Foto: Publicitātes foto
Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu un simbolisko zelta ananasu saņēmusi Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas renovācija un tās autore arhitekte Ilze Mekša, SIA "Wonderfull", portālu "Delfi" informē Latvijas Arhitektu savienības pārstāvji. Šis projekts bija arī "Delfi" lasītāju balsojuma favorīts.

Arhitektūras gada balvas ieguva Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcija un A korpusa jaunbūves pirmā kārta, bērnu laukums "Labirints" un daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121.

Lēmumu par uzvarētājiem pieņēma fināla žūrija, uzsverot, ka: "Mūsdienu izglītības idejas ir ieviesušas izmaiņas kopējā izglītības konceptā, tāpēc uzdevums vēsturisko ēku pielāgot esošajai situācijai ir bijis sarežģīts. Šī projekta realizācijā ir skaidri redzams, cik produktīvas bijušas attiecības starp arhitektu un klientu. Arhitektu pieeja esošajai ēkai un vēsturiskajai situācijai, kurā tā atrodas, parāda, cik liela uzmanība tika pievērsta jaunu ideju radīšanai vēsturiskajā kompleksā. Tas darīts tādā veidā, ka tagadne un pagātne savstarpēji nepretojas viena otrai. Šī ēka ir lielisks piemērs tam, ka pagātni nav jādzēš, lai radītu radikālus un mūsdienīgus uzlabojumus."

Foto: Edgars Pohevičs

Fināla žūriju šogad veidoja arhitekts, urbānists un Parīzē bāzētās "Studio Muoto" vadītājs Īvs Moro (Yves Moreau), atlases žūrijas izvirzītā pārstāve, viena no Cīrihē bāzētā "Hosoya Schaefer Architects" biroja vadītājām, arhitekte Dagnija Smilga, Igaunijas Arhitektu savienības prezidente un pazīstamā igauņu arhitektu biroja "Kavakava" līdzdibinātāja, arhitekte Katrina Kova (Katrin Koov), jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas), kā arī Londonas biroja PUP architects pārstāvis un "Oxford Brookes" universitātes arhitektūras nodaļas lektors, arhitekts Teodors Molojs (Theodore Molloy). Fināla žūrijas gala lēmums tika pieņemts kopīgi, izvērtējot Atlases žūrijas izvēlētos deviņus nominantus.

Latvijas Arhitektūras gada balvas – sudraba ananasi – šogad tika piešķirti trim objektiem. Gada balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves pirmā kārta un tās autori arhitektu birojs "JKMM Architects", arhitektu birojs "Nams", "Solve", "Oliver" un arhitektu birojs "SARMA&NORDE Arhitekti".

"Šis ir objekts, kas veidots neticami sarežģītajā vidē, piedāvā lielisku kvalitāti gan pacientiem, gan apmeklētājiem. Šī ēka ir gaiša, plaša, un tā telpu organizācija ir viegli uztverama un pielāgota cilvēciskam mērogam. Šī slimnīca ir kļuvusi par jaunu pilsētas pagrieziena punktu," laureātu raksturo fināla žūrijas pārstāvji.

Vienu no trim gada balvām saņēma Bērnu laukums "Labirints" un tā autori – Liene Mackus sadarbībā ar "SIA Balta istaba". Komentē fināla žūrijas pārstāvji: "Šī sabiedriskā telpa vecpilsētas sirdī ir veidota bērniem, tādējādi pilsētas centrs nekļūst par vietu, kas paredzēta tikai tūristiem. Šādas iniciatīvas padara UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļauto vecpilsētu dzīvotspējīgāku. Mākslinieka autordarba rezultātā radītie rotaļlaukuma elementi dod iespēju bērniem būt tiešā kontaktā ar mākslu. Ņemot vērā krāsu neitralitāti un citus aspektus, pat zinot, ka šis rotaļlaukums radīts bērniem, tas šķiet paredzēts visu vecumu cilvēkiem."

Trešo sudraba ananasu saņēma Daudzdzīvokļu ēkas Ģertrūdes ielā 121 un to autori – Agnese Lāce, Renāte Pablaka, Inese Buša. "Šīs ēkas uzskatāmas par jaunu ieguldījumu pašreizējā mājokļu situācijā Latvijā, un tās var uzskatīt arī par iespējamu atbildi uz mainīgo demogrāfisko situāciju. Šī projekta arhitekts klientam ir piedāvājis vairākus vērtīgus risinājumus. Tas mudina cilvēkus dzīvot pilsētas centrā ar pieeju augstas kvalitātes dalītām telpām," komentē atlases žūrijas pārstāvji.

Apbalvošanas ceremonijā piedalījās un klātesošos uzrunāja Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktie objekti tika vērtēti divās kārtās – pirmā savu vērtējumu izteica Atlases žūrija, kuras izvirzītos objektus nākamajā kārtā izvērtēja īpaši pieaicināti Fināla žūrijas pārstāvji un no atlases žūrijas puses izvirzīta pārstāve, kas lēma, kuri objekti saņems sudraba un zelta ananasus. Jau otro gadu pēc kārtas simbolisku atzinību nozīmīšu formā saņēma visi Atlases žūrijas izvēlētie deviņi nominanti.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 vienojošo tēmu tika izvirzīta būvkultūra (baukultur). Būvkultūras idejas pamatā ir diskusija par to, kādēļ nepieciešama laba, kvalitatīva un kultūrvidei atbilstoša arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme apkārtējās vides veidošanā.

Jau astoto gadu pēc kārtas tika pasniegta arī bērnu balva Latvijas arhitektūrā "Zirnis", kuru piešķir izglītības projekta "Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks" dalībnieku žūrija. Šajā gadā šo balvu saņēma Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rekonstrukcijas un A korpusa jaunbūves 1. kārtas autoriem arhitektu birojam "JKMM Architects", arhitektu birojam "Nams, Solve, Oliver" un arhitektu birojam "SARMA&NORDE Arhitekti" pasniedza Jete un Ernests Mezīši. Interjera salons "Krassky" savu īpašo balvu pasniedza "Rižskij Samogon" ražotnei un tās autoriem SIA "Nesens" un SIA "Variant Studio".

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai 2018 tika pieteikti 46 darbi. Pirmajā kārtā darbus vērtēja Atlases žūrija septiņu nozares ekspertu sastāvā, to vidū bija arhitekti un gada balvas laureāti Austris Mailītis, Pēteris Blūms, Kārlis Melzobs, Juris Lasis un Dagnija Smilga, kultūras projektu un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa un mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļas vadītājs Andris Eglītis. Atlases žūrija otrajā kārtā nodeva viņu izvēlēto deviņu darbu vērtēšanu Fināla žūrijas rokās, kuri pieņēma gala lēmumu.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionāls arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Tas ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!