Eksperti vērtē deviņas Nacionālās koncertzāles iespējamās būvniecības vietas
Foto: Publicitātes attēls

Laikā līdz 16. maijam notiek plašas arhitektu, pilsētplānotāju, kultūras nozares amatpersonu un citu ekspertu diskusijas par deviņām iespējamām Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojuma vietām Rīgas pilsētas centrā un atsevišķās teritorijās ārpus tā, portālu "Delfi" informēja kultūras ministres Daces Melbārdes padomniece Lita Kokale.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kultūras ministrija (KM) līdztekus jau iepriekš izskatītajām alternatīvām - AB Dambi, Kongresu namu un galvaspilsētas degradētajām teritorijām - sadarbībā ar publiskās zemes īpašniekiem Rīgas pašvaldību un VSIA "Valsts nekustamie īpašumi" meklē alternatīvus risinājumus jaunām koncertzāles novietnēm Rīgas centrā. Līdz ar to šobrīd izpētē kopumā ir deviņas iespējamās Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojuma vietas, dažas no tām nav Rīgas centra teritorijā.

„Diskusija par Nacionālo koncertzāli ir saruna par jauna nacionālā simbola izveidi. Tāpēc diskusijā par Nacionālās koncertzāles atrašanās vietu un projektu ir būtiski uzklausīt pēc iespējas dažādu jomu ekspertu un sabiedrības pārstāvju viedokļus. Apzinos, ka šādās diskusijās visdrīzāk nav iespējams iegūt vienprātīgu atbalstu vienam risinājumam, tomēr ekspertu dažādība un diskusiju intensitāte dod iespēju labāk ieraudzīt katra aplūkotā varianta plusus un mīnusus," uzsver kultūras ministre Dace Melbārde.

Nacionālās koncertzāles novietojuma jautājumu jau iepriekš vairākkārt skatījusi Nacionālā Arhitektūras padome – pagājušogad 6. novembrī padziļināti aplūkojot 3 iespējamas alternatīvas - AB dambi, Kongresu namu un variantu Rīgas degradētajā teritorijā. 2019. gada 27. martā notika Latvijas Arhitektu savienības padomes sēde, kurā, izvērtējot plašu Nacionālās koncertzāles iespējamo novietojuma vietu loku, tika izteikts padomes atbalsts koncertzāles būvniecībai uz AB dambja. Arī Latvijas Ainavu arhitektu asociācija ir izteikusi atbalstu koncertzāles būvniecībai uz AB dambja, norāda KM.

2. aprīļa rītā diskusiju par vēl neizpētītām alternatīvām rīkoja Rīgas pilsētas arhitekta birojs, savukārt 2. aprīļa pēcpusdienā notika Latvijas Nacionālā arhitektūras padomes sēde, kurā, izvērtējot plašāku iespējamo koncertzāles vietu versijas, arhitekti vienojās atbalstīt 2004. gadā aizsāktā projekta turpināšanu – Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojumu uz AB dambja, „par" nobalsojot 11 padomes locekļiem un 2 atturoties. Vienlaikus ar pozitīvo balsojumu, arhitektu vidū ir arī eksperti ar atšķirīgu viedokli, kuri aktīvi to pauž diskusijās, piemēram, profesionālās biedrības Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmija pārstāvis Jānis Krastiņš.

12. aprīlī KM paredzējusi atkārtoti tikties ar Mūzikas padomes un profesionālo mūzikas kolektīvu, tai skaitā Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra māksliniekiem, lai pārrunātu arhitektu sniegto atzinumu un ieteikumus, savukārt 23. aprīlī notiks diskusija ar kultūras nozares viedokļu līderiem par Nacionālās akustiskās koncertzāles iespējamām novietnes vietām Rīgas centrā.

Savukārt 16. maijā starptautiskā un plašam interesentu lokam atvērtā konferencē paredzēts uzklausīt citu valstu pieredzi nacionālo koncertzāļu projektu īstenošanā, kā arī iepazīties ar Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta Rīgā sociālekonomisko analīzi.


Konceptuālo ziņojumu par visiem iespējamiem Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojuma variantiem Rīgas centrā - to priekšrocībām un trūkumiem, kā arī koncertzāles finansējuma avotiem ārpus valsts budžeta – KM 23. maijā paredzējusi iesniegt Ministru kabinetā, lai izšķirošo lēmumu kādā no tuvākajām sēdēm varētu pieņemt valdība.

Tags

Nacionālā koncertzāle Arhitektūra Dace Melbārde Kultūras ministrija Latvijas Arhitektu savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form