Grāmatizdevēji sola tiesāties par bērnu grāmatu pielīdzināšanu rotaļlietām
Foto: PantherMedia/Scanpix

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) paplašināti tulko Eiropas prasības rotaļlietu drošības jautājumos, uzskata Latvijas grāmatizdevēji un sola par to sūdzēties Ekonomikas ministrijai un tiesāties par bērnu grāmatu pielīdzināšanu rotaļlietām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Par to trešdien preses konferencē paziņoja Latvijas Grāmatnieku ģildes valdes locekles Vija Kilbloka un Ināra Beļiņkaja.

Žurnālistiem tika apgalvots, ka 2009.gada 18.jūnija Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā par rotaļlietu drošumu nav atsauces uz bērnu grāmatām. 2009.gada 6.aprīlī tiek pieņemtas Eiropas Komisijas vadlīnijas par grāmatu klasifikāciju, kurā atsevišķas bērnu grāmatas tiek klasificētas kā rotaļlietas. Kā preses konferencē apgalvoja zvērināts advokāts Juris Balodis, "Eiropas Savienības (ES) vadlīnijas nav tiesību akts un nav juridiski saistošs". ES vadlīnijas par grāmatu klasifikāciju esot sagatavotas, balstoties uz Francijas un Beļģijas iestāžu priekšlikumiem.

Ekonomikas ministrijas pakļautībā esošais PTAC divus gadus esot slēpis informāciju, ka grāmatas bērniem vecumā līdz 14 gadiem ir rotaļlietas, uz kurām tiek attiecināti ES noteikumi par rotaļlietu drošumu, apgalvoja grāmatizdevēji.

Trešdien preses konferencē PTAC Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktora vietniece Svetlana Mjakuškina demonstrēja divas plastmasas "actiņas", kas esot nolobītas no kādas Krievijā izdotās bērnu grāmatas. Bērns ar tādām sīkām detaļām var aizrīties, apgalvoja PTAC pārstāve. Viņasprāt, grāmatu izdevējiem vajadzētu arī iesniegt PTAC izziņu, ka dažām grāmatām pielīmētie "pīkstuļi", kas imitē kaķa ņaudienu, aitas blējienu, pīlēna pīkstienu, nepārsniedz bērna ausīm pieļaujamos decibelus.

PTAC vēlas saņemt arī apliecinājumu, ka tipogrāfijas krāsā nav, piemēram, ftalāti, kas uzkrājas organismā un pēc gadiem 20 var negatīvi ietekmēt reproduktīvās spējas. Tiek izteiktas arī aizdomas, ka tipogrāfijas krāsā varētu būt kaitīgais svins. Bet galvenais - bērnu grāmatas-rotaļlietas nedrīkst būt degošas, bet, kā zināms, papīrs un kartons deg.

PTAC pats nevienas bērnu grāmatas pārbaudi nav veicis, nav saņemta arī neviena sūdzība.

Savukārt grāmatizdevēji apgalvo, ka nekādas kaitīgas krāsas Latvijas tipogrāfijās nav, tādas lieto visā ES teritorijā. "Apgāds Zvaigzne ABC" ir samaksājis 49 latus par rotaļlietu standartu, bet no privātfirmas, kas tos izplata, saņēmis dažas lapiņas angļu valodā ar pāris rindkopām latviešu valodā, kurās tiek apgalvots, ka šis dokuments tiek atzīts arī par standartu Latvijā. Dokumentā bērnu grāmatas, ar kurām var rotaļāties, neesot pat pieminētas.

Lai saņemtu noteikumos prasīto CE zīmi, ir jāmaksā līdz 100 latiem par ekspertīzi, kas grāmatas cenu varētu pat dubultot vai trīskāršot, un tās kļūtu nesamērīgi dārgas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tikai preses konferencē grāmatizdevēji no PTAC pārstāves uzzināja, ka Ministru kabineta noteikumiem par rotaļlietu drošumu, kuri stāsies spēkā šā gada 20.jūlijā, paredzēts divu gadu pārejas laiks vispārējiem noteikumiem un trīs gadu termiņš prasībām par ķīmiskajām vielām.

Kā jau ziņots, no šā gada 20.jūlija Latvijā stāsies spēkā Ministru kabineta noteikumi, balstoties uz kuriem PTAC paplašināti tulko Eiropas prasības rotaļlietu drošības jautājumos un jau veic plašas pārbaudes grāmatnīcās. Akti jau ir noformēti "Apgādam Zvaigzne ABC", grāmatu namam "Valters un Rapa", "Jāņa Rozes grāmatnīcai", "Jumavas grāmatnīcai", grāmatu tirdzniecības uzņēmumiem "Latvijas Grāmata", "Janus" un "Polaris", kā arī lielveikalu tīklam "Rimi". Atsaucoties uz 2009.gada Eiropas vadlīnijām, tiek aizliegts tirgot bērnu grāmatas, kuras tiek pielīdzinātas rotaļlietām.

Ar šādām darbībām, pēc grāmatizdevēju domām, PTAC ignorē un rupji pārkāpj labas pārvaldības principu, kā rezultātā grāmatniecības nozarei tiek nodarīti būtiski zaudējumi. Cieš arī valsts budžets, jo par tirdzniecībai liegtajām grāmatām netiek iekasēts pievienotās vērtības nodoklis.

Vislielākais ļaunums tiek nodarīts mazajiem lasītājiem, kuriem tiek atņemtas daudzas vērtīgas grāmatas. PTAC pārbaudes liecina, ka Latvijā būtiski tiks ierobežota iespēja lasīt no Krievijas ievestās grāmatas. Turklāt PTAC īstenotās rotaļlietu tirgus uzraudzības rezultātā neizbēgami palielināsies grāmatu cena, norāda Latvijas Grāmatnieku ģilde.

Pretēji valdības solījumiem grūtos laikos atbalstīt Latvijas ražotājus grāmatniecības nozare pēc nodokļu sloga ievērojamās palielināšanas saņem kārtējo triecienu, uzsver grāmatu izdevēji.

Tomēr grāmatniecības nozarē strādājošie cilvēki nav gatavi samierināties ar to, ka viņu ilggadējais darba rezultāts - simtiem tūkstoši grāmatu, kas nekad nevienam bērnam nav nodarījušas nekādu kaitējumu, ir jānodod makulatūrā un jāiznīcina. Ekonomikas ministrijai un PTAC derētu padomāt, ka zaudējumi būs jārēķina arī valstij - nenodarbināti speciālisti, neizmaksātas algas, neiekasēti ar tām saistītie nodokļi, valstij nāksies atmaksāt izdevējam samaksāto pievienotās vērtības nodokli par grāmatām, ko izdevējiem atdevušas grāmatnīcas. Tāpēc grāmatizdevēji sola sūdzēties Ekonomikas ministrijai un Ministru kabinetam par PTAC, viņuprāt, nesamērīgām un nelikumīgām prasībām, bet PTAC sastādītos administratīvos aktus apstrīdēt tiesā.


Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form