Nosaukti Baltvilka balvas starptautiskie laureāti un nominētie latviešu autori
Foto: Publicitātes foto

8. jūlijā paziņoti rakstnieki un ilustratori, kas izvirzīti Starptautiskajai Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā. Šogad dzejnieka Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko dibinājusi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), tiks pasniegta 11. reizi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirmo reizi tiks pasniegta VAS "Latvijas valsts meži" balva "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Žūrija nolēmusi, ka Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir Igaunijas rakstniece Aino Pervika (Aino Pervik), bet balvu par viņas grāmatas "Prezidents" (izdevniecība "liels un mazs") izcilo tulkojumu latviešu valodā saņems Maima Grīnberga.

"Izdevies teju neiespējamais - bērniem draudzīgā valodā un intonācijā sniegt ieskatu šķietami tik garlaicīgās un pašiem pieaugušajiem grūti izprotamā padarīšanās kā politika un starptautiskās attiecības," uzskata viens no vērtētājiem, literatūras kritiķis Aivars Madris. "Pervikas tēlotais prezidents ir tikpat cilvēcisks kā ikviens no mums - ar savām vājībām un kaislībām, un arī viņš ik pa laikam nokļūst neveiklās situācijās, taču nekad nezaudē optimismu un cieņu - gan pret sevi, gan citiem. Šis prezidents varbūt ir mazliet idealizēts, taču ļauj mazajiem lasītājiem saprast, ar ko tāds prezidents vispār nodarbojas un ar kādam spējām un prasmēm tam vajadzētu lepoties. Teksta un ilustrāciju kvalitāte grāmatā iet roku rokā, neradot iespaidu par savstarpēju sāncensību, bet sadzīvo vienkopus tikpat harmoniski, kā galvenais varonis ar savu ģimeni un pavalstniekiem."

Aino Pervika viesosies Rīgā un kopā ar savu meitu - Latvijā un daudzās citās valstīs tulkoto bērnu grāmatu autori Piretu Raudu, kas radījusi lieliskās ilustrācijas arī grāmatai "Prezidents", piedalīsies Starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos "Drakoni debesīs" 24. jūlijā Jaunā Rīgas teātra Kamerzālē (Lāčplēša ielā 25, sākums 11.00), stāsta balvas pārstāvji.

Lai stiprinātu talantīgu autoru pievēršanos tieši bērnu literatūrai un grāmatu mākslai, šogad nodibināta VAS "Latvijas valsts meži" balva "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.  "Tagad Baltvilka balva iegūst vēl vienu lielisku iespēju mērķtiecīgi veicināt latviešu bērnu grāmatu attīstību," uzsver Baltvilka balvas koordinatore Alīse Nīgale.

Kas šogad būs Baltvilka balvas ieguvēji oriģinālliteratūrā un grāmatu mākslā, noskaidrosies balvas pasniegšanas ceremonijā 24.jūlijā, Jāņa Baltvilka 71. dzimšanas dienā.

Žūrija vērtējusi latviešu valodā izdotās bērnu grāmatas, kas iznākušas no 2014. gada maija līdz šā gada maijam, un nosaukusi 14 nominantus: rakstniekus Ingu Gaili par dzejas krājumu ģimenēm ar bērniem "Vai otrā grupa mani dzird?" (nominēta arī LVM balvai "Jaunaudze"), Arno Jundzi par prozas grāmatu "Kristofers un Ēnu ordenis", Luīzi Pastori par sērijas "Mākslas detektīvi" grāmatām "Pazudušais pērtiķis" un "Neredzamais cilvēks", Ievu Melgalvi par prozas grāmatu "Zvaigzne, bulta un Laī" (nominēta arī LVM balvai "Jaunaudze"), Ievu Samausku par dzejas krājumiem "Oliņš Boliņš sēž uz soliņa" un "Ķiķināšanas gadalaiks" un prozas grāmatu "Govs uz bagāžnieka", māksliniekus Mārtiņu Zuti par bilžu grāmatu "Nenotikušais atklājums" (nominēts arī LVM balvai "Jaunaudze"), Elīnu Brasliņu par ilustrācijām grāmatām "Neredzamais cilvēks", "Pazudušais pērtiķis", "Govs uz bagāžnieka", Anitu Paegli par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatām "Miega pasaka" un "Ziemas pasaka", Jāņa Baltvilka grāmatai "Kaķuzirņi un kurmjukārkli", Aneti Meleci par ilustrācijām dzejas krājumam "Vai otrā grupa mani dzird?", Reini Pētersonu par ilustrācijām Jāņa Joņeva grāmatai "Slepenie svētki" un sērijas "Mazā Mula pēta" grāmatām ""Klusā daba kopā ar mazo Mulu", "Dzīvnieki mākslas darbos", "Mula un portrets", Guntaru Sietiņu par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr.44 - Aleksandrs Čaks "Pavasaris pilsētā, Ināru Garklāvu par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 50 -  Fricis Bārda "Lietusvīriņš" , Indru Sproģi par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 59 - Uldis Auseklis "Vējš rudenī spēlē paslēpes". Alise Mediņa par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 55 - Rainis "Mīkla"  nominēta LVM balvai "Jaunaudze".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šogad grāmatas vērtēja LBJLP prezidente un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, Latvijas Nacionālās bibliotēkas projektu vadītāja Liega Piešiņa, mākslas zinātniece, LU docente Austra Avotiņa, Latvijas Mākslas akadēmijas docente Aiga Dzalbe, literatūras kritiķis, tulkotājs, Rakstniecības un mūzikas muzeja kurators Aivars Madris, komponists un 3 bērnu tētis Andris Sējāns, informē balvas pārstāvji.

Žūrijas locekļi atzinīgi pieminējuši arī vairāku mākslinieku veikumu, kas nominantu sarakstā sīvās konkurences dēļ tomēr nenokļuva: sērijas BIKIBUKS grāmatu ilustrāciju autorus Andri Eglīti, Helēnu Heinrihsoni, Rūtu Briedi, Ievu Maurīti, Antu Penci, Ilmāru Blumbergu, kā arī mākslinieku Juri Petraškēviču.

Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā un ar to saistīto pasākumu norisi finansiāli un organizatoriski atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Starptautiskā Ventspils rakstnieku un tulkotāju māja, Latvijas literatūras centrs, Jaunais Rīgas teātris, VAS Latvijas valsts meži, vīnu veikals "Ervīns&Filles", tipogrāfija "Masterprint", studija "Pixelart". Informatīvie atbalstītāji: nedēļas žurnāls "IR", žurnāls "Latvju Teksti", nacionālā ziņu aģentūra "LETA", Latvijas Radio, laikraksts "Diena", portāls "Delfi" un interneta žurnāls "Satori.lv".

Tags

Aleksandrs Čaks Andris Sējāns Auseklis Baltvilka balva Latvijas Mākslas akadēmija Latvijas Nacionālā bibliotēka Latvijas Universitāte Latvijas valsts meži Māksla Rainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form