Foto: Spēcīgais un trauslais stikls – atklāta mākslinieces Andas Munkevicas personālizstāde
Foto: F64

No 15. janvāra līdz 3. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) būs skatāma stikla mākslinieces Andas Munkevicas personālizstāde "Pārmijas". Izstādi veidojušas kuratores Inese Baranovska un Iliana Veinberga.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izstādē "Pārmijas" ir aplūkojamas pēdējos piecos gados tapušās kompozīcijas. Lielāko daļu darbu māksliniece radījusi tieši šai izstādei. Projekta tematiskais vadmotīvs ir pārejas brīdis, krustceles. Tās ir laika krustceles un rīcības krustceles, kad saskaries ar eksistenciāliem izaicinājumiem un nekādi ārēji marķieri nepalīdz tajos orientēties – nākas ieskatīties sevī, uzdot jautājumus savai sirdsapziņai, izdarīt izvēles un atrast gaismu tālākam ceļam.

"Pārmiju" tēmu izstādē izspēlē divas galvenās kompozīcijas. Tās ir instalācija "Identitātes taka" un kopa "Laika varā", kas sastāv no trim cikliem: "Melnie zirgi", "Baltie zirgi" un "Zilie zirgi". Kā norāda izstādes veidotājas, tā saucamajā "Zirgu ciklā" tiek pretnostatīts miers, samierināšana, erotika un līdzsvarojošs maigums iepretim radošajam, urdošajam garam, spēkam un iznīcībai: "Tās ir alegoriskas kompozīcijas, kuras iemieso pilnu dzīves gājumu ar tā stabilajiem un kontrastējošajiem punktiem – dzīves kardiogrammu. Savukārt "Identitātes taka" ir kā šķīstītava – tā rituāli izved cauri likteņa triecienu pieredzei, kas sākotnēji pazemo, bet tad, soli pa solim, rosina atdzimt un pacelties pāri. "Sabiedrība", "Sīzifi", "Novērotāji" un citi darbi paplašina izstādes tēmu, ļaujot to sajūgt ar konkrētu sociālās realitātes dimensiju vai arī mudina interpretēt ekspozīcijā redzamo pārlaicīgās kategorijās."

Foto: Spēcīgais un trauslais stikls – atklāta mākslinieces Andas Munkevicas personālizstāde
Foto: F64

"Jau vairāk nekā 30 gadus stikls man ir kā dzīvesbiedrs. Ar īpašu un unikālu satiksmi starp mums. Kāpēc stikls? Es strādāju, dzīvoju un domāju šajā materiālā. Tas vienlaicīgi ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains. Materiāls, kas nepiedod kļūdas. Tas paņem laiku, spēku, sviedrus un asaras, pretī dodot prieku, svētku un neaprakstāmas laimes sajūtu. Izmantoju šo materiālu, lai atklātu domu un sajūtu telpu, tās iekšējo struktūru un būtību, iepludinātu tajā gaismu," Anda Munkevica raksturo savu noturīgo interesi par materiālu.

Anda Munkevica ir vadošā stikla māksliniece Latvijā, kura ar šo mediju strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus. Alegoriskos un simboliskos tēlos viņa iemieso eksistenciālas pārdomas un risina ētiskas dilemmas. Māksliniece brīvi pārvalda plašu stikla tehnoloģiskās apstrādes spektru. Stikls tiek tonēts, kausēts, liekts, būvēts, griezts, plēsts, pulēts, gravēts un apstrādāts vēl daudzos citos veidos, ietiecoties autortehnikas laukā.

Tags

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form