Ar Indijas mākslai veltītu izstādi durvis vērs mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Māris Lapiņš

Sestdien, 5. jūnijā, mākslas centrs "Zuzeum" ver durvis pēc koronavīrusa pandēmijas ierobežojumu atcelšanas un aicina uz jaunu izstādi "Apmetnis un duncis. Indijas izdomātie laiki".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" informē "Zuzeum" izstāžu vadītāja Ieva Zībārte, ar glezniecības, grafikas un tēlniecības darbiem no Zuzānu kolekcijas izstāde iepazīstinās ar mākslas radīšanas apstākļu un disciplīnu daudzveidību Indijas mūsdienu mākslā.

Izstādes kurators ir Londonā dzīvojošais mākslas, kultūras un globālo vēstures krustpunktu pētnieks Šahīns Merali (Shaheen Merali), Zuzānu kolekcijas mākslu no Indijas atklāj kā stāstu par mākslinieku attiecībām ar mūsdienu Indiju četrās daļās.

Izstādes pirmajā daļā ar nosaukumu "Ieloce" viņš iepazīstina ar Zarinu Hašmi, Nalinu Malani, K. M. Madsusuhananu un citiem māksliniekiem, kuri uzskatāmi par mentoriem visiem pārējiem un savu unikālo pieeju izstrādājuši tradicionālās glezniecības un grafikas formātā, veidojot sāpīgus un nereti niknuma pilnus tēlus, kas sakņojas personīgajā pārliecībā un atmiņās, vēsta Zībārte.

Izstādes otrā daļa "Aplis" apkopo vidējās un jaunākās paaudzes mākslinieku metaforisko skatījumu uz pasauli, kurā ciems, mazpilsēta, metropole, stāvoklis valstī vai kontinentā miljardiem cilvēku ir vienlaikus lāsts un dāvana. Aplis – noslēgta, taču nebeidzama riņķa līnija, attīstības ceļš, debesis un patvērums ir arī izstādes arhitektūras centrālais elements.

Izstādes projekta un "Zuzeum" izstāžu vadītāja Ieva Zībārte skaidro: "Arhitektūra izstādē redzamās Indijas mākslas naratīvā ielaužas vairrākkārt, jo dabai atņemtās urbānās un agrārās teritorijas, spontānā Indijas vide, robežu un cilvēku pārvietošanās un tai pretnostatītā savas mājas, istabas vai gultas intimitāte ir daudzu izstādes mākslinieku uzmanības objekts." Izstādes iekārtojuma arhitekte Evelīna Ozola šo interesi pastiprinājusi ar metāla paneļiem, indigo krāsā batikotām kokvilnas tauvām, moskītu tīkla asociatīvo patvērumu un fluīdu izstādes tēmu izkārtojumu, ļaujot apmeklētājam veidot intuitīvu savienojumu ar izstādes darbiem.

Līdzīgi kā izstādes "Apmetnis un duncis. Indijas izdomātie laiki" intriģējošais nosaukums, arī trešā un ceturtā izstādes daļa – "Savērpums" un "Pagrieziens" – pēta Indiju kā būtni, kas maskējas, raksta Zībārte. Vērošana, maskēšanās, atspulgi un tumsas tēli ilustrē kā izstādes nosaukumu, tā izstādes arhitektūras ideju. Uz grīdas spocīgas ēnas met kokvilnas tauvas un ik pa laikam pamanāms kāds gaismas vai neskaidrs cilvēka atspulgs metāla paneļos. Izstādes kurators Šahīns Merali saka: "Izraugoties nosaukumu izstādei, viens no maniem mērķiem bija ļaut vārdiem "apmetnis un duncis" veidot alūzijas, atsauces un sasauces tajā valstībā, kur darbojas iztēle. Bija svarīgi pastiprināt baiļpilno sajūtu, ka tevi vajā valsts, ka pastāv pilsonisko sabiedrību pievēršanās vardarbībai, un veicināt izpratni par šīm problēmām, kur vienīgais risinājums ir savu reakciju vai darbu veidot kā simbolisku vidutāju."

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Ar Indijas mākslai veltītu izstādi durvis vērs mākslas centrs 'Zuzeum'
Foto: Māris Lapiņš

Izstādē apskatāmi 57 darbi no Zuzānu kolekcijas, divas filmas un Parīzē dzīvojošā mākslinieka Debeša Gosvami īpaši izstādei veidota instalācija "Pavasaris" brīvdabas skulptūru dārzā. Izstāde tapa koronoavīrusa pandēmijas ierobežojumu laikā, izstādes dalībniekiem un veidotājiem vienlaikus atrodoties Rīgā, Cēsīs, Londonā, Mumbajā, Delī, Koči un citās Indijas pilsētās, Amsterdamā, Eindhovenā, Honkongā un citur.

Atgādinām, ka "Zuzeum" tika atvērts 2020. gada 10. septembrī. "Zuzeum" pārstāvji atgādina, ka tas ir drošs mākslas centrs apmeklētājiem un droša darba vide darbiniekiem. Apmeklētāju rīcībā ir divas plašas izstāžu zāles (kopā 1225 kvadrātmetri) ar deviņus metrus augstiem griestiem. Visās "Zuzeum" telpās saskaņā ar tehnisko projektu ir piespiedu gaisa pieplūde un nosūce, zāles un citas telpas ir arī dabiski vēdināmas, atverot durvis, logus un jumta logus.

No pirmās atvēršanas dienas "Zuzeum" ieejas biļetes ir iespējams iegādāties tiešsaistē mākslas centra mājaslapā. "Zuzeum" kasē ir bezkontakta norēķinu iespējas, biļeti uz izstādēm var iegādāties arī ēdienu piegādes lietotnē "Wolt".

Mākslas centra teritorijā ir brīvdabas skulptūru dārzs, apmeklētājiem ir pieejama arī jumta terase. "Zuzeum" kafejnīca var piedāvāt atspirdzinājumus un ēdienu komfortablos un drošos apstākļos svaigā gaisā.

"Zuzeum" izstādēs bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem ieeja ir bez maksas. Bez ieejas maksas apskatāmi arī darbi no Zuzānu kolekcijas "Zuzeum" publiskajā telpā un skulptūru dārzā.

Tags

Zuzeum
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form