Jesajas Berlina diena: vēsturnieces Mārgaretas Makmilanas lekcija. Tiešraide beigusies
Foto: Publicitātes attēli

26. novembrī Rīgā vienpadsmito reizi tiks atzīmēta Jesajas Berlina diena. Kā ierasts, pasākuma centrālais notikums būs Jesajas Berlina piemiņas lekcija, kuru šoreiz lasīs kanādiešu vēsturniece Mārgareta Makmilana (Margaret MacMillan). Covid-19 pandēmijas radīto apstākļu dēļ lekcija notiks tiešsaistē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jesajas Berlina piemiņas lekcijas tiešraide sāksies pulksten 19 ar Jesajas Berlina dienas goda patroneses un bijušās Latvijas prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas ievadvārdiem. Lekcija notiks angļu valodā.

Kopš 2009. gada, kad Berlinam būtu apritējuši 100 gadi, Rīgā ik gadu tiek rīkota Jesajas Berlina diena, kuras galvenais notikums allaž ir kāda starptautiski atzīta akadēmiķa, autora vai viedokļu līdera lekcijas priekšlasījums. Šogad Jesajas Berlina dienā uzstāsies kanādiešu vēsturniece Mārgareta Makmilana ar lekciju "Jesaja Berlins, vēsture un mūsdienu pasaule". Makmilana ir profesore Toronto Universitātē un profesore emeritus Oksfordas Universitātē. Viņa ir viena no mūsdienu vadošajām ekspertēm starptautisko attiecību vēsturē, īpaši lielu uzmanību savā pētnieciskajā darbā un publikācijās veltot Pirmajam Pasaules karam un starptautiskajām miera sarunām tā izskaņā. Viņas slavenākā grāmata ir "Miera nesēji: 1919. gada Parīzes Miera konference un tās centieni izbeigt karu" (2001).

Mārgareta Makmilana savu lekciju lasīs tiešsaistē, un tā tiks translēta gan Jesajas Berlina Centra mājaslapā, gan LNB mājaslapā., gan Centra un Fonda DOTS "Facebook" lapās. Tiešsaistes klausītāji varēs uzdot lektorei jautājumus rakstiski.

Šie notikumi sākotnēji bija plānoti 23. martā, taču tos nācās atcelt valstī izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ. 26. novembrī atliktā Jesajas Berlina diena beidzot notiks, pielāgojoties jaunajiem apstākļiem kā Latvijā, tā pasaulē.

Jesajas Berlina dienu Rīgā rīko Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS, Jesajas Berlina biedrība un Latvijas Nacionālā bibliotēka. Pasākuma norisi atbalsta Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

Pēc 26. novembra Latvijas Nacionālajā bibliotēkā dibinātais Jesajas Berlina Centrs pārņems Jesajas Berlina dienas rīkošanu no Fonda DOTS. Centra iecere ir nodrošināt regulāru pasākumu programmu, kas sabiedrības apziņā stiprinātu Berlina saikni ar Rīgu un popularizētu viņa idejas un filozofiju. Pasākumi ietvers publiskas diskusijas un lekcijas, sadarbību ar vietējām augstskolām un Oksfordas universitātes Vulfsona koledžu, Berlina darbu tulkošanas projektus un citas vērtīgas ieceres.

Filozofs un ideju vēsturnieks Jesaja Berlins (1909-1997) ir viens no 20. gadsimta nozīmīgākajiem un atzītākajiem politikas teorētiķiem. Viņš dzimis un līdz 1915. gadam dzīvojis Rīgā, Alberta ielā 2A. Sākoties Pirmajam Pasaules karam, ģimene pārcēlusies uz Pēterburgu, bet vēlāk, pēc boļševiku revolūcijas, – uz Lielbritāniju, kur Berlins nodzīvojis atlikušo dzīvi. Pabeidzis studijas Oksfordas Universitātē, Berlins tur kļuva par profesoru un vēlāk – par jaundibinātās Vulfsona koledžas pirmo prezidentu. Politikas filozofijas ideju vēsturē Berlins iemantojis paliekošu vietu ar nošķīruma starp pozitīvo un negatīvo brīvību formulējumu, kā arī ar ideju par vērtību plurālismu.

Tags

Jesaja Berlins
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form