Skvērā pie LNO aplūkojams jauns mākslas darbs 'Metamorfozes'
Foto: Jānis Keris

Publiskajā mākslas programmā "Kopā" Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) sadarbībā ar māksliniekiem Reini un Kristu Dzudzilo īsteno mākslas objektu "Metamorfozes". No 16. novembra mākslas objekts ir skatāms Latvijas Nacionālās operas skvērā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē LNOB pārstāve Irbe Treile, arhitekts Ludvigs Bonštets 1860. gadā radīja projektu Rīgas Pilsētas teātra ēkai, kurā kopš 1919. gada mīt Latvijas Nacionālās operas un baleta trupa. Operas fasādes oriģinālās skulptūras tika atlietas cinkā 1863. un 1886. gadā. Tās rotāja ēkas fasādi līdz 1996. gadam – materiāla nolietojuma dēļ visas brīvstāvošās figūras Latvijas Nacionālā operas ēkas rekonstrukcijas periodā no 1991. līdz 1995. gadam tika aizstātas ar betonā atlietām kopijām. Oriģinālo skulptūru detaļas glabāja Oļegs un Irēna Skaraiņi, tagad no tām jaunu mākslas darbu radījuši Reinis un Krista Dzudzilo.

""Metamorfozes augsto operas fasādes mitoloģisko tēlu sistēmu padara pieejamu un tuvu. Skats, ko redz skulptūru acis, ir skaists, un viņu grieķiskie stāvi arī tādi ir. Ja mēs nevaram katru garāmgājēju uzvest uz operas jumta, mēs varam novietot šīs skulptūras, kuras pusotru gadsimtu ir vērušās uz garāmslīdošo Rīgas dzīvi, cilvēku acu augstumā. Daudziem šie tēli visdrīzāk ir palikuši neieraudzīti, tāpēc "Metamorfozes ir arī aicinājums pavērst acis uz augšu, uz fasādi, uz Mūzu Bastionu. Šīs skulptūru detaļas ir unikāli artefakti, kuri kā lauskas no zudušas Atlantīdas liecina par to, ka pagātne ar nākotni var satikties tagadnē," saka abi mākslinieki.

Objekts tapis Publiskās mākslas programmas "Kopā" ietvaros. Programmu finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, un tā radīta kā atbalsta mehānisms vizuālās mākslas pārstāvjiem Covid-19 izraisītās krīzes pārvarēšanai, papildus ietverot kvalitatīvu pilsētvides uzlabošanu. Programmu "Kopā" īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Tags

Krista Dzudzillo Latvijas Nacionālā opera Latvijas Nacionālā opera un balets Reinis Dzudzillo
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form