Cēsīs notiks otrais festivāls 'Pētera Vaska mūzikas aprīlis'
Foto: Publicitātes foto

Koncertzālē "Cēsis" notiks jau otrais festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis". Komponista dzimšanas dienas mēnesī izskanēs festivāla koncerti, kas veltīti Vaska un viņa domubiedru mūzikai – 13. aprīlī skanēs instrumentālā kamermūzika un notiks baleta izrāde, 14. aprīlī skanēs koncertprogramma kamerorķestrim ar igauņu komponista Erki Svena Tīra vijoļkoncerta pirmatskaņojumu, bet 20. aprīlī festivālu noslēgs multimediāls projekts ar Vaska klavierciklu "Gadalaiki" un Vilhelma Purvīša ainavu reprodukcijām, portālu "Delfi" informē koncertzāles pārstāve Egija Saļņikova.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pagājušajā gadā koncertzāle "Cēsis" aizsāka jaunu, izcilajam latviešu komponistam Pēterim Vaskam veltītu festivālu. Vairākos koncertos skanēja tikai un vienīgi Vaska mūziku, kas rakstīta solo instrumentiem, klavieru trio, korim un orķestrim. Pirmā festivāla noslēguma koncerts "Tālā gaisma" nominēts Lielajai mūzikas balvai kategorijā "Gada koncerts". Festivāls "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" top ciešā sadarbībā ar pašu komponistu. Viņš ir mākslinieciskā satura veidotājs un ideju ģenerators, klātesošs visos festivāla koncertos.

Veidojot šī gada konceptuālo skanējumu, kamermūzikas programmā Pēteris Vasks iezīmējis latviešu un skandināvu komponistu garīgo saiti un pasaules izjūtu mūzikā. Līdz ar to 13. aprīlī gaidāmajā festivāla atklāšanas koncertā "Brāļi" skanēs komponista lielākās autoritātes Arvo Pērta mūzika – opuss "Fratres", zviedru mūsdienu komponista Alberta Šnelcera "Apollonian Dances" un somu komponista Oli Mustonena "Klavieru kvintets". No paša Pētera Vaska varēs dzirdēt "Mazo vasaras mūziku" un "Ceturto stīgu kvartetu". Šī koncerta programma skanēs zviedru kamerorķestra O'Modernt solistu izpildījumā, kuriem raksturīgi jaunu izteiksmes veidu meklējumi mūzikā.

Sestdienas, 13. aprīļa vakara koncertā "Vasks mūzikā un dejā" varēs ieraudzīt Pētera Vaska daiļradi neierastākā šķautnē – laikmetīgā baleta iestudējumā. Pasaulslavenā horeogrāfa Džona Noimaijera dibinātais Vācijas "Bundes Jugend Ballett" (Nacionālais Jaunatnes balets) iestudējis viencēlienu "Muted", kas balstīts Vaska skaņdarbā klavieru kvartetam. Mūzika skanēs latviešu mākslinieku izpildījumā, kuri atradīsies līdzās dejotājiem – uz skatuves. Iestudējumā dabiski veidojas mūzikas un kustības saspēle: melodija un deja iedvesmo, iedrošina un papildina viena otru. Pētera Vaska mūzikā paustās skumjas un cerība atspoguļojas arī Saša Rivas horeogrāfijā. Otrajā daļā baleta trupa festivāla apmeklētājiem izdejos klasiskās mūzikas šedevrus.

2011. gadā Hamburgā dibinātajā "Bundes Jugend Ballett" trupā ir astoņi profesionāli dejotāji. Ar savu repertuāru, kas radoši atspoguļo jaunās paaudzes sajūtas, apziņu un idejas, trupa ir lielisks mediators starp mūsdienu kultūru un augsto mākslu.

Cēsīs notiks otrais festivāls 'Pētera Vaska mūzikas aprīlis'
Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 14. aprīlī, koncertā "Vientuļais eņģelis" zviedru kamerorķestris "O'Modernt" festivālam Latvijā dāvinās Baltijas valstu komponistu mūzikas programmu, kurā latviešiem Pēterim Vaskam un Arturam Maskatam blakus stāsies igauņu komponists Erki Svens Tīrs. Dzirdēsim Vaska "Vientuļo eņģeli", Maskata "Concerto Grosso No 1", bet festivāla īpašais notikums būs vijolniekam Hugo Tičati veltītā Erki Svena Tīra opusa "Angel's Share" vijolei un orķestrim pirmatskaņojums Latvijā!

"O'Modernt" kamerorķestrī spēlē vadošie jaunie mūziķi no visas Eiropas. Lai arī dibināts vien pirms pāris gadiem, orķestris guvis plašu starptautisku atzinību un uzstājies prestižajā Londonas Vigmora zālē, "Konzerthaus" Berlīnē, Vīnes "Musikverein" un Amsterdamas "Muziekgebouw". "O'Modernt" sadarbojas ar tādiem pasaulslaveniem solistiem kā Evelyn Glennie, Steven Isserlis, Anne Sofie von Otter un Nils Landgren, kā arī ar reperiem, horeogrāfiem un rokmūziķiem.

Cēsīs notiks otrais festivāls 'Pētera Vaska mūzikas aprīlis'
Foto: Publicitātes foto

"O'Modernt" izveidotājs un koncerta solists Hugo Tičati ir laikmetīgās mūzikas aizrautīgs interprets – viņš sadarbojas ar Svenu Dāvidu Sandstremu, Albertu Šnelceru, Andersu Hillborgu, Tomasu Jennefeltu, Sergeju Jevtušenko un vairākiem citiem. Sev veltītos vijoļkoncertus Tičati spēlē vai visos pasaules kontinentos. Viņam patīk mūziku savienot ar deju, literatūru un arī tādām marginālijām, kā kinētiskā gleznošana vai akmeņu līdzsvarošana. Tičati virtuozo vijoļspēli varēja baudīt arī pirmajā "Pētera Vaska mūzikas aprīlis" festivālā – noslēguma koncertā "Tālā gaisma".

Cēsīs notiks otrais festivāls 'Pētera Vaska mūzikas aprīlis'
Foto: Publicitātes foto

Otro Pētera Vaska mūzikai veltīto festivālu 20. aprīlī noslēgs ar atkalredzēšanos – pēc vairāku gadu pārtraukuma izskanēs 2016. gadā Koncertzāles "Cēsis" radītais multimediālais klaviermūzikas koncerts "Vasks. Šimkus. Purvītis". Tajā skan Pētera Vaska cikls Gadalaiki, lieliskā pianista Vestarda Šimkus izpildījumā, ko papildina Roberta Rubīna veidotās projekcijas ar latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša skaistākajām ainavām.

Cēsīs notiks otrais festivāls 'Pētera Vaska mūzikas aprīlis'
Foto: Publicitātes foto

1980. gadā Pēteris Vasks komponēja "Balto ainavu". Tieši pēc gada – "Rudens klaviermūziku". 1995. gadā tapa "Pavasara klaviermūzika". 2009. gada ziemā meistars lika punktu partitūrai, kurā zīmēts līdz tam trūkstošais gadalaiks – vasara. Rudens te ir vēla saule un dzidri tīmeklīšu pavedieni. Ziema ir balta kā janvāra rīts, kad visu netīro sedz sniegs. Pavasaris ir pirmās lāsteku palāses un pirmās putnu dziesmas. Vasara ir bezgalīgs prieks, kas pārvēršas mierpilnā skatā – kad saulgriežu svinētāji aizgājuši gulēt, agrā Jāņu rītā pa upi uz jūru peld ziedu vainagi.

"Festivāla mērķis ir atklāt latviešu komponista Pētera Vaska mūzikas bagātību piesaistot šim notikumam un mūsu nacionālās kultūras sasniegumiem ne tikai Vaska mūzikas cienītājus Latvijā, bet arī Eiropas auditoriju, kā arī pievēršot mūzikas profesionāļu uzmanību. Augstais novērtējums pirmajam festivālam un Lielās mūzikas balvas nominācija mums ir ļoti nozīmīga un iedvesmojoša, tāpēc šogad esam gatavi festivāla mūzikas durvis pavērt vēl plašāk. Programmā būs ietverti ne tikai Pētera Vaska skaņdarbi, bet arī komponista radošo domubiedru partitūras, spilgti iekrāsojot baltiešu un skandināvu mūzikas paleti. Gaidāms komponista mūzikas lasījums dažādos mākslas žanros, instrumentālajā mūzikā, dejas valodā, vizuāli poētiskā multimediālā projektā," atklāj koncertzāles "Cēsis" mākslinieciskā vadītāja Inese Zagorska.

Biļetes nopērkamas koncertzāles "Cēsis" kasē, "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un internetā.

Tags

Pēteris Vasks Vidzemes koncertzāle Cēsis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form