LNSO nākamo sezonu atklās ar Vaska jaundarbu
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) 2018./2019. gada sezonas atklāšanas koncertā 5. oktobrī Rīgā un 6. oktobrī Liepājā tiks pirmatskaņots pēc LNSO pasūtījuma tapis Pētera Vaska jaundarbs – Koncerts obojai un orķestrim, portālu "Delfi" informē LNSO pārstāve Dagnija Dižbite.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ar Latvijas valsts simtgades programmas atbalstu tapušā jaundarba pirmatskaņojumā solists būs izcilais Albrehts Maijers – pasaulslavens solomūziķis un "Berlīnes filharmoniķu" pirmā oboja. Pie diriģenta pults būs LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga.

"Kopš 90. gadu sākuma, kad Pētera Vaska mūzika sāka gūt arvien plašāku starptautisku atzinību, komponista jaundarbi aizvien biežāk piedzīvoja pirmatskaņojumus nevis viņa dzimtenē, bet citviet. Būdams pieprasīts autors, Pēteris Vasks saņem pasūtījumus no ietekmīgām organizācijām un spožiem pasaulslaveniem mūziķiem, līdz ar to Latvijai retāk piekrīt gods kļūt par kāda Vaska jaundarba piedzimšanas vietu. Un nu šāds ievērojams notikums būs 5. oktobra koncertā Lielajā ģildē," raksta orķestra pārstāve.

Par jaundarbu Pēteris Vasks saka: "Opusam trīs daļas: pirmā ir rīta pastorāle, otrā ir tāds kā svētku skats, trešā ir vakara pastorāle. Vienas dienas ritējums. Sākums kā dabas atmoda, pēc tam dziesmas un dejas valstība un noslēgumā dabas aizmigšana, bet ar nojausmu par to sarkano švīku, kas pamalē rīt atkal apliecinās jaunas dienas atnākšanu. Šis ir gaišs, vitāls skaņdarbs. Tiecos ielikt tajā savu priekšstatu un sajūtu par dabas neizsmeļamo dzīvīgumu un manas tautas nezūdošo vitalitāti. Jā, varbūt trešajā daļā ieskanas kāda dramatiskāka stīga, taču pēc tam atkal ir gaisma un miers."

Albrehts Maijers ir "Berlīnes filharmoniķu" pirmā oboja kopš 1992. gada, visā pasaulē pazīstams solists un kamermūziķis, kā arī meistarklašu vadītājs lielos starptautiskos festivālos. Viņa skatuves partneru skaitā ir Elena Grimo, Leifs Uve Ansness, Lars Fogts un Tomass Kvasthofs. Maijera sniegums novērtēts ar "ECHO-Klassik" balvu. 2006. gadā viņš saņēma savas dzimtās pilsētas Bambergas E.T.A. Hofmaņa kultūras balvu. Ideālā skanējuma meklējumos Maijers izveidojis pats savu ansambli "New Seasons". Iepriekšējo reizi Albrehts Maijers viesojās Rīgā 2013. gada maijā un LNSO sezonas noslēguma koncertā bija solists un atskaņojuma vadītājs Johana Sebastiāna Baha skaņdarbos.

Līdzās jaundarbam Andris Poga sezonas atklāšanas koncerta programmā licis 2002. gadā komponēto kaislīgo un dzīvības spēku apliecinošo Pētera Vaska opusu "Musica appassionata" un romantisma laika simfoniskās mūzikas giganta Antona Bruknera monumentālo, krāšņo un vitālo Sesto simfoniju.

Ar Pētera Vaska "Musica appassionata" LNSO un Andris Poga oktobrī dosies nozīmīgā turnejā uz Franciju, Vāciju un Šveici, atskaņojot šo opusu piecos koncertos, un viens no koncertiem notiks Parīzes filharmonijā. Šie koncerti iekļauti Latvijas simtgades starptautiskās kultūras programmā.

Koncerts "Vaska jaundarbs un Bruknera Sestā" notiks 5. oktobrī pulksten 19.00 Rīgas Lielajā ģildē un 6. oktobrī pulksten 19.00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars".

Biļešu pārdošana uz 5. un 6. oktobra koncertiem sākas pirmdien, 16. aprīlī. Biļetes nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Andris Poga Latvijas Nacionālais simfonskais orķestris Pēteris Vasks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form