LNSO sezonu atklās ar Pētera Vaska obojas koncerta pasaules pirmatskaņojumu
Foto: Publicitātes foto

Svinot Latvijas valsts simtgadi, 5. oktobrī Lielajā ģildē ar Pētera Vaska opusa – Koncerta obojai un orķestrim – pirmatskaņojumu tiks atklāta Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) jaunā sezona, portālu "Delfi" informē LNSO pārstāvji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā uzsver koncerta rīkotāji, šī sezonas atklāšana būs īpaša, jo Vaska darbu pirmatskaņojumi Latvijā ir liels retums, un nu Latvijas simtgades svinēšana ir devusi šo teju unikālo iespēju piedzīvot Pētera Vaska izvērsta simfoniska opusa piedzimšanu LNSO mītnesvietā Lielajā ģildē.

Solo spēlēs "Berlīnes filharmoniķu" pirmā oboja, izcilais Albrehts Maijers, un pie diriģenta pults būs LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents – Andris Poga.

Atklāšanā skanēs arī romantisma laika simfoniskās mūzikas lielmeistara Antona Bruknera grandiozā Sestā simfonija. Savukārt 6. oktobrī mākslinieki dosies uz Liepāju, lai priecētu klausītājus koncertzālē "Lielais dzintars".

Par savu jauno skaņdarbu Pēteris Vasks saka: "Opusam trīs daļas: pirmā ir rīta pastorāle, otrā ir tāds kā svētku skats, trešā ir vakara pastorāle. Vienas dienas ritējums. Sākums kā dabas atmoda, pēc tam dziesmas un dejas valstība un noslēgumā dabas aizmigšana, bet ar nojausmu par to sarkano švīku, kas pamalē rīt atkal apliecinās jaunas dienas atnākšanu. Šis ir gaišs, vitāls skaņdarbs. Tiecos ielikt tajā savu priekšstatu un sajūtu par dabas neizsmeļamo dzīvīgumu un manas tautas nezūdošo vitalitāti. Jā, varbūt trešajā daļā ieskanas kāda dramatiskāka stīga, taču pēc tam atkal ir gaisma un miers."

5. oktobra pirmatskaņojums Lielajā ģildē ir īpaši nozīmīgs, jo kopš 90. gadu sākuma vairums komponista skaņdarbu tiek pirmatskaņoti nevis Latvijā, bet citviet pasaulē. Šoreiz koncerts iekļauts Latvijas simtgades starptautiskajā kultūras programmā.

Kā zināms, Pēteris Vasks tiek dēvēts par vienu no Eiropas ievērojamākajiem mūsdienu klasiskās mūzikas komponistiem un ir vienīgais latviešu komponists, ar kuru līgumu par darbu regulāru izdošanu noslēgusi pasaulē pazīstamā mūzikas izdevniecība "Schott Music International", kas citstarp pārstāv tādus pasaulē pieprasītus autorus kā Gēršvins, Orfs, Pendereckis, Rota, Sibēliuss, Stravinskis, Štrauss u. c.

Par spilgtu radošo darbību Pēteris Vasks ir saņēmis augstas balvas un pagodinājumus gan Latvijā, gan ārvalstīs.

LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga atzīmē koncerta nozīmību ne tikai Latvijas, bet arī pasaules līmenī: "Pētera Vaska Obojas koncerts, kurš tapis pēc LNSO pasūtinājuma un pievienojas citiem Latvijas simtgades zīmē tapušiem simfoniskās mūzikas jaundarbiem, manuprāt, ir būtisks pienesums žanra attīstībai ne tikai nacionālā, bet arī globālā līmenī. Ar pārliecību varu teikt, ka izcilais obojists Albrehts Maijers, "Berlīnes filharmoniķu" pirmā oboja un šī koncerta pirmatskaņotājs, to noteikti nesīs tālāk kā jaunu vērtību savā solo repertuārā, un arī es pielikšu visas pūles, lai šī mūzika skanētu citur pasaulē un turpinātu savu vēstījumu arī pēc pirmatskaņojuma".

LNSO sezonu atklās ar Pētera Vaska obojas koncerta pasaules pirmatskaņojumu
Foto: Publicitātes foto

Albrehts Maijers ir visā pasaulslavens solists un kamermūziķis, meistarklašu vadītājs lielos starptautiskos festivālos, "Berlīnes filharmoniķu" pirmā oboja kopš 1992. gada. Viņa skatuves partneru skaitā ir Elena Grimo, Leifs Uve Ansness, Larss Fogts. Maijera sniegums novērtēts ar prestižo "ECHO-Klassik" balvu, un nule viņš kļuvis arī par "Opus Klassik" balvas laureātu.

Līdzās obojas skaņdarbam atklāšanas koncerta "Vaska jaundarbs un Bruknera Sestā" skanēs vēl viens Pētera Vaska darbs – 2002. gadā komponētais opuss "Musica appassionata" un romantisma laika simfoniskās mūzikas lielmeistara Antona Bruknera Sestā simfonija. LNSO ir viens no retajiem orķestriem Latvijā, kas spēj šo skaņdarbu atskaņot pilnā krāšņumā.

5. oktobrī plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē norisināsies tradicionālās "Pirmskoncerta sarunas" ar muzikologu Orestu Silabriedi, komponistu Pēteri Vasku un diriģentu Andri Pogu – "Dabas katedrāle un simfoniskais dievnams". Uzmanības lokā – Pētera Vaska un Antona Bruknera muzikālie un dzīves uzskati, kā arī koncerta programmā iekļautie opusi. Klausīties "Sarunas" bez papildu maksas aicināts ikviens atklāšanas koncerta apmeklētājs.

Biļetes uz LNSO sezonas atklāšanas koncertu Lielajā ģildē un Liepājas "Lielajā dzintarā" var iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Tags

Latvijai 100 Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris Latvijas simtgade Lielā ģilde Pēteris Vasks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form