LNMM atklās antīko un renesanses laika tēlniecības nolējumu ekspozīciju
Foto: Kristiana Zelča

Ceturtdien, 29. oktobrī, Muzeju krātuvē, Pulka ielā 8, Rīgā, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) atklās jaunu pastāvīgo ekspozīciju "Skulptūru mežs. Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumi". Kā informē LNMM pārstāvji, pēc desmit gadu pārtraukuma apmeklētāji atkal varēs redzēt pasaulslavenu tēlniecības darbu kopijas no LNMM Ārzemju mākslas departamenta kolekcijas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunā ekspozīcija iepazīstinās ar Senās Grieķijas un Senās Romas, kā arī renesanses tēlniecības meistardarbu ģipša kopijām mūsdienīgā formātā. Ekspozīcijas dizaina autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs, izveidojis Skulptūru mežu, kurā, kā raksta muzeja pārstāvji, "laiks un telpa saplūst vienotā veselumā, ievērojot mākslas vēstures hronoloģijas un krājuma veidošanas principus".

Vairāk nekā simts gadu senie slaveno tēlnieku darbu nolējumi – Mīrona "Diskobols", Prāksitēla "Hermejs ar mazo Dionīsu", "Džustiniani Atēna", Verrokjo "Dāvids ar Goliāta galvu", Mikelandželo "Mozus" ir tikai daļa no antīkās mākslas un renesanses laikmeta tēlniecības kolekcijas, kas glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamentā (LNMM ĀMD). Nolējumu kolekcijas pamats ir Dr. Vilhelma Neimaņa (Vilhelms Johans Kārlis Neimanis, Carl Johann Wilhelm Neumann, 1849–1919) 20. gadsimta sākuma skulptūru pasūtījumi Rīgas pilsētas mākslas muzeja Kolonnu zālei. 20. gadsimta 50. gados ekspozīcija tika pārcelta uz Rīgas pili un apvienota ar Latvijas Universitātes Mākslas kabineta un Kurzemes Provinces muzeja kolekcijām. Līdz 2010. gadam skulptūras bija eksponētas Rīgas pilī, kādreizējā Ārzemju mākslas muzejā. Pēc Rīgas pils ugunsgrēka 2013. gadā tēlniecības darbu nolējumi atradās pagaidu telpās un ilgu laiku nebija pieejami publiskai apskatei.

LNMM atklās antīko un renesanses laika tēlniecības nolējumu ekspozīciju
Foto: Kristiana Zelča

Muzeju krātuvi, kur vienuviet glabājas četru muzeju (Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kino muzeja) vērtības, atklāja 2019. gada decembrī, un pakāpeniski muzeju priekšmeti tika pārvietoti uz savām jaunajām mājām Pulka ielā. LNMM ĀMD Tēlniecības kolekcijas pārvešana noslēdzās šī gada martā ar Mikelandželo "Mozus" skulptūras ģipša nolējuma svinīgo pārvešanu.

Kā uzsver muzeja pārstāvji, Senās Grieķijas un Romas tēlniecībai ir būtiska nozīme mākslas un kultūras vēstures iepazīšanā un pētniecībā. To oriģināli saglabājušies maz, turklāt izkliedēti pa visu pasauli. Tālab vienkopus apskatāmās seno skulptūru reprodukcijas mūsdienās jāuzlūko kā unikāla Eiropas kultūras mantojuma izziņas iespēja.

Ekspozīcijas veidotāji uzsver, ka skolu, augstskolu, mākslas, kultūras un zīmēšanas pasniedzējiem un viņu audzēkņiem tiks piedāvāta izglītojoša programma un vieta radošām nodarbībām. Skulptūras varēs iepazīt arī ar virtuālā ceļveža palīdzību planšetdatoros.

Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcija būs atvērta skatītājiem trešdienās, ceturtdienās un piektdienās no pulksten 11.00 līdz 17.00. Drošības apsvērumu dēļ apmeklētāju skaits ekspozīcijā tiks ierobežots. Atļautais apmeklētāju skaits ekspozīcijā ir 15 cilvēki.

Ekspozīcijas apmeklējums, neizmantojot gida vai virtuālā gida pakalpojumus, ir bez maksas.

LNMM atklās antīko un renesanses laika tēlniecības nolējumu ekspozīciju
Foto: Kristiana Zelča

Tags

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Muzeju krātuvju komplekss
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form