Dzirdi kultūru. Konceptuālā dzeja – pārsteidzoša parādība latviešu literatūrā
Foto: Pauls Bankovskis, "Satori". Eināra Pelša krājums "Rembo 2016"

Podkāsta "Dzirdi kultūru" ceturtā saruna ir veltīta konceptuālajai dzejai, kas pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par droši vien pamanāmāko un neparastāko strāvojumu latviešu literatūrā. Tas ir literatūras virziens/kustība, kas nekautrējas sevi skaļi manifestēt, jau vairākus gadus pastāv arī autoru grupa – “Preiļu konceptuālisti”, kurā ietilpst vairāki pazīstami un augsti novērtēti latviešu dzejnieki. Tā ir dzeja, kas no pirmā acu uzmetiena nekādi neatgādina dzeju – dažādi saraksti, internetā atrasti teksti, pat bērnišķīgi programmā “Paint” radīti zīmējumi. Sarunā piedalās dzejnieks un literatūrzinātnieks, LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks Kārlis Vērdiņš un dzejniece un literatūrzinātniece, Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēja Anna Auziņa. Abi dzejnieki ir Preiļu konceptuālistu grupas dalībnieki.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Delfi" podkāstu "Dzirdi kultūru" vari klausīties arī "Podkāsti.lv", "Spotify", "Apple Podcasts" un "Google Podcasts". "Delfi kultūra" piedāvā vizuālo un audio materiālu izlasi, kas papildina podkāstā runāto.

Konceptuālajā dzejā dzejnieks raksta nevis to, kas viņam ir uz sirds, bet izmanto pārsvarā gatavu tekstu. Sava teksta ir maz, vai arī, ja tāds ir, tad tas ir radīts pēc noteiktas sistēmas, piemēram, dažādi saraksti. Anna Auziņa

Konceptuālā dzeja ir 21. gadsimta sākuma literārs novirziens, kuru tā pārstāvji bieži vien sauc par "neradošo rakstīšanu". Konceptuālajā dzejā aizguvums bieži vien tiek izmantots kā līdzeklis jauna darba radīšanai, lielāka uzmanība tiek pievērsta sākotnējam konceptam jeb idejai, nevis procesa beigu iznākumam – dzejolim. Savās ekstrēmākajās izpausmēs šādi darbi ir orientēti uz procesu un ir ne-ekspresīvi jeb netiecas pēc oriģinalitātes un emocionālas ekspresijas, kā tas raksturīgs dzejas tradīcijai. Daži no šiem darbiem ietver lielu daudzumu informācijas, tos nav paredzēts lasīt visā pilnībā.

Konceptuālajā dzejā katra darba pamatideja, iemesls, kāpēc šāds teksts tieši šādā veidā tiek piedāvāts, var būt svarīgāks, nekā ļoti uzmanīga iepazīšanās ar visu konkrēto tekstu. Kārlis Vērdiņš

Tags

Anna Auziņa Kārlis Vērdiņš Dzirdi kultūru
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form