Foto: LNB atklāta Ziemeļvalstu bērnu literatūras izstāde 'Grāmatu plūdi'
Foto: Ansis Vegners

No 29. augusta līdz 30. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 7. stāvā ir skatāma Ziemeļvalstu literatūrai veltīta bērnu grāmatu izstāde "Grāmatu plūdi. Ziemeļi satiek Baltiju bērnu grāmatās".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē LNB pārstāvji, būt kopā gan ar iemīļotiem, gan vēl neiepazītiem Ziemeļvalstu literatūras varoņiem bērni un pieaugušie varēs ne tikai lasot, bet arī piedaloties dažādās aktivitātēs, izstaigājot labirintus. Ieeja izstādē bez maksas.

Izstādē būs apskatāmas Ziemeļvalstu grāmatas – gan tulkotas latviešu valodā, gan oriģinālvalodās, tai skaitā Ziemeļvalstu literatūras balvas iepriekšējo gadu nominanti. Līdzās jau zināmiem tēliem – Pepijai Garzeķei, Muminu ģimenei, plīša lācēnam Tobiasam un Lotei no Izgudrotāju ciema – būs iespēja iepazīt mūsdienu literatūras varoņus.

LNB Bērnu Literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova uzsver, ka grāmatu mīlestība bērnam ir jāmāca jau no mazotnes. Līdzko bērns atrod stāstu, kas viņu interesē, vēlmi lasīt un iepazīt grāmatas nevar apstādināt: "Šī izstāde ir vēl nebijusi iespēja bērnos atraisīt lasītprieku. Varoņi Ziemeļvalstu literatūrā mainās līdz ar sabiedrību – savā rīcībā tie lauž stereotipus, parādāsbnetipiskās situācijās un pārsteidz ar raksturu daudzveidību. Ziemeļvalstu literatūras iepazīšana ir ceļojums pāri robežām, kas bērniem dod pārliecību, ka skaistums ir oriģinalitātē un arī tradīcijā. Dzīvē visi ceļi ir iespējami."

Foto: LNB atklāta Ziemeļvalstu bērnu literatūras izstāde 'Grāmatu plūdi'
Foto: Ansis Vegners

Izstādes ideja un tās nosaukums radies Islandē, kur "Grāmatu plūdi" jeb "Jólabókaflóðið" ir laiks pirms Ziemassvētkiem, kad islandieši viens otram dāvina grāmatas. Tāpēc arī grāmatu izdevēju ražīgākais laiks ir no septembra līdz novembrim. Izstādes autore – rakstniece un ilustratore Kristīne Ragna Gunarsdotira (Kristín Ragna Gunnarsdóttir) grāmatas dēvē par tiltiem, kas palīdz iepazīt tuvas un tālas zemes un kultūras. Izstādē būs apskatāmi Dānijas, Islandes, Norvēģijas, Somijas, Zviedrijas, kā arī Fēru, Ālandu salu un Grenlandes autoru darbi.

Ejot cauri izstādei, bērniem būs iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs – zīmēt, spiest zīmogus, no klucīšiem būvēt dzejoli, līst cauri vulkāna caurumiem, iepazīt Pepijas māju, skatīties video, pārvietoties ar kuģi, pārģērbties par dažādiem tēliem vai sacerēt pašiem savus stāstus. Katrā no izstādes pieturām bērni varēs nesteidzīgi pētīt un lasīt grāmatas. Visā literatūras ceļojumā bērnus pavadīs izstādes spilgtākais tēls - Midgardas čūska.

Idejas autore: Kristīne Ragna Gunarsdotira (Kristín Ragna Gunnarsdóttir), izstādes saturu veidojis LNB Bērnu literatūras centrs, dizaina adaptācija – Tatjana Raičiņeca, ilustrācijas – Elīna Brasliņa, projekta vadītāja - Madara Daudze.

Tags

Latvijas Nacionālā bibliotēka
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form