī savus nepilngadīgos bērnus. Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav jāveic Covid-19 testi, savukārt bērniem, kuri sasnieguši 12 gadu vecumu, jāuzrā-da Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros.

Muzeja apmeklējuma laikā jāievēro divu metru distance starp apmeklētājiem un darbiniekiem (izņemot personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā).Telpās apmeklētājiem un darbiniekiem jālieto mutes un deguna aizsegs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!