'Lielo Kristapu' par mūža ieguldījumu Latvijas kino saņems režisors Aivars Freimanis
Foto: Aivars Freimanis (no kreisās) filmas "Dzīvīte" uzņemšanas laikā. Foto no Rīgas Kino muzeja fondiem.

Balvu "Lielais Kristaps" par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā šogad saņems režisors un scenārists Aivars Freimanis, portālu "Delfi" informē Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" rīkotāji Latvijas Kinematogrāfistu savienība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šī ziņa kino meistaram kā dāvana tika pavēstīta viņa dzimšanas dienā 8.februārī. Viņš ir pirmais "Lielā Kristapa" laureāts - 1977. gadā režisors saņēma balvu par filmu "Puika", kas veidota pēc Jaunsudrabiņa "Baltās grāmatas" motīviem.

Aivars Freimanis ir viens no starptautisku slavu ieguvušās Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas stila radītājiem, 60. gadu sākumā kopā ar domubiedriem laužot tolaik tradicionālos dokumentālā kino veidošanas principus (1963. g. uzņemtās filmas "Krasts", "Ceļamaize", 1965. g. uzņemtā filma "Gada reportāža", 1971. g. uzņemtā filma "Doms" u.c.). Kopumā režisors uzņēmis 19 pilnmetrāžas, 23 īsmetrāžas dokumentālās filmas un 80 kinožurnālus par dažādām tēmām.
Aivars Freimanis ir četru spēlfilmu scenāriju autors un režisors, kurās novatoriski apvienoti dokumentālo un spēlfilmu veidošanas paņēmieni. Aivars Freimanis ir dzimis Jelgavā, taču vēlāk kļuvis par rīdzinieku un filmā "Ābols upē" iemūžinājis Zaķusalu 70. gadu sākumā pirms Televīzijas ēkas uzcelšanas, radot unikālu kultūrvēsturisku materiālu.

1989. gadā Freimanis vēlreiz godināts ar "Lielo Kristapu" par filmu "Dzīvīte" - veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam, kurā uz ekrāna pirmo reizi atdzīvojas daudzas Latvijai vēsturiski nozīmīgas personības. Savukārt 1995. gada filma "Ligzda" ir viena no retajām kinoliecībām, kas Latvijā tapusi 90. gadu pirmajā pusē.

Pilna A.Freimaņa filmogrāfija atrodama "Lielā Kristapa" mājaslapā.
Režisors saņēmis Triju zvaigžņu ordeni un ir Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts.

Festivāla "Lielais Kristaps" laikā plānots izdot jaunāko Aivara Freimaņa grāmatu "Vienos ratos ar slavenībām. Atmiņas, stāsti, joki". Šis krājums turpinās viegli ironisko pastāstu virteni, apvienojot vienos vākos gan atmiņu tēlojumus par dokumentālā kino uzņemšanu, gan paša Freimaņa oriģinālžanru – īsus anekdotes formāta vērojumus "iz dzīves". Krājumu papildinās autora piemeklētas dokumentālas un tematiskas fotogrāfijas. Aivars Freimanis ir sarakstījis jau vairākas grāmatas, tostarp "Šmerļwudas stāstiņi", kas asprātīgi ataino dzīvi un notikumus Rīgas kinostudijā tās ziedu laikos.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balvu A.Freimanis saņems 14.aprīlī festivāla "Lielais Kristaps" noslēguma ceremonijā, ko tiešraidē translēs LTV1 - Lielā Kristapa televīzijā.

Nacionālais filmu festivāls "Lielais Kristaps" šogad notiks no 10. - 15. aprīlim, Lieldienu laikā svinot arī Latvijas kino atdzimšanu. Balvas labākajām filmām un kino profesionāļiem tiks pasniegtas jau 25. reizi.

Tags

Lielais Kristaps
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form