Ceturtdien, 30. aprīlī, uzreiz pēc raidījuma "Panorāma", pulksten 21.05 kanālā LTV1 būs skatāma Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) balvu pasniegšana raidījumā "Literatūre", kurā raidījuma vadītāji – Marta Selecka atklās un apciemos LALIGABA balvas ieguvējus, savukārt Gustavs Terzens pārsteigs ar darbu fragmentu lasījumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē balvas rīkotāji, tiks sveikti arī speciālbalvas ieguvēji – literatūras festivāla "Punctum" veidotāji par dzejnieces Montas Kromas literārā devuma daudzpusīgu un spilgtu rezonansi, sniedzot būtisku radošu impulsu mūsdienu latviešu dzejas attīstībā un sinerģijas veicināšanā ar citām mākslas nozarēm –, kā arī Latvijas literatūras mūža balvas ieguvējs, rakstnieks Juris Zvirgzdiņš, par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā un spilgtu pienesumu Latvijas bērnu literatūrā, uzrunājot jaunos lasītājus ar reālā pieredzē balstītiem un spilgtā veidā izstāstītiem notikumiem. LALIGABA 2020 balvu pasniegšanas "Literatūre" būs skatāma arī ierakstā – "replay.lsm.lv" platformā.

LALIGABA2020 balvu pasniegšanas "Literatūres" raidījumu veido Vides filmu studijas komanda – režisors, koncepcijas un scenārija autors Uģis Olte, raidījuma vadītāji-literatūristi – Marta Selecka un Gustavs Terzens, operatori – Valdis Celmiņš un Dainis Kļava, māksliniece un tekstu autore Lāsma Olte, mūzikas autori – grupa "Instrumenti", skaņu operators – Arvīds Ceļmalis, skaņu režisors – Artūrs Dukaļskis, montāžas režisora asistents Mārtiņš Kontants, producente Anete Franka u. c. Raidījums tapis, ievērojot visus noteiktos piesardzības pasākumus un ierobežojumus, kas saistīti ar valstī izziņoto ārkārtējo situāciju.

Jau ziņots, ka Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisija – rakstnieks un literatūrkritiķis Guntis Berelis, dzejniece Anna Auziņa, rakstniece Evija Gulbe, literatūrzinātnieks un literatūrkritiķis Arnis Koroševskis, dzejniece Ieva Rupenheite, rakstnieks Pauls Bankovskis, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova – par labākajiem 2019. gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā atzinusi:

Labākie dzejas darbi

Jānis Hvoinskis "Mūza no pilsētas N." (Neputns)
Andris Ogriņš "tā putna diena" (Jāņa Rozes apgāds)
Jānis Rokpelnis "Tīmeklītis" (Neputns)
Jānis Vādons "Klusuma forma" (Pētergailis)
Sandra Vensko "Pieres vieta" (Dienas Grāmata)

Labākie prozas darbi

Inga Gaile "Skaistās" (Dienas Grāmata)
Sabīne Košeļeva "Vientulības ministrija" (Zvaigzne ABC)
Lienīte Medne-Spāre "Dziedošās smiltis" (Zvaigzne ABC)
Gundega Repše "Retināts gaiss" (Dienas Grāmata)

Labākie darbi bērniem

Rasa Bugavičute-Pēce "Puika, kurš redzēja tumsā" (Latvijas Mediji)
Viesturs Ķerus "Meža meitene Maija" (Liels un mazs)
Inese Zandere "Bērns, kas neiekrita" (Liels un mazs)

Labākie tulkojumi

Ulža Bērziņa tulkotais senspāņu epus "Dziesma par manu Sidu" (Neputns)
Raimonda Jaka tulkotais Mo Jeņa romāns "Meistar, jo tālāk, jo trakāk!" (Dienas Grāmata)
Daces Meieres tulkotais Italo Kalvīno romāns "Ja reiz ziemas naktī ceļinieks" (Jāņa Rozes apgāds)
Māras Poļakovas tulkotais Sašas Stanišiča romāns "Kā zaldāts labo gramofonu" (Jāņa Rozes apgāds)
Edvīna Raupa tulkotās Federiko Garsijas Lorkas "Lugas" (Jāņa Rozes apgāds)

Spilgtākās debijas

Raimonds Ķirķis "Kartes" (Neputns)
Aivars Madris "Zonas" (Neputns)
Ligija Purinaša "Sīvīte" (Hronologeja)
Rvīns Varde "Kas te notiek" (Jāņa Rozes apgāds)

LALIGABA balvu ieguvējus aizklātā balsojumā noteica ekspertu komisija. Balvu ieguvēji saņems dizaina studijas "Mājo" veidoto LALIGABA lampu un naudas balvas.

Šī gada sauklis "Vienā elpas vilcienā" iemieso ideju par literatūru kā aizraujošu brīvā laika pavadīšanas iespēju un arvien pārsteidzošu radošā kustībā esošu procesu, kas līdzinās vilciena reisiem, kas dodas dažādos maršrutos, atklājot arvien jaunas pieturas un galamērķus. Šī gada balvas publicitātes vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Tags

Latvijas Literatūras gada balva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form