Ar Latvijas kultūras nedēļu Tartu svinēs Latvijas simtgadi
Foto: Shutterstock

Tartu Latviešu biedrība no 9. līdz 18. novembrim ar plašu programmu svinēs Latvijas valsts simtgadi. Svinību pasākumi norisināsies Igaunijas Nacionālajā muzejā un Tartu Universitātē, portālu "Delfi" informē Tartu Latviešu biedrības pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Latvijas nedēļu Tartu atklās Latvijas Republikas vēstnieks Igaunijā Raimonds Jansons 9. novembrī pulksten 11.00 ar Zaigas Šteinas fotogrāfiju izstādi Tartu Universitātes Svešvalodu un ārzemju kultūras koledžas foajē, Lossi ielā 3. Izstādē aplūkojamajās fotogrāfijās atspoguļoti Latvijas skolēnu dziesmu un deju svētki. Atklāšanā piedalīsies arī Tartu Univeristātes rektors Tomas Assers.

10. novembrī pulksten 16.00 Igaunijas Nacionālajā muzejā tiks atklāta izstāde – latviešu literatūras koncepts "#iamintrovert" ("Es esmu Introverts"). Šī kampaņa tika veidota īpaši 2018. gada Londonas Grāmatu tirgum, kurā Baltijas valstu rakstnieki un izdevēji bija goda viesu statusā. Ar trāpīgo mākslinieka Reiņa Pētersona komiksu sēriju "The Life of I.", latvieši tika prezentēti kā introvertu rakstnieku nācija. Nedaudz transformētā veidolā izstāde tagad būs apskatāma arī Tartu. Izstādes atklāšanā piedalīsies un savā skatījumā par introvertajiem literātiem dalīsies latviešu dzejnieks Artis Ostups, kurš pašlaik studē Tartu Universitātes doktorantūrā.

10. novembrī pulksten 20.30 Igaunijas Nacionālajā muzejā populārā festivāla "IdeeJazz" programmā būs iespēja baudīt "Rihards Lībietis Orchestra" uzstāšanos. Ģitārists Rihards Lībietis kopā ar savu orķestri – Erna Daugaviete (čells), Matīss Repsis (perkusijas) un Gints Smukais (ģitāra),muzicē kopš albuma "Scream, Breathe, Cry" iznākšanas 2015.gadā. Izdevis piecus studijas albumus – "RL Orchestra Live in Concert" (2017 ), "Gadalaiki.Pavasaris.Ģitāra." (2017), Mūzikas ierakstu gada balvai "Zelta mikrofons 2015" nominēto "Scream, Breathe, Cry" (2015) un "RL Elektronix" (2015). Šoruden klajā nācis albums "Reflections", kas tapis sadarbojoties ar Latvijā zināmiem solistiem Goran Gora, Kristīne Prauliņa un citiem.

11. novembrī pulksten 13.00 Igaunijas Nacionālajā muzejā notiks mākslinieces Daces Dēliņas-Lipskas gleznu izstādes "Saucējas" atklāšana. Mākslinieci savaldzinājis Kurzemes suitu gara spēks, spēcīgā savas identitātes apzināšanās, kā arī dzīvespriecīgais košums tērpos. Savos antropoloģiskajos ceļojumos Dace Dēliņa-Lipska iepazinusi līdzīgas etniskās kopienas ar senām tradīcijām Igaunijā – setus un kihniešus, kas līdz mūsdienām saglabājuši savas senās paražas un tradīcijas. Laikmetīgā vēstījumā par nacionālās identitātes tēmu – gleznu ciklā "Saucējas" māksliniece atainojusi gan Alsungas suitus, gan setu un kihniešu sievas no Igaunijas. Izstādi ar savu skanējumu kuplinās latviešu folkloras kopa "Saulesmeitas" no Tīnūžiem.

11. novembrī pulksten 16.00 sadarbībā ar Baltijas Aizsardzības koledžu un Latvijas Republikas vēstniecību Igaunijā, godinot kritušo karavīru piemiņu, notiks ikgadējā svecīšu aizdegšana un kopīga Latvijas himnas dziedāšana Latviešu Strēlnieku un bēgļu kapos Uus-Jaani kapsētā.
16. novembrī pulksten 15.00 latviešu dzejnieks Guntars Godiņš Tartu Universitātē prezentēs mūsdienās visvairāk tulkotā igauņu daiļdarba, eposa "Kalevdēls" jaunāko tulkojumu latviešu valodā, kā arī pastāstīs par jaunā tulkojuma rašanās ieceri un šī darba specifiku.

17. novembrī visas dienas garumā Igaunijas Nacionālajā muzejā tiks demonstrētas latviešu mākslas filmas no Latvijas kino Zelta fonda, kā arī būs iespējams apmeklēt muzeju gida pavadībā īpašu uzmanību pievēršot Latvijas un Igaunijas vēstures krustpunktiem. Pulksten 13. notiks folkloras kopas "Mežābele" koncerts.

18. novembrī Latvijas valsts proklamēšanas 100. gadadienā Igaunijas Nacionālajā muzejā visas dienas garumā paredzēta plaša svinību programma. Tās ietvaros interesentiem tiks piedāvātas bezmaksas ekskursijas gida pavadībā īpašu uzmanību pievēršot Latvijas un Igaunijas vēstures krustpunktiem – pulksten 11.00 ekskursija notiks igauņu, savukārt pulksten 14.00 latviešu valodā. Svētku sajūtu kuplinās Latvijas labumu tirdziņš, kurā būs iespējams iegādāties dažādus kārumus un amatnieku darinājumus. Uz ekrāna pie A ieejas muzejā būs iespēja sekot Latvijas Republikas simtgades svinību tiešraidei no Latvijas.

Pulksten 17.00 koncertu sniegs latviešu bungu un dūdu mūzikas grupa "Auļi".

Sīkāka informācija par visiem pasākumiem atrodama Tartu Latviešu biedrības "Facebook" kontā.

Tags

Latvijas simtgade
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form