Foto: Anna Maskava
23. janvārī pl. 13.00 Miera ielā 15 notiks Latvijas Performances mākslas centra dokumentālās filmas "Homo Ludens" pirmizrāde. Filma atklāj pazīstamā tēlnieka Ojāra Feldberga mazāk zināmo – perfomatora – šķautni; tā uzņemta Pedvāles mākslas parkā 2021. gada vasarā, piedaloties performances grupai "Animist", un godina Pedvāles mākslas muzeja 30 gadu jubileju.

Plašāka sabiedrība Ojāru Feldbergu pazīst kā ievērojamu tēlnieku, kas Latvijas vārdu nesis pasaulē, taču salīdzinoši maza uzmanība ir pievērsta viņa radošās darbības performatīvajām izpausmēm. Pats Ojārs Feldbergs sevi par performances mākslinieku nesauc, savukārt performatīvos instrumentus mākslinieks raksturo kā spēles elementus, kas svarīgi viņa pašizpausmei. Telpas, objekta un darbības apvienojumu vienā mākslas darbā Ojārs Feldbergs definē kā "tēlainas situācijas, ko viņš rada".

Latvijas Performances mākslas centra direktore Laine Kristberga, kas ir arī filmas "Homo Ludens" idejas un scenārija autore, filmu raksturo ar abreviatūru "PPP" – "Poētisks Performatīvs Portrets". "Ojāra Feldberga radošās darbības performatīvās izpausmes gandrīz nemaz nav novērtētas un zinātniski analizētas mākslas vēstures kontekstā," uzsver Laine Kristberga, "Tā kā Pedvāles mākslas parkam 2021. gadā apritēja 30 gadi, mēs nolēmām to godināt, izveidojot Ojāra Feldberga portretu, kurā atklātas viņa mazāk zināmās radošās izpausmes šķautnes."

Filmā "Homo Ludens" ir iespēja redzēt unikālu, 2021. gada vasarā Pedvālē notikušās Ojāra Feldberga un grupas "Animist" performances "Visums" videoversiju. Performance tapa bērzu ieskautā aplī Pedvāles mākslas parkā – un šī vieta netika izvēlēta nejauši.

1996. gadā Pedvālē, toreizējā Pedvāles Brīvdabas muzejā, tika atklāta gadskārtējā Sorosa Mūsdienu mākslas centra Rīga (tagad – Latvijas Laikmetīgās mākslas centra) izstāde ar nosaukumu "Ģeo-Ģeo". Par izstādes tematisko loku tika izvēlēta ģeometrija. Tas likumsakarīgi ietekmēja mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943–2016) stratēģisko koncepciju, veidojot darbu "Visums ir" kā bērzu stādījumu aplī ar granīta akmeni centrā.

"Jaunā performance ir skatāma ne tikai kā atsauce uz mākslinieka Ilmāra Blumberga darbu; ar tās palīdzību mēs nodrošinājām pēctecību performatīvo elementu integrēšanai vidē, dabā, telpā," stāsta performances "Visums" dalībnieki, "Māksliniekam Ojāram performances tapšana bija ļoti filozofisks un meditatīvs process, kas prasīja arī lielu spēku un izturību."

"Pārlapojot arhīva materiālus, ar pārsteigumu konstatējām, ka pirms 25 gadiem Ilmāra Blumberga veidotajā bērzu aplī performēja Anša Rūtentāla kustību teātris ļoti līdzīgos tērpos kā grupa "Animist"! Šķiet, neviļus esam atkārtojuši Visuma ciklu," stāsta Laine Kristberga. Par laika ritējumu liecina arī milzīgie bērzi, kas arhīva fotogrāfijās redzami kā mazi kociņi.

Laikā, kad Ojārs Feldbergs reģistrēja muižu savā īpašumā un sāka tajā īstenot savu sapni –skulptūru parka izveidošanu – gan teritorija, gan ēkas bija ļoti bēdīgā stāvoklī. Muiža bija pussabrukusi, pļavas – zāles un krūmu aizaugušas. "Muiža un tās parks, kādu to redzam šodien, ir atjaunota un savesta kārtībā, ieguldot laika un enerģijas resursus, piesaistot finansējumu, uzturot muižu un tās teritoriju vienmēr sakoptu. Uzturoties muižā filmas uzņemšanas laikā, sapratām, ka Ojārs nekad neatpūšas," saka Laine Kristberga.

Filma "Homo Ludens" ir latviešu valodā ar angļu subtitriem. Filmas oficiālā pirmizrāde notiks Latvijas Performances mākslas centrā (Miera ielā 15) 2022. gada 23. janvārī pl. 13.00, ievērojot valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības noteikumus. Pēc filmas pirmizrādes tā būs pieejama Latvijas Performances mākslas centra "YouTube" kontā. Projektu atbalsta VKKF, tas īstenots projektu programmas "Kultūrelpa" ietvaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!