'Skaņai vajag mākslu' turpinās ar Māra Ārgaļa un Imanta Kalniņa daiļrades sinerģiju
Foto: Kadrs no video

MVT Vasaras mājā 19. jūlijā, pulksten 18.00, tiks atklāts projekta "Skaņai vajag mākslu"* trešā šīs vasaras izstāde veltīta Māra Ārgaļa mākslas darbam (bez nosaukuma), ko uz skaņu pasauli pārnesis komponists Imants Kalniņš, portālu "Delfi" informē fonda "Mākslai vajag telpu" vadītāja Katrīna Jaunupe.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Savukārt izstādes scenogrāfiju veido 2016. gadā radusies mūzikas, sporta un mākslas sabiedrība ar neierobežotu atbildību GolfClayderman.

Zuzānu kolekcijā esošais savdabīgās un spēcīgās personības Māra Ārgaļa darbs nonācis Imanta Kalniņa uzmanībā, kam komponists sacerējis etīdi, padarot nošu lapu par plakni, kurā muzikālā pierakstā transformējusies Ārgaļa glezna. Šo uz klavierēm sacerēto nošu pierakstu Imants Kalniņš tālāk nodevis cilvēkam – orķestrim Kārlim Auzānam, kurš aranžē Kalniņa muzikālo fragmentu.

Transformācijā no vizuālā objekta uz skaņu telpu komponists un izpildītājs veido vairākus atsevišķus materiālus, mākslas darba muzikālās apdares. Visas versijas nokļuvušas GolfClayderman rokās, lai ģenerētu TV "Ģimenes studiju", kas kārtējo reizi parāda GolfClayderman spēju radīt negaidītu metamorfozi. Izstādē būs apskatāmas un dzirdamas visas darbu versijas.

GolfClayderman savā darbībā viegli spēj sadarboties ar dažādu jomu pārstāvjiem – aktieriem, māksliniekiem, floristiem, uzņēmējiem, filozofiem, sportistiem u.c. Sākotnēji GolfClayderman radīja apstākļus, kas veicinātu viņu sadarbību ar izvēlēto partneri, taču arvien biežāk kļūst manāma tendence, ka provizoriskais sadarbības partneris pats uzrunā GolfClayderman. Vēl pavisam nesen GolfClayderman papildināja Ginta Gabrāna augmentētās realitātes Bokas kundzes segu, taču šobrīd viņu sadarbības partneris ir Imants Kalniņš. GolfClayderman atzīst, ka ir veiksmīgi izveidojusies komunikācija, kas jau spējusi radīt trīsas abu pušu radošajās enerģijās, un jau tuvā nākotnē varam gaidīt neticami veiksmīgus biznesa kopprojektus. Imanta Kalniņa mūzika, kā uzskata savienība GolfClayderman, ir kaifs. Tā ir kā netverama patiesības un klātesamības pieredze, kas rada vilkmi aptvert skaņas un novietot tās telpā, varbūt atrast tā ekvivalentu dabā vai mākslā. GolfClayderman to panāk ar negaidītu risinājumu, veidojot izstāžu telpā TV studiju, kur iesaistīta tiks arī publika.

Māris Ārgalis, kura ieguldījums mākslas scēnā vēl nav līdz galam aptverts, mācījies Jāņa Rozentāla mākslas vidusskolā, studējis, taču nav pabeidzis studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, jo viņa raksturs un dzīves redzējums dzinis viņu tālāk uz priekšu. Viņš bijis straujš un ģeniāls tajā, ko spējis paveikt. Viņa darbi ir savdabīgi, ar intelektuāli bagātu pamatu, politiskiem zemtekstiem, smalka humora klātesamību, sirreālu un hiperreālu atainojumu un mākslinieka darbi darināti ar precīzu telpiskuma izjūtu. Nodarbojies ar gleznošanu, veidojis instalācijas, strādājis ar dažādām grafikas tehnikām, bez ilgas pieķeršanās Ārgalis mainījis vienu tehniku uz citu. Viņa dzīves gājums bija izteikts un straujš, kas, diemžēl, ātri aprāvies. Dzīves laikā piedzīvojis tikai vienu personālizstādi, tomēr viņa darbi prasa daudz vairāk uzmanības. Imanta Kalniņa izvēlētais Māra Ārgaļa darbs caur pretmetiem – vieglumu un smagumu, naivumu un sarežģītību, pienākumu un neziņu – uzrāda komplicētu ainu, kam kā palīgs izpratnē var līdzēt Kārļa Auzāna aranžējums, kas tik smalki ceļo no rotaļīguma un viegluma uz skumjām un neizbēgamu smagumu, viss viens otru pārņemot un nomainot, nebeidzamā kustībā un pārmaiņā bez apstājas. Skaidrības labad, to visu ievietos TV studijā.

Izstāde skatāma līdz 30. jūlijam, savukārt 26. jūlijā MVT Vasaras mājā tiks organizēta saruna ar Māra Ārgaļa sievu Andu Ārgali un izstādes scenogrāfiem GolfClayderman.

Visos pasākumos ieeja bez maksas.

*"Skaņai vajag mākslu" projektā piedalās grupa "Instrumenti" ar muzikālo ainavu par Džemmas Skulmes darbu "Putnubiedēklis" Marijas Ulmanes scenogrāfijā, grupa "Mumiy Troll" ar muzikālo interpretāciju par Bruno Vasiļevska darbu "Klusā daba – saules stars" Krišjāņa Elvika scenogrāfijā, Imants Kalniņš ar kompozīciju par Māra Ārgaļa darbu "Bez nosaukuma" GolfClayderman scenogrāfijā, Intars Busulis ar muzikālo interpretāciju par Dainas Riņķes darbu "Mūsu māja" Madaras Kvēpas scenogrāfijā, Vestards Šimkus ar kompozīciju par Māra Ārgaļa darbu "Mūzika" Jāņa Šneidera scenogrāfijā un grupa "Prāta vētra" ar savu interpretāciju par Rūdolfa Piņņa darbu "Dārgakmeņi" Jāņa Kraukļa redzējumā. Izstāžu cikla mākslinieciskais vadītājs ir Kristians Brekte, video mākslinieks Rolands Briedis un projekta vizuālās identitātes izveidotājs ir Miķelis Mūrnieks.

Tags

Džemma Skulme Instrumenti (grupa) Kristians Brekte Mākslai vajag telpu Mumiy Troll
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form