Cēsu koncertzālē būs fotogrāfa Andra Zēgnera izstāde 'Gaismas daba'
Foto: Andris Zēgners

Vidzemes koncertzālē "Cēsis" 18. martā tiks atklāta fotogrāfa Andra Zēgnera izstāde "Gaismas daba".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ekspozīcijā būs apvienoti divi mākslinieka darbu cikli "Gaismā" un "Signum Florentis" – gaismas spektra nebeidzamās variācijas un ziedu trauslais, efemērais skaistums.

Izstādes kuratore ir mākslas zinātniece, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska.

Cēsu koncertzālē būs fotogrāfa Andra Zēgnera izstāde 'Gaismas daba'
Foto: Andris Zēgners

Andris Zēgners foto mākslā meklē neiestaigātus ceļus un jau no pašas daiļrades sākuma ir apliecinājis sava redzējuma autonomiju un oriģinalitāti, raksta izstādes kuratore.

Autoru interesē dažādu objektu un dabas elementu izpēte ciešā tuvplānā, izceļot ar neapbruņotu aci nepamanāmas formu, struktūru un faktūru pārsteidzošās transformācijas. Darbi tiek fotografēti ar platformāta analogo jeb filmu foto kameru, nepielietojot digitālu pēcapstrādi. Šī klasiskā tehnika un tās meistarīgais pielietojums ļauj autoram maksimāli pietuvoties savu "portretējamo" objektu būtībai un atklāt to metafizisko dabu, kas ir daudz vairāk nekā skaists zieds vai gaismas apspīdēts priekšmets telpā.

Andri Zēgneru vienmēr ir interesējušas gaismas un tumsas attiecības, bet tieši ciklā "Gaismā", novatorisku eksperimentu rezultātā, viņš ir atklājis un turpina strādāt pie unikālas darbu sērijas, kur attēlā fiksētā vienīgā matērija ir pati gaisma – tās netveramā materializācija neskaitāmās variācijās. Mākslinieka sabiedrotais ir saules gaismas spektrs, kura mainīgais starojums atklājas brīnumaini daudzveidīgās kombinācijās, kas rosina meklēt paralēles ar mūzikas pasauli.

"Vārds "fotogrāfija", kā zināms tulkojumā no grieķu valodas nozīmē "rakstīt ar gaismu" (phos – gaisma, grafé – rakstīšana). Laika gaitā šī gaismas rakstības pieredze ir attīstījusies un pilnveidojusies, taču veids, ko esmu pielietojis ciklā "Gaismā" līdz šim fotogrāfijas praksē nav izmantots," stāsta Andris Zēgners.

"Tikai no gaismas ir radīti šie darbi, un nekas cits kā pati gaisma ir to galvenais avots. Saule raksta savas neparastās zīmes mūs ierobežotajā telpā, un, pieņemot tās diktētos noteikumus, esmu iepazinis pārsteidzošo gaismas dabu. Nojautu , ka esmu saskāries ar lielo pasaules kārtību, kas ir neaptverama, bet kurā ļauts ielūkoties," papildina fotogrāfs.

Andris Zēgners dzimis 1962. gadā Maltā, studējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Kultūras un mākslas zinātņu fakultātē, bet 1985. gadā sāk nodarboties ar fotogrāfiju, 1999. gadā uzņemts Latvijas Mākslinieku savienībā. Autora darbi ir Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja, Latvijas un Lietuvas Fotogrāfijas muzeju, Daugavpils marka Rotko Mākslas centra un daudzās citās prestižās kolekcijās. Mākslinieks ar savām personālizstādēm un dalību citos projektos ir pārstāvējis Latvijas kultūru daudzās pasaules valstīs – ASV, Dienvidkorejā, Indijā, Japānā, Ķīnā, Lielbritānijā, Luksemburgā, Somijā u.c.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.