Rīgas arhitektūras meistars. Piecas svarīgas jubilāra Vilhelma Bokslafa projektētās ēkas
Foto: LETA/Publicitātes foto

12. oktobra jubilārs Vilhelms Bokslafs ir viens no Rīgas cēlējiem – arhitekts, kurš darbojies gan radot jaunas un šobrīd nozīmīgas ēkas, gan atjaunojot senas, vēsturiski nozīmīgas būves. Salīdzinot ar viņa laikabiedriem Kostantīnu Pēkšenu, Eiženu Laubi vai Jāni Frīdrihu Baumani, Bokslafs Rīgā radījis salīdzinoši maz – ap 30 ēku. Tomēr teju ikviena no tām nu ir ievērojams kultūras piemineklis, nozīmīgs vaibsts arī mūsdienu Rīgas sejā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vilhelms Ludvigs Nikolajs Bokslafs piedzima 1858. gadā tirgotāja un rūpnieka Nikolaja Ludviga Bokslafa ģimenē. Viņa tēvs Nikoljas bija Baltijas linu manufaktūras "Ķengarags" īpašnieks. Savukārt Vilhelma mātes Annas brālis Georgs Vilhelms Timms bija pazīstams gleznotājs un grāmatu ilustrētājs.

Studējis Rīgas Politehniskajā augstskolā un strādājis kā asistents profesora Johana Koha arhitektu birojā, jaunais Bokslafs aizrāvās ar Rīgas viduslaiku arhitektūras pieminekļu būvvēsturi, padziļināti pievēršoties tieši Sv. Pētera baznīcai. Iespējams, tieši tas licis pamatu arhitekta dziļajai cieņai pret vēstures mantojumu, kā arī dažādu laikmetu stilu, īpaši viduslaiku gotikas citēšanai savos darbos.

Bokslafs projektēja ēkas eklektisma, jūgendstila un funkcionālisma stilā, kā arī strādājis pie vairāku vēsturisku būvju rekonstrukcijas, kā piemēram Mālpils muižas kungu māja, Jaunpils pils, Dzelzavas muiža, Straupes pils u.c.

Miera ielas Lielajos kapos joprojām aplūkojams arhitekta projektētais dzimtas memoriāls, kur, starp citu, 12. oktobrī pulksten 12.00 plānots piemiņas brīdis un ziedu nolikšana. Tiesa, pats arhitekts tur neatdusas. Viņš Otrā pasaules kara sākumā devās bēgļu gaitās uz Vācijas okupēto Poznaņu, kur arī mira bombardēšanas laikā. Viņš vispirms ticis apglabāts ietīts segā mājas pagalmā, bet vēlāk pārapbedīts kādā tuvu esošā kapsētā.

Pieminot vienu no Rīgas cēlējiem, viņa 160. dzimšanas dienā, atgādinām par piecām nozīmīgākajām ēkām, ko vērts aplūkot arhitekta jubilejā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form