Izdota somu dzejnieces Heli Lāksonenas grāmata bērniem 'Piec ait kalns'
Foto: Publicitātes foto

Izdevniecība "Liels un mazs" izdevusi somu dzejnieces Heli Lāksonenas (Heli Laaksonen) dzejoļu krājumu bērniem "Piec ait kalns" Guntara Godiņa atdzejojumā, ar somu mākslinieces Elinas Varstas (Elina Warsta) ilustrācijām.

"Heli Lāksonena ir Somijā ļoti populāra dzejniece, kuru lasītāji mīl par asprātību, sirsnību un drosmi atrast dzeju vienkāršajā ikdienas dzīvē. Latvijā lielu interesi un Literatūras gada balvu izpelnījās Guntara Godiņa atdzejotā Heli Lāksonenas grāmata "Kad gos smei"(2012).

Arī Lāksonenas grāmata bērniem uzrunā lasītājus ar asprātību un iejūtību. Dzejniece bērnu mudina būt drošam, varošam un priecīgam. Pat bēdīga ābele, kas klauvē pie durvīm un žēlojas, ka tajā ir dobums, saņem optimistisku atbildi: "Vai tas i kād problem?/ Dobuma i viet prekš laim."," stāsta izdevniecības pārstāvji.

Grāmatas varoņi ir dažādi dzīvnieki, kas gluži kā cilvēki strīdas un draudzējas, mācās, sporto, raksta sūdzības pagastvecim un ēd picas. Līdzās viņiem dzīvo "mimmīts"- vecmāmiņa, "kriksīts"- mazbērniņš, viņu radi un kaimiņi. Bērni Aija un Dāvis jautros dialogos diskutē, kā pareizi jārunā.

Heli Lāksonenas dzejoļi uzrakstīti nevis literārajā somu valodā, bet dienvidrietumu Somijas dialektā, ko somi dēvē par "īso valodu", tādēļ atdzejojot Guntars Godiņš ņēmis palīgā lībiskā dialekta Vidzemes izloksni un dzejoļiem līdzi devis arī vārdnīciņu. Lasot šo grāmatu un pētot vārdnīciņu, bērnu uzmanība tiek pievērsta valodas bagātībām - faktam, ka ikvienā valodā ir daudz "mazo valodiņu" jeb dialektu un izlokšņu, kurās runā cilvēki dažādos novados.

Dzejniece jau vairākkārt viesojusies Latvijā, arī tikusies ar bērniem no visas Latvijas dzejas gadagrāmatas "Garā pupa" atvēršanas svētkos 2014. gada 8. septembrī, kad ar karnevāla gājienu "Gribu iet uz bibliotēku!" bērniem durvis vēra jaunā Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Tulkojuma un grāmatas tapšanu atbalstījusi somu literatūras popularizēšanas organizācija FILI un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Izdevniecības "Liels un mazs" grāmatas iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51-12 un mājas lapā, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos, galerijā "Istaba", veikalā "M50", grāmatu un kultūrpreču mājā "NicePlace Mansards", veikalā "Mazputniņš", veikalā "Muhamors" un citur.

Tags

Garā pupa Guntars Godiņš Jaunākās grāmatas Liels un mazs

Comment Form