Izvirzīti Purvīša balvas 2012.gada pirmā ceturkšņa nominanti
Foto: Publicitātes attēli

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupa ir izvērtējusi 2012. gada pirmā ceturkšņa notikumus Latvijas vizuālajā mākslā un nominējusi fināla atlasei, kas notiks 2012. gada beigās, piecus māksliniekus - Sarmīti Māliņu un Kristapu Kalnu, Kristapu Ģelzi, Leonardu Laganovski un Verneru Lazdānu, portālu "Delfi" informē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns nominēti par izstādi "Pacieties" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls", kas bija skatāma no 9.februāra līdz 18.martam.

"Izstāde ir sezonas notikums Latvijas instalāciju mākslā. Tā atklāj jaunas garīguma dimensijas, kas izstāžu zālē Arsenāls tika apliecinātas ar izcilu monumentalitātes un emociju savijumu. Abu mākslinieku saskanīgajā kopdarbā jaušama "reliģiskas" mistērijas klātbūtne. Apbur darbu nevainojamais profesionālais izpildījums. Konceptuālais radikālisms šajā izstādē līdzsvarots ar dziļu saturisko esenci. Ekspozīcijas vēriens un tās radītais mākslinieciskais iespaids apstaro skatītāju ar ilgdarbīgu "kultūrradiāciju"," uzskata mākslas kritiķis Jānis Borgs.

"Transcendentāla vienkāršība savienojumā ar formas perfekciju pārliecinoši pakļauj telpu un pieprasa aizdomāties par garīguma apvāršņiem. Spēcīgi atrisināta telpas scenogrāfija un demonstrēta spēja atteikties no visa liekā, izceļot vēstījuma kodolu," papildina Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.

"Emocionāli un meditatīvi, trausli un spēcīgi simboliskie atribūti rosina uz pārdomām par eksistenciālām problēmām. Universālie un vienlaikus dziļi personiskie stāsti tomēr nav aicinājums uz pacietību, drīzāk runā par naivitātes un pacietības limitu indivīda apziņā," piebilst mākslas zinātniece Ginta Gerharde-Upeniece.

Kristaps Ģelzis nominēts par personālizstādi "Viela pārdomām" galerijā "Māksla XO", kas bija skatāma no 8.marta līdz 3.aprīlim.

"Kristaps Ģelzis nebeidz pārsteigt. Viņa trumpis ir spēja pakļaut arī vispretrunīgākos, neiespējamākos materiālus glezniecības pašvērtības prasībām, tās jutekliskajai dabai, turklāt atrast arī kādu kaitinoši aktuālu, humānu vēstījumu, aiz kura paslēpt dzīves neglābjami izprovocēto dienišķo asaru," uzskata izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava.

Leonards Laganovskis nominēts par personālizstādi "Yezzz!!!" Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā no 12.janvāra līdz 6.februārim un un darbu ciklu "2012. gads" laikmetīgās mākslas izstādē "Būt vai nē" Dailes teātrī no 26.janvāra līdz 21.jūnijam.

"Leonards Laganovskis ir viens no nedaudzajiem mūsdienu māksliniekiem, kurš konsekventi un ilgstoši savā daiļradē pievēršas sociālai un politiskai tematikai, sasniedzot pārsteidzošu precizitāti īpaši varas un sabiedrības attiecību raksturojumā. Jaunākajā izstādē autors eksponēja daļu no apjomīgā cikla – savas turpat desmit gadu laikā radītās daudzu "vecās Eiropas" valstu kartes ar paplašinātām, "jaunām" teritorijām un "vēlamajām" robežām. Skatītājam tika piedāvāts aktuāls, emocionāli spēcīgs vēstījums par lielvaru kārtējām, azartiski īstenotajām "kara spēlītēm", kurās atsevišķu reģionu un nelielu valstu intereses "demokrātijas" aizsegā tiek tradicionāli ignorētas. Izstāde nodrošināja kaut arī ne pārāk patīkamu, tomēr lielisku vielu pārdomām par visu un visa labilitāti. Savukārt vērienīgajā divpadsmit digitālo izdruku ciklā "2012. gads" sniegts ironiski trāpīgs komentārs par mūsdienu globālās pasaules uztveres modeļiem un savstarpējās komunikācijas formām," savu viedokli pamato LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska.

Verners Lazdāns nominēts par izstādi "Nativus" galerijā "Alma" no 15.februāra līdz 23.martam.

"Ekspozīcijā "Nativus" izstādīti mākslinieka pēdējos divos gados radītie darbi – desmit gleznu sērija un pie tās piederošas plastikas figūras. It kā nekas sevišķs, bet no šiem ne-zvēriem, ne-būtnēm nevar atraut acis. Viņi it kā iznirst no mūsu pirmatnējo sajūtu dzīlēm un maģiski fascinē ar savu emocionālo tiešumu. Sekojot mākslinieka Vernera Lazdāna radošajai attīstībai, augstu vērtēju viņa konsekvenci un patstāvību sava ceļa meklējumos," izvēli pamato mākslas zinātniece Inese Baranovska.

Purvīša balvas neatkarīgo ekspertu darba grupā no 2011. gada 1. janvāra līdz 2012. gada 15. decembrim darbojas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas Vizuālās mākslas departamenta vadītāja Ginta Gerharde-Upeniece, LNMM izstāžu kuratore Irēna Bužinska, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska, mākslas kritiķis un kurators Vilnis Vējš, mākslas kritiķis Jānis Borgs, Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese un mākslas zinātniece, izdevniecības "Neputns" galvenā redaktore Laima Slava. Ekspertu darba grupa nominantus balvai izvirza reizi ceturksnī.

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu "Solitude". Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuvis mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi "Varbūt".

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA "Alfor". Purvīša balvas realizācijā līdzdarbojas kultūras projektu aģentūra "INDIE" un aģentūra "P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības".

Tags

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Purvīša balva

Comment Form