Foto: Kristaps Kalns
No šī gada 19. augusta līdz 19. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas ceturtā stāva izstāžu zālēs norisinās izstāde bērniem "Zaļš un vēl zaļāks", kas daudzpusīgi atklāj cilvēka un dabas mijiedarbības un sadarbības procesus. Izstādes atklāšana notika nedēļas nogalē, pulcējot mazos mākslas baudītājus, kas ne tikai aplūkoja mākslas darbus, bet arī ar prieku arī izmantoja izstādes piedāvātās aktivitātes.

Kā vēsta LNMM pārst;ave Luīze Mizga, muzejs šādi turpina mērķtiecīgi radīt kvalitatīvu izglītojošu un interaktīvu izstāžu piedāvājumu bērnu (3–9 gadi) un ģimeņu auditorijai. Iniciatīva aizsākās 2018. gadā ar izstādi "Kurš kuram draugs?", aplūkojot dzīvnieku attēlojumu mākslā, un turpinājās 2020. gadā ar projektu "Rotaļāsimies?", kas pievērsās rotaļāšanās fenomenam bērna dzīvē.

Trešā izstāde bērniem pieejamā un draudzīgā valodā stāsta par svarīgo pasaules izzināšanā – cilvēka un dabas līdzās pastāvēšanu. Mākslas ekspozīcija rosina apbrīnot dabas bagātību, novērtēt tās spēku un harmoniju. Centrālā uzmanība veltīta atbildības sajūtai, skarot dabas resursu un daudzveidības saglabāšanas, ekoloģijas un ilgtspējas jautājumus. Izstādes kuratores Laura Dravniece un Anna Pūtele. Mākslinieciskās koncepcijas autors – starptautiski atzītais dizainers Artūrs Analts.

Foto: Kristaps Kalns

Izstādes nosaukums apspēlē "zaļās domāšanas un dzīvesveida" tendenci pasaulē, saskatot tās divdabību un nereto virspusējību, kā arī norādot uz nepieciešamību pēc vēl atbildīgākas attieksmes pret apkārtējo vidi. Ilgtspējīga domāšana var nest labumu tikai tad, ja tā ienāk mūsu dzīves uztverē un rīcībā. Aktīva darbība kā pozitīvu pārmaiņu veicinātājs ir projekta uzstādījums un vērtība, aicinot iesaistīties gan dabas un mākslas izzināšanā izstādē, gan savā ikdienā pieņemt videi labvēlīgus lēmumus, vēsta LNMM pārstāve.

Mākslas ekspozīcija iekļauj glezniecības un grafikas darbus no LNMM kolekcijas, kas aptver vairāku gadu desmitu periodu, akcentējot dabas procesu mainību un pastāvību, kā arī motīvu, radošo tehniku un krāsu paletes variācijas. Krāsaina, stāstoša un saudzējama ainava iemūžināta latviešu vecmeistaru – Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Ludolfa Liberta, Konrāda Ubāna, Jāņa Tīdemaņa – gleznās, pagājušā gadsimta vidus un otrās puses mākslinieku – Eduarda Kalniņa, Jāzepa Pīgožņa, Borisa Bērziņa – veikumā. Mūsdienīgu redzējumu sniedz noslēpumainība Ērikas Gulbes un aktualitāte Andra Eglīša radītajā.

Klātbūtne un iejušanās ir būtiski izstādes elementi, uzsver Mizga. Pārdomāta telpas scenogrāfija un dizains savieno mūsdienās dominējošo digitālo vidi ar fizisko pasauli, vēršot skatu uz pagātni, tagadni un iespējamo nākotni. Zaļā krāsa ekspozīcijā gan veido asociatīvu sasaisti ar dabas tēmu, gan pastiprināti aktualizē vides problemātiku. Svarīgs iekārtojuma elements ir koks – tā dabiskums, latviskums un nozīme ekosistēmā.

Foto: Kristaps Kalns

Kopā ar izstādes skatītājiem muzejā taps uzlīmju mežs, kas nākamajā gadā, sadarbībā ar SIA "Rīgas meži", realizēsies dabā. Dažādas interaktīvās zonas izglītos un bagātinās apmeklējumu: krāsu palete gleznās un to izejmateriāli dabā, aizraujoša 3D vide kopā ar tehnoloģiju uzņēmumu "Tet", atkritumu šķirošanas spēle un ilgtspējas padomi no Latvijas Zaļā punkta un vides apsaimniekošanas uzņēmuma "Eco Baltia vide".

Izstādes projekts – ekspozīcija, iekārtojums un pavadošā programma – piedāvā bērniem un viņu ģimenēm doties kultūras ceļojumā, aicinot iepazīt, izprast mākslu, Latvijas floru un ilgtspējīgu domāšanu. Pasākumu programma ietver otrreizējās pārstrādes radošās darbnīcas, tematiskas sarunas un nodarbības par Latvijas dabu un tās saglabāšanu, par drošu interneta vidi, kā arī tikšanos ar māksliniekiem un dabas pasaules entuziastiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!