Skatītāju lielās intereses un pieprasījuma dēļ Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Miķeļa Fišera izstādes "Lielviela" pēdējā dienā – 20. janvārī, rīko vēl vienu tikšanos ar mākslinieku ciklā "Saruna muzejā", portālu "Delfi" informē muzeja pārstāvji.

Tikšanās ar Miķeli Fišeru izstāžu zāles "Arsenāls" telpās sāksies plkst.15:00, bet plkst.16:00 gaidāms mūziķa Error (Aldis Ozols) eksperimentālās skaņu mākslas priekšnesums "Megamatter Mix".

Pirms pāris nedēļām Miķeļa Fišera izstāde un tikšanās ar mākslinieku izraisīja lielu apmeklētāju interesi, pie izstāžu zāles "Arsenāls" pat veidojot mākslas mīļotāju rindas. Fišers par izstādi "Lielviela" nominēts trešajai Purvīša balvai un iekļuvis arī balvas pretendentu finālā.

Mākslinieks atkal ir gatavs uzņemties gida lomu ceļojumā pa dažādām alternatīvajām realitātēm. Maršrutā ietilpst Zemes ekstrēmo ezotērisko ainavu apmeklējums, apziņu paplašinošas šamaniskas vīzijas, tikšanās ar mītiskām un sirreālām būtnēm, pelde Lielo Kosmisko Paradoksu vannās. Gleznās un objektos risinātās tēmas ataino mākslinieka pastāvīgo interesi par nezināmo un pārdabisko – NLO, sazvērestības teorijām, mistiskām pasaules spēka vietām, ezotēriem procesiem un cilvēka noslieci tiem ticēt.

Apmeklētāji, kuri atnāks uz "Sarunu muzejā" ar Miķeli Fišeru, kļūs par aizraujošas ekskursijas dalībniekiem, kura ikvienu iegremdēs īpatnējā sapņu un vīziju pasaulē, kas paveras pašam māksliniekam. Rūpīgi aplūkojot ekspozīciju un klausoties autora stāstījumu par sevi un viņa komentārus darbiem, skatītāji uzzinās interesantus maz zināmus un visai fantastiskus faktus par savu planētu, uz kuras mēs dzīvojam, par Visumu un cilvēka fizisko un garīgo vietu tajā. Kopā mēģināsim nonākt mākslinieka fiksēto tēlu dimensijā, ieraudzīt nereālu realitāti un izjust tās vilinošo spēku, kas liek mums uz kādu brīdi apstāties un paskatīties uz eksistences jautājumiem caur Miķeļa Fišera daiļrades prizmu.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

Foto: Fišera izstādes 'Lielviela' atklāšana

Savukārt plkst. 16.00 pēdējo izstādes "Lielviela" apskates dienu noslēgs mūziķa Error uzstāšanās ar eksperimentālās skaņu mākslas priekšnesumu "Megamatter Mix", kas tapis īpaši projekta noslēgumam un būs oriģināls tematisks papildinājums ekspozīcijai.

Miķeļa Fišera darbus caurstrāvo citu pasauļu fascinējums, personīgās emocijas un pārdzīvojumu atmiņas. Dažādajās alternatīvajās realitātēs sastopamās mītiskās un sirreālās būtnes – briedis, čūskas, Riekstkodis, lāpstasgalva, kritušie eņģeļi un citu planētu iemītnieki – jūt, domā, dusmojas un viļas tāpat kā cilvēki uz Zemes. Tēlu dzīvi gleznās pavada vientulības un nesapratnes sajūtas, kas raksturo arī noise un dark ambient mūzikas stilus. Eksperimentālās mūzikas raksturojošie elementi – trokšņi, signāli – papildina izstādes instalāciju "Pēdējie Apaļā galda bruņinieki meklē Svēto grālu" (2010), kur cilvēka varaskāres un iznākuma neizbēgamības nomācošās sajūtas vizualizē delfīnu monotonās skaņas.

Abu mākslinieku sadarbība iepazīstama visu izstādes laiku, jo mūziķis Error veidojis muzikālo pavadījumu Miķeļa Fišera lielformāta gleznai "Oficieru balle ar citplanētiešiem par godu Osamas bin Ladena nogalēšanai Jaunās Švābijas velvju zālē" (2011). Gan minētā kompozīcija, gan Error daiļrade kopumā iemieso melanholijas un izolācijas izjūtas, kas tuvas izstādes "Lielviela" gleznu noskaņai. Autorus vieno radikāli neortodoksāls pasaules redzējums un skatījums uz "alternatīvajām realitātēm", kur Error eksistenciālā skaņas dimensija organiski papildina citādo Visumu, ko savos darbos attēlo Miķelis Fišers.

Mūziķis Error (Aldis Ozols) pārstāv eksperimentālās skaņu mākslas lauku un kopš 1996. gada ir viens no pašmāju avangarda mūzikas popularizētājiem. Kompozīcijās autors iemieso plašu emociju spektru, balansējot starp nopietnību un ironiju, starp izmisumu, skumjām, vienaldzību un iedziļināšanos. Pateicoties ironiskajai skaņrades pieejai, 1990. gadu beigās darbi ieguvuši pretrunīgu skatījumu, radio evaņģēlistu runu fragmentus sintezējot ar popmūzikas skaņām. Mākslinieks vairākkārt sadarbojies ar citu jomu mākslas pārstāvjiem, radot darbiem muzikālo dizainu un īstenojis plašu uzstāšanās pieredzi kā Latvijā, tā citur Eiropā.

Ieeja uz muzikālo priekšnesumu ir bez maksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!