LNSO jauno sezonu atklās ar Bēthovena Pirmo un Devīto simfoniju
Foto: Ugo Ponte

Piektdien, 8. oktobrī, pulksten 19 Lielajā ģildē notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) sezonas atklāšanas koncerts, kurā varēs piedzīvot atkalsatikšanos ar franču maestro – diriģentu vecmeistaru Žanu Klodu Kazadesī. Viņa vadībā orķestris atskaņos Bēthovena Pirmo un Devīto simfoniju.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā "Delfi" atgādina LNSO pārstāvji, orķestris šoruden nosvinējis 95. dzimšanas dienu, un jaunās sezonas pirmais pusgads ir īpašs – tas ir pēdējais, kuru orķestris pavadīs savās mājās, Lielajā ģildē, pirms nama renovācijas sākuma.

Sezonas atklāšanas koncertā skanēs ģēnija Ludviga van Bēthovena pirmā un pēdējā simfonija un, kā norāda koncerta rīkotāji, varēs sastapt divus dažādus Bēthovenus. Pirmajā simfonijā kā jaunu, labi skolotu un vēl tikai topošu revolucionāru, vienlaikus atvadoties no konservatīvajiem kanoniem. Devītajā simfonijā – sapņojot apvienot cilvēku miljonus un radot himnu kopībai un brīvībai. Tikpat dedzīgi kā Bēthovens, mūzikai nododas arī šī koncerta diriģents, franču maestro Žans Klods Kazadesī, kas atgriezīsies LNSO priekšā un apliecinās savu dzīves moto — "Kalpot, uzdrīkstēties, dot un gūt". Mūzika, viņaprāt, ir tīrākais ceļš uz augstāko garīgumu, raksta LNSO pārstāvji.

85 gadus vecais maestro Kazadesī karjeras sākumposmā vadīja Parīzes Šatlē teātri un bija diriģents Parīzes operā. Viņš vairāk nekā 40 gadu vadījis paša izveidoto Lilles Nacionālo orķestri. Kā viesdiriģents Žans Klods Kazadesī viesojies koncertnamos Maskavā, Singapūrā, Monreālā, Baltimorā, Seulā, Sanpaulu, Buenosairesā, Filadelfijā, Montekarlo, Berlīnē, Tokijā u.c.
Koncertā piedalīsies Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un solisti – soprāns Perīna Madefa, mecosoprāns Laura Grecka, tenors Mihails Čuļpajevs un bass Edgars Ošleja.

Franču operdziedātāja Perīna Madefa studējusi Nacionālajā Augstākajā dejas un mūzikas konservatorijā Lionā, papildinājusi zināšanas Flandrijas operas studijā. Vairāku starptautisku konkursu laureāte. Dziedājusi opernamos Eiropā, ar Marijas lomu Vestsaidas stāstā uzstājusies viesizrādēs Ķīnā un Kanādā.

Laura Grecka ir Latvijas Nacionālās operas soliste kopš 2010. gada. Piedalījusies izvērstu vokālinstrumentālu darbu, baroka un laikmetīgās mūzikas opusu atskaņojumos. Māksliniece muzicējusi ar Vidzemes kamerorķestri, "Sinfonietta Rīga", LNSO u.c., Piedalījusies "Kremerata Baltica" festivālā, Starptautiskajā sakrālās mūzikas festivālā, Senās mūzikas festivālā u.c.

Tenors Mihails Čuļpajevs ir viens no vadošajiem Latvijas Nacionālās operas solistiem. Viņa meistarīgās vokālās prasmes paspilgtina aktiermeistarības talants, kas atstāj pārliecinošu iespaidu visās viņa iemiesotajās lomās. 2015. gadā dziedātājs nominēts Lielajai mūzikas balvai kā "Gada jaunais mākslinieks", savukārt 2017. gadā ieguvis Latvijas Nacionālās operas fonda gada balvu kategorijā "Labākais operas solists".

Bass Edgars Ošleja debitējis uz Latvijas Nacionālās operas skatuves 2015. gadā. 2017. gadā Edgars Ošleja iekļuvis Antoņinas Kampi starptautiskā vokālistu konkursa pusfilnālā, bet Alīdas Vānes starptautiskajā vokālistu konkursā ierindojies starp finālistiem.

Koncertā piedalīsies arī Valsts Akadēmiskais koris "Latvija". Kopš 1997. gada kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Māris Sirmais. Kori savās koncertprogrammās regulāri vēlas redzēt pasaules izcilākie diriģenti un orķestri. Uzstājušies ne tikai Eiropā, bet arī Ķīnā, Kanādā, ASV, Singapūrā u.c. 2022. gadā Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" atzīmēs savu 80 gadu jubileju.
Koncertu "LNSO, Bēthovens un Kazadesī" būs iespēja apmeklēt vakcinētām vai Covid-19 pārslimojušām personām, kas var uzrādīt sadarbspējīgu sertifikātu.

Biļetes uz LNSO jaunās sezonas koncertiem iespējams "Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās, kā arī internetā.

Tags

Laura Grecka Koris Latvija Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris Lielā ģilde Mihails Čuļpajevs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form